Praha - Dnes zasedlo užší vedení ČSSD. Ministr vnitra a místopředseda strany Milan Chovanec ještě před jednáním řekl, že doufá, že policisté prověřují skutečnosti vyplývající z "Babišových nahrávek", které se v pondělí objevily na internetu.
Nahrávka byla zveřejněna na twitterovém účtu, kde se dříve objevily už dva záznamy. Na prvním Babiš mluvil vulgárně mimo jiné o členech vlády včetně premiéra. Sobotku nazval "největší sviní", kterou potkal. Na druhé se pak s Přibilem baví o zveřejňování kompromitujících materiálů.
"Já doufám, že konají státní zástupci a policie. Za prvé to musel někdo vynést, a ten novinář (Přibil) to tam říká explicitně, že to byl někdo od ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu)," řekl dnes Chovanec. Odpovědné policisty je podle něj nutné najít a postavit před soud.
Podle informací ČTK se únikem informací zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). "K vámi dotazované věci nebude GIBS poskytovat žádné komentáře ani uvolňovat informace," sdělila ČTK mluvčí inspekce Radka Sandorová.
Další otázkou podle Chovance je, zda Babiš s Přibilem porušili zákon, jestliže měli povinnost spáchání trestného činu ohlásit. "Ale je zjevné, že Andrej Babiš lhal. Pokud někdo přísahá na zdraví svých dětí, že nebude ovlivňovat noviny, a pak je ovlivňuje, já moc nevím, co si spolu máme ještě říct," uvedl Chovanec.
Ministr Chovanec i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zatím nepočítají s tím, že by se kvůli úniku ze spisu sešla Bezpečnostní rada státu.
Související
Chovance nepomluvil. Zprošťující verdikt v kauze novináře Přibila je pravomocný
Novinář Přibil nepomluvil exministra Chovance, rozhodl soud
Milan Chovanec , Andrej Babiš , Marek Přibil (novinář) , ÚOOZ , Bohuslav Sobotka , Vláda ČR , GIBS
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Benzin v posledních dnech zlevnil. Teď má spolu s naftou opět zdražovat
před 44 minutami
Pod tlakem je i král Karel. Američané chtějí vyslechnout bývalého prince Andrewa
před 1 hodinou
Muž z jiné planety. Rychlobruslař Jílek získal zlato na deseti kilometrech
před 1 hodinou
Společně za Ukrajinu. Na shromáždění vystoupí prezident i osobnosti veřejného života
před 2 hodinami
Janatová se ani ve volné technice neztratila. Medaile se rozdávaly ve snowboardových disciplínách
před 2 hodinami
Potvrzeno. Předpověď počasí slibuje další nadílku, napadne až 15 cm sněhu
před 3 hodinami
Kallasová vyvrátila tvrzení USA. OSN podporuje Radu míru jinak, než Trumpovi lidé tvrdí
před 3 hodinami
Ledecká po snowboardu neuspěla ani na lyžích, super-G nedojela. Nováková senzačně čtrnáctá
před 4 hodinami
Waltz odráží kritiku USA: Pod vedením Trumpa vracíme svět zpět z okraje propasti
před 4 hodinami
USA posílají na Blízký východ druhou letadlovou loď
před 4 hodinami
Ani USA nejsou bez Evropy dost silné, Amerika ztratila nárok na globální vůdčí postavení, prohlásil na MSC Merz
před 5 hodinami
Adamczyková zkompletovala olympijskou sbírku. Z Itálie si přiveze stříbro
před 5 hodinami
Okamžitě zastavte útoky na ukrajinskou energetickou síť, vyzvala OSN Rusko
před 6 hodinami
Maďarsko a Slovensko čím dál častěji hledají ochranu u Ruska, varuje světový tisk
před 7 hodinami
Do Mnichova se sjíždí světoví lídři na konferenci MSC. Rutte se ještě před zahájením vysmál Rusku
před 8 hodinami
Poslanci schválili odklad superdávky. Řeší změnu jednacího řádu Sněmovny
před 8 hodinami
Starý svět je definitivně minulostí, situace na Ukrajině je strašná, prohlásil Rubio
před 9 hodinami
Svět řeší nástupce Kim Čong-una. Poprvé v dynastii to nebude muž
před 10 hodinami
Albaneseová označil Izrael za „společného nepřítele lidstva“. Macinka ji vyzval k rezignaci
před 10 hodinami
Trump zasadil boji s oteplováním smrtelnou ránu. Éra klimatických regulací je definitivně u konce
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v Bílém domě pojal své oznámení o rozsáhlém zrušení federální klimatické politiky jako politický triumf nad „radikální“ ekologickou agendou Demokratické strany. Tento krok, který patří k nejvýznamnějším v jeho druhém funkčním období, zrušil vědecké zjištění z roku 2009 z dob Baracka Obamy. To po dobu téměř sedmnácti let sloužilo jako právní základ pro snižování emisí z automobilů a elektráren s odůvodněním, že znečištění poškozuje veřejné zdraví.
Zdroj: Libor Novák