Zeman Babiše odvolá a basta! Politici reagují na včerejší libereckou schůzku

Praha - Včera se v Liberci konala schůze prezidenta Miloše Zemana s představiteli vládních stran. Andrej Babiš (ANO) poté pro server Novinky.cz uvedl, že prezident navrhl jako řešení vládní krize demisi Andreje Babiše, i Bohuslava Sobotky. Pro EuroZprávy.cz se k situaci vyjádřili někteří politici.

„Demise vlády - bez Babiše bez Sobotky. Vracíme se do původního scénáře pana premiéra,“ řekl včera po schůzi Novinkám Andrej Babiš. Prezidentův návrh řešení je prý hnutí ANO ochotno projednat. ČSSD by měla situaci řešit na svém pátečním grémiu.

"Prezident musí odvolat Andreje Babiše a basta...," vyjádřil se ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Podle něj v naší zemi platí ústava. "To, co teď navrhuje, mohl udělat minulý týden, kdyby to myslel vážně," sdělil Zaorálek. Zmínil situaci, kdy chtěl premiér Sobotka podat demisi vlády. "Tehdy to nechtěl (Zeman)," míní Zaorálek. "Jak říkal pan prezident, ani pan farář dvakrát nekáže... Tahle možnost je už dnes pryč," dodal ministr zahraničí pro EuroZprávy.cz a vyloučil tak možnost, že by ČSSD na tento návrh přistoupila.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše jde o hru o čas. "Tahle zjevná hra o čas má své ústavní meze," sdělil pro EuroZprávy.cz. "Rekonstrukce vlády či vládnutí v demisi je až další, i když logický krok, neodvolání Babiše jen nabudí další odpor," dodal Dolejš

Stanovisko pro náš server sdělil také předseda koaliční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Trváme na dodržení ústavy a odvolání člena vlády prezidentem na návrh premiéra," zdůraznil Bělobrádek.

"Demisi by měla podat celá vláda, tak, jak původně navrhoval premiér Sobotka," míní Tomio Okamura (SPD). Pro EuroZprávy.cz dodal, že nyní se vláda pouze dohaduje. "Občané jsou znechuceni, valí se jedna vládní kauza za druhou. Je potřeba, aby občané ve volbách co nejdříve rozdali nové politické karty," myslí si. 

Šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch vnímá Zemanovo řešení jako možné, pokud by se však na něm  všechny vládní strany dohodly. "Ale pokud ne, Ústava mluví jasně a Ústavu musí respektovat každý občan naší země, i prezident," myslí si. Zdůraznil, že celá krize  přispívá pouze k destabilizaci naší země.

Dalším návrhem, který prezident Zeman včera v Liberci zmínil, jsou předčasné volby. Sobotka v reakci na to dnes pro ČTK řekl, že prezident se vytvářením zmíněných scénářů snaží jen odvést pozornost od toho, co je podstatné. Podle premiéra jsou to problémy ministra financí. "Ačkoliv návrh (na odvolání Babiše) leží od pátku na Pražském hradě, tak prezident republiky návrhu zatím nevyhověl, ačkoli by podle mého názoru a ústavních expertů měl jednat podle ústavy bez zbytečných odkladů, a ne ještě včera (ve středu) vytvářet nějaké scénáře. Odvádí tím pozornost od své povinnosti," řekl Sobotka.

Související

Petr Pavel Glosa

Události Petra Nutila: Rok Petra Pavla, znovuzvolený Babiš a Debaty bez cenzury

Máme za sebou rok od chvíle, kdy se prezidentem stal Petr Pavel. Přes některá drobná škobrtnutí se dá s jistotou říct jedno – Petr Pavel naplnil očekávání pozitivní změny v nejvyšším úřadě, vrátil na Hrad důstojnost, slušnost a hodnotovou politiku. A to je přesně to, co po desetiletém kralování Miloše Zemana tahle země potřebovala jako sůl.  
Miloš Zeman

Miloš Zeman ve Sněmovně zepsul Fialovu vládu. Poslouchali ho poslanci SPD

Exprezident Miloš Zeman ve středu absolvoval jedno z mála veřejných vystoupení od loňského konce ve funkci hlavy státu. Konkrétně promluvil na sněmovní konferenci, kterou pořádali poslanci opozičního hnutí SPD. Ústředním tématem Zemanovy řeči byla kritika vlády premiéra Petra Fialy (ODS). 

Více souvisejících

Miloš Zeman Andrej Babiš Bohuslav Sobotka anketa ČSSD Lubomír Zaorálek Jiří Dolejš

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

Před 200 lety se narodil zakladatel moderní hudby Bedřich Smetana. Jaký byl jeho soukromý život?

Je tomu přesně 200 let od narození Bedřicha Smetany, jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů. O jeho dílech bylo již napsáno mnohé, Smetanův soukromý život také není tajemstvím. Kdo byly jeho osudové ženy a jaký na něj měly vliv? 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy