Praha – Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se nechal slyšet, že vládní krizi považuje za skončenou poté, co premiér Bohuslav Sobotka schválil kandidáta hnutí, poslance Ivana Pilného, jako nového ministra financí. Podle čestného předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga ale problém zdaleka neskončil.
„Po několikatýdenní politické krizi, během které vskutku pozoruhodně vystupoval i se svou hůlkou pan prezident, než nám odcestoval do Číny, prý včera navržením poslance Pilného na post ministra financí vládní krize skončila,“ připomněl na svém facebookovém profilu Schwarzenberg.
Poukazuje však na to, že všechny problémy vyřešeny nejsou. „Jak ale má tato vláda do voleb spolupracovat poté, co si její hlavní představitelé řekli všechno, čeho jsme se vlastně po celý čas obávali, a já jako důvěřivý člověk věřím každému slovu, co o sobě říkali, na to jsem opravdu zvědav,“ přiznal.
Souhlas Sobotky s tímto řešením jej prý poněkud překvapil a upřímně zděsil. „Zdá se, že ani po třech a půl letech vládnutí s Andrejem Babišem nevypozoroval, že ANO je autoritářskou stranou jednoho muže a všichni se musí rozhodnutími majitele hnutí řídit. Naši sousedé zírají se soustrastí a zděšením, co se u nás děje. Nabízí se otázka, jak nás bude ještě někdo moci v budoucnosti bráti vážně,“ varuje zástupce TOP 09.
Schwarzenberg se netají tím, že se mu Babišův náhradník nelíbí. „Ministerský předseda Sobotka přijal návrh hnutí ANO, čili pana Babiše, aby jmenoval jako nového ministra financí poslance Pilného. Vzhledem k předešlým aktivitám Andreje Babiše a jeho vládní koalice, jako byl zákon o EET a další, bylo by lepší, kdyby byl ministrem poslanec lenivý,“ uvedl už ve středu.
Související
Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem
Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby
Karel Schwarzenberg , Andrej Babiš , Ivan Pilný , Bohuslav Sobotka , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák