Mrtvá civilizace, "robo-potraty". Výroky nového amerického velvyslance v Česku vzbuzují rozruch

Praha/Washington - Novým americkým velvyslancem má po Andrew Schapirovi být kongresman za stát Iowa Steve King. Tento konzervativní republikánský politik proslul ve Státech i po celém světě kontroverzními výroky s výrazně rasistickými a politicky nekorektními myšlenkami. Pojďme si připomenout ty nejkontroverznější.

Americká diplomacie už před dvěma týdny požádala české ministerstvo zahraničí o souhlas s působením Kinga v Česku. Poprvé přišel s informací o přiřazení Kinga na českou ambasádu server iHned.cz a Aktuálně.cz. Ve Spojených státech má King, sedmašedesátiletý člen Sněmovny reprezentantů, pověst kontroverzního konzervativního politika.

Server EuroZprávy.cz vyhledal jeho nejkontroverznější výroky. King většinou komentoval rasové poměry ve Spojených státech a zdravotnické záležitosti související s potraty a plánovaným těhotenstvím. Většinu výroků nedávno shrnul americký server pro ženy Cosmopolitan.

Dovolit lidem plánované těhotenství povede k vymření civilizace

Ano, potraty prý povedou ke zničení americké kultury a civilizace. Preventivní léky před početím, zejména antikoncepce, nejsou léky. Pokud prý Státy nechají klesnou porodnost pod úroveň úmrtnosti, stanou se mrtvou civilizací.

Státy mají mít jasnou možnost zakázat antikoncepci

Steve King vnímá rozhodnutí Nejvyššího soudu z roku 1965, že stát nesmí zakazovat používání antikoncepce, jako rozhodnutí špatné. 

Lidi by měli vyjít do ulic, pokud projde Obamacare

King vyzýval lidi k pouličním bouřím, pokud projde zdravotnická reforma Obamacare předchozího prezidenta Baracka Obamy. „Zaplňte města, zaplňte města, ucpěte je tak, aby nikdo nemohl ven a nikdo dovnitř a potom budou muset politici kapitulovat před vůlí amerického lidu,“ hřímal tehdy pro deník Huffington Post.

Kliniky budou provádět "robo-potraty"

King se snažil o blokování možnosti, aby kliniky, které se specializují na plánovaná těhotenství, mohly dostat dotace. Ty měly posloužit ke zlepšení stavu techniky (počítače) v těchto zařízeních. Ale kongresman King prohlašoval, že peníze budou určitě použity na jakési "robo-potraty".

Na potrat mohou jen ženy, které byly brutálně znásilněny

V roce 2011 se zasadil o podporu legislativy, která by umožnila poskytnutí možnosti potratu jen těm ženám, které byly brutálně znásilněny.

Stop přidělování amerického občanství těm, kteří se narodí v USA

Chtěl stopnout automatické přidělování amerického občanství těm, kteří se na území Států narodili. Ústava USA skutečně umožňuje to, že pokud se na území Států narodí dítě neamerickým občanům, dítěti je automaticky přisouzeno tamní občanství. To podle Kinga motivuje imigranty, aby do USA přicházeli. Podivoval se také nad tím, jak je možné, že Amerika tímto způsobem vnucuje občanství těm, kdo ho možná ani nechce?

Imigranti pašují přes hranice marihuanu

Tvrdil, že většina neregistrovaných imigrantů pašuje drogy přes hranice. King nejprve podporoval v prezidentských primárkách Republikánů senátora Teda Cruze, poté se přiklonil k Donaldu Trumpovi. Imigranti, kteří přicházejí nelegálně do USA, jsou prý pašeráci drog a násilníci. Většina prý pašuje marihuanu před americko-mexické hranice.

Žádná skupina nepřinesla civilizaci tolik, co bílá rasa

Loni na Republikánském konventu řekl, že žádná skupina v historii nedosáhla tolika věcí, jako „staří běloši“. „Podívejte, je to západní civilizace která pochází ze západní Evropy, východní Evropy a Spojených Států, z každé končiny, kde se usadilo křesťanství,“ dodal.

Černošky by mohly chodit na potraty pouze, pokud si přestanou kupovat iPhony

„Vsadil bych se, že drtivá většina matek, které říkají, že si nemohou dovolit potrat, mají iPhone, který stojí víc,“ řekl loni na jednom slyšení v Kongresu a narážel na Afroameričanky.

Související

Kosovo

Česko bude mít poprvé velvyslance v Kosovu

Česko má poprvé jmenovaného velvyslance v Kosovu. Bude jím Bohumil Mazánek, který působil jako bývalý velvyslanec v Litvě, generální konzul v Šanghaji a Katovicích a chargé d'affaires v Thajsku. Uvedlo to Ministerstvo zahraničí v dnešní tiskové zprávě. 
Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Prioritou české zahraniční politiky je kromě Ukrajiny i Indie. MZV popsalo cíle nových konzulátů

Mluvčí českého Ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake pro EuroZprávy.cz vyčíslil, kolik stojí provoz některých zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí. Dopady vládního návrhu sankčního balíčku na chod zahraniční diplomacie prozatím nejsou známé. Česká diplomacie nicméně hraje důležitou roli v boji proti ruské agresi. Podílí se na různých opatřeních, která efektivně působí vůči nelegální činnosti Moskvy. Nově mezi nimi je například zápis patriarchy Kirilla na sankční seznam ČR. Čeští diplomaté se podíleli mimo jiné na vyloučení Ruské federace z Rady Evropy.  

Více souvisejících

velvyslanectví ambasády Andrew Schapiro Ivana Trumpová USA (Spojené státy americké) Stephen King (velvyslanec)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 3 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

Události Petra Nutila: Vládní digitalizace, hysterický komentátor a výhra v Survivoru!

Milí zlatí, je tu další týdenní souhrn mimořádného nářezu událostí z posledního týdne z té naší překrásné hobití roklinky! Dnes máme na programu hustej nářez.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy