Češi a Němci jsou si souzeni, píše Okamura. Lidovci svou cestou do Německa konají službu našim vnukům

Praha - Hayato Okamura (KDU-ČSL) vítá cestu Pavla Bělobrádka a Daniela Hermana (oba KDU-ČSL) na sudetoněmecký sjezd. Podle Okamury tak konají službu našim potomkům. Němci a Češi spolu prý žijí bok po boku v časech dobrých i zlých a oba národy si jsou sobě souzeny.

Lidovec Hayato Okamura, jež je bratr známějšího Tomio Okamury (SPD), na svém Facebooku hájí dobré vztahy s Němci. Podle jeho slov jsou Češi a Němci dvěma národy, které si jsou souzeny. „Tisíc let žijí vedle sebe, v časech dobrých i zlých,“ píše. Okamura míní, že české soužití právě s Němci nám bylo po celá desetiletí obohacující, a to nejen ekonomicky, ale také kulturně. „Přes území, kde lidé hovoří německy, přicházely do českých zemí opakovaně vyspělé vlivy ze Západní Evropy, které pozvedaly naše místní poměry - hospodářské, politické i duchovní - na vyšší stupeň,“ dodává.  O Němcích smýšlí pozitivně, i kdy jeho děda byl za 2. Světové války vězněn nacisty v brněnských Kounicových kolejích.

 „I po takové zkušenosti jasně rozlišoval mezi skutečnými nacistickými zločinci na straně jedné - a velkou většinou ostatních Němců a Rakušanů, mezi nimiž byli i vyslovení odpůrci Hitlerova režimu, na straně druhé,“ píše Okamura. Jeho děda prý obdivoval německojazyčnou literaturu a kulturu. „Dodnes mám doma ,,knížky" - brožurky s ručně přepisovanými texty svého dědečka. Byl to vlastně ,,samizdat" v prvních letech komunistického režimu v době, kdy se toto slovo, myslím, ještě běžně nepoužívalo,“ dodává.

Němci se podle politika po válce dokázali vyrovnat se svou nemalou historickou zátěží z období nacistické nadvlády, součástí výuky dějepisu je prý na německých školách často i návštěva některého z nacistických koncentračních táborů.

 „V naší současnosti, kdy je hmatatelně cítit znejistění v transatlantických vztazích, ve spojenectví demokratické části Evropy a Spojených států amerických - se těsná spolupráce a pevné spojenectví s politicky vyspělým, demokratickým Německem stávají pro nás zcela klíčovými - a v nějaké budoucí krizové situaci mohou být pro náš národ i potřebnou a nutnou záštitou a kotvou,“ píše. Vítá proto návštěvu vicepremiéra české vlády Pavla Bělobrádka a ministra kultury Daniela Hermana (oba KDU-ČSL) na letošním Sudetoněmeckém sjezdu v německém Augšpurku. 

„Je to služba našim dětem a vnukům, aby mohli v příštích desetiletích po boku demokratické velmoci - sousedního Německa, žít i v tomto složitém a neklidném světě v poměrné stabilitě a prosperitě,“ dodává Okamura. Hayato Okamura bude kandidovat v lidoveckých barvách do Poslanecké sněmovny letos v říjnu.

Související

Hayato Okamura Rozhovor

Rozhádání bratři Okamurové usednou ve Sněmovně. Lidsky mám Tomia rád, ale extrémisté do vlády nepatří, říká Hayato

Několik let spolu nepromluvili ani slovo. Vzájemně se proti sobě vymezují, jsou rozhádaní. Nyní se ale lidovecký Hayato Josef Okamura bude po letošních volbách pravidelně potkávat v nové Poslanecké sněmovně se svým bratrem Tomiem, šéfem SPD. Dokonce při ustavující schůzi, kdy ještě nejsou utvořeny kluby, sedí zákonodárci podle abecedy, a tak rivalové usednou do jedné lavice. „Jsem připravený a v Poslanecké sněmovně k tomu bude jistě příležitost, abychom se v kuolárech setkali, třeba na svačině a popovídali si. Jistě je to v Božím plánu, nejedná se o náhodu, že oba jsme se jako bratři dostali do parlamentu,“ řekl člen vítězné koalice Spolu Hayato Okamura reportérům, mezi nimiž byly i EuroZprávy.cz.
Miloš Zeman

Mela u Hradu. 200 lidí protestovalo proti Zemanovi, dorazil i Hayato Okamura

Zhruba dvě stovky lidí se dnes sešly na pražském Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, aby vyjádřily nesouhlas s jednáním prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů protestu prezident několikrát porušil ústavu, naposledy otálením s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z funkce ministra kultury. Demonstraci pořádali fotograf Tom Rimpel, aktivista Ray Baseley a překladatel a bývalý diplomat Fedor Bruoth. Mezi řečníky vstoupil například religionista Hayato Okamura nebo právník a bývalý poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

Více souvisejících

Hayato Okamura sudetští němci Pavel Bělobrádek Daniel Herman

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy