Nejdřív bojovník s Romy, teď s migranty. Sládek je rekordmanem v počtu kandidatur na prezidenta

Praha - Kontroverzní politik Miroslav Sládek má nové volební téma - "přivandrovalci". Kritik české vlády se snaží vstát z mrtvých na politickém poli. V minulosti svérázný řečník několikrát vyzval Václava Havla v prezidentském klání. Možná, že to zkusí i v prezidentských volbách v lednu 2018.

Mladší generace si už dnes zřejmě nepamatuje bojovníka s Romy, který se v 90. letech dostal do českého Parlamentu. Možná ho však zaregistrovala jakožto jednoho z kandidátů na českého prezidenta do voleb v roce 2018. Miroslav Sládek se stal pomyslným vyzyvatelem Michala Horáčka, Miloše Zemana nebo Jiřího Drahoše. Jeho SPR-RSČ, zkráceně Republikáni by se chtěli dostat i do poslaneckých lavic letos na podzim.

Miroslav Sládek platí za jednu z nejkontroverznějších osobností české politické scény po roce 1989. V devadesátých letech bylo jeho hlavním tématem boj s nepřizpůsobivými, v debatách a ve Sněmovně plamenně řečnil o „cikánech“. "Cikáni by měli být trestně odpovědni již od narození, neboť to je jejich největší zločin," šokoval politik v devadesátých letech svým konstatováním. Přesto tehdy v roce 1992 a následně i v roce1996 dokázal oslovit voliče. Po roce 1996 tak sedělo ve Sněmovně 18 republikánů. Sládek tehdy navrhoval, aby hranice trestní odpovědnosti byla pro romské děti stanovena na 10 letech, stál také proti postupnému sbližování mezi Čechy a Němci. Po roce 2000 a v podstatě nulových úspěších Sládkovy strany se Sládek i jeho subjekt zcela vytratili z veřejného dění.

Na scénu se Miroslav Sládek pomalu vrací s migrační krizí. Stává se bojovníkem nikoliv s Romy, ale s migranty, pro které si vybral vlastní označení „přivandrovalci“. „Ministr vnitra (Milan Chovanec, pozn. red.) prohlásil, že do voleb již žádné přivandrovalce vláda nepřijme. Do voleb zbývá pět měsíců a občané tak mohou být klidní. Jakmile však budou ČSSD, ANO a Lidovci v říjnu zvoleni znovu, okamžitě obnoví přijímání přivandrovalců a bohatě ten předvolební výpadek nahradí. Když do Itálie dorazilo zatím o čtyřicet procent více přivandrovalců než loni, kam by je asi tak všechny dali, samozřejmě je budou vnucovat především do vnitrozemí, tedy k nám,“ píše Sládek na svůj Facebook koncem minulého měsíce.

„Ministr Chovanec prohlásil, že do voleb nepřijmeme ani jednoho jenom proto, aby zvýšil mizerné volební preference své strany. Nejspíše si myslí, že lidé v České republice jsou už úplně dementní a že na takový podvod bez rozmyšlení skočí. Nasvědčuje tomu i kampaň, kterou socdem rozjela na netu. Zda má pravdu vláda, která má lidi za blbce, anebo my, nekoneční optimisté, kteří věří v prozření národa, uvidíme 20. a 21. října tohoto roku,“ uzavírá Sládek.

Miroslav Sládek se může letos stát rekordmanem co do počtu prezidentských kandidatur. Celkem v minulosti kandidoval do úřadu prezidenta České republiky třikrát. Nyní musí nasbírat 50 tisíc potřebných podpisů, aby jeho kandidatura byla platná. V roce 1992 kandidoval ještě na prezidenta společného státu se Slováky, v roce 1993 na prezidenta České republiky. Stejně tomu bylo i v roce 1998, kdy byl však v době volby vazebně stíhán. Sládek tak byl v jistém smyslu největším vyzyvatelem Václava Havla, k němuž měl velmi kritické názory.

Související

křesťanství

V Brně "znásilňoval Ježíš muslimku". Aktivisté vtrhli na jeviště a dělali binec, zasáhla policie

Brno - Zhruba na hodinu se dnes aktivistům podařilo narušit kontroverzní inscenaci Naše násilí a vaše násilí v Divadle Husa na provázku v Brně. Krátce po začátku představení vtrhla na jeviště necelá třicítka členů hnutí Slušní lidé, utvořila na jevišti řetěz a bránila hercům v další produkci. Když do divadla dorazil antikonfliktní tým policie, aktivisté jeviště opustili a představení bylo obnoveno.

Více souvisejících

Miroslav Sládek Václav Havel Imigranti z Afriky a Blízkého Východu Romové

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny

Ruská diplomacie na schůzce v Manile varovala Spojené státy před pokračováním podle ní nepřijatelných dodávek zbraní Ukrajině. Zpráva navazuje na oficiální prohlášení ruského ministerstva zahraničí o jednání mezi šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem, které proběhlo na okraji asijského summitu.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání

Klimatická krize spojená s extrémními vlnami veder proměňuje evropský kontinent a výrazně zhoršuje sucho, které region zasáhlo. Závěry vědecké analýzy ukázaly, že extrémně horký vzduch doslova vysává vlhkost z řek, jezer, půdy i vegetace. V západní Evropě zvýšilo globální oteplování pravděpodobnost vzniku takto horké atmosféry osmdesátkrát, zatímco ve východních částech kontinentu čtyřicetkrát. Znečištění z fosilních paliv pak způsobilo, že k takto silnému vysušení půdy dochází v západní Evropě pětkrát a ve východní dokonce jedenáctkrát častěji.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Milka, ilustrační fotografie.

Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami

Světoví výrobci ultrazpracovaných potravin (UPF) využívají podle zjištění britského serveru The Guardian soudní žaloby k blokování a odkládání vládních opatření zaměřených na boj proti nezdravému stravování. Mezinárodní vyšetřování odhalilo, že mezi lety 2010 a 2025 bylo v pěti zemích podáno celkem 235 žalob proti regulacím, které měly chránit zdraví obyvatelstva. Přestože potravinářské korporace veřejně deklarují podporu veřejnému zdraví, v zákulisí napadají zákony o označování obalů, omezení marketingu i daně z nezdravých potravin.

včera

včera

Báb al-Mandab

Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu

Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.

včera

Donald Trump

Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory

Americký prezident Donald Trump schválil jadernou dohodu se Saúdskou Arábií, která by království mohla umožnit obohacovat vlastní palivo pro civilní reaktory. Podle vysoce postaveného amerického činitele má pakt trvat třicet let a k jeho oficiálnímu oznámení by molo dojít velmi brzy. Na základě této dohody by měly americké společnosti poskytovat technologii i potřebné expertízy pro rozvoj saúdského jaderného programu.

včera

včera

Pete Hegseth

Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou

Americký ministr obrany Pete Hegseth při vystoupení před výborem pro rozpočtové příděly amerického Senátu prohlásil, že Írán se v současnosti nachází v defenzívě. Podle jeho slov jsou vojenské kapacity Teheránu po téměř dvou týdnech nových amerických leteckých úderů na dosud nejnižší úrovni. Šéf Pentagonu však zároveň odmítl poskytnout jakýkoli časový odhad, kdy by mohl ozbrojený konflikt skončit, a uznal, že Írán i nadále představuje v regionu vážnou hrozbu.

včera

včera

Ilustrační foto

Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let

Francouzský parlament schválil zákon zakazující přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let, čímž se Francie stala první zemí Evropské unie, která nezletilým zamezila používání aplikací typu TikTok. Prezident Emmanuel Macron prosazoval tento zákaz jako klíčovou reformu svého posledního funkčního období a zavázal se k jeho zavedení do září. 

včera

včera

Letní počasí

Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší

Předpověď počasí do poloviny srpna počítá s teplotními výkyvy a celkově průměrnými srážkami. Po výrazném červnovém horku a teplotně průměrné první polovině července nastává v aktuálním týdnu citelné ochlazení. Průměrné týdenní teploty se tak v těchto dnech dostanou pod hranici dlouhodobého normálu.

21. července 2026 22:02

Ilustrační foto

WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí

Evropský kontinent v současnosti čelí mimořádně intenzivní vlně veder, která si podle odhadů odborníků vyžádá stovky až tisíce lidských životů. Ačkoliv od katastrofálního léta roku 2003 uplynula již více než dvě desetiletí, úmrtnost spojená s vysokými teplotami zůstává alarmující. Přestože celková bilance bude známa až za několik týdnů, španělští výzkumníci již přisuzují horku přes dvě stě deseti obětí během několika dnů. Tragické zprávy o úmrtích v důsledku přehřátí organismu přicházejí také z Francie, což potvrzuje selhávání ochrany zranitelných skupin.

21. července 2026 20:49

Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce

Běloruský lídr Alexandr Lukašenko čelí narůstajícímu tlaku ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina, který usiluje o hlubší zapojení jeho země do konfliktu na Ukrajině. Podle Institutu pro studium války se Kreml snaží získat běloruské území pro rozsáhlejší vojenské operace. Moskva chce z Běloruska masivně vypouštět útočné drony a vytvořit novou nátlakovou frontu na západě. Tímto krokem by přinutila ukrajinské velení k přesunu jednotek z donbaské fronty k Bělorusku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy