Tři bratři Okamurovi: Kdo je hrdina a kdo záporák?

KOMENTÁŘ MH - Tři bratři Okamurovi. Jen těžko byste hledali tak odlišné sourozence, jako v rodině Okamurových. Jeden brojí proti migrantům, druhý se za ně a za něj modlí. A ten třetí? Zcestovalý mezinárodně uznávaný architekt, který se účastní letošního festivalu Prague Pride.

Tři bratři Okamurovi. Jen těžko byste hledali tak odlišné sourozence, jako v rodině Okamurových. Jeden brojí proti migrantům, druhý se za ně a za něj modlí. A ten třetí? Zcestovalý mezinárodně uznávaný architekt, který se účastní letošního festivalu Prague Pride.

Dva ze tří bratrů Okamurových jsou politicky aktivní. Jeden z čela svého hnutí SPD vyzývá k odmítnutí islámu a migrantů, druhý je tváří jedné z nejkonzervativnějších politických stran, která volá po pomoci lidí v nouzi.

Tomio Okamura (SPD) činnost svého bratra Hayata (KDU-ČSL) prakticky nekomentuje. Potkají se všehovšudy několikrát do roka, kdy si vymění zdvořilosti. Názory hnutí SPD jsou zcela v rozporu s názory středové KDU-ČSL. Tomio je často vykreslován jako populistický politik, který v lidech posiluje averzi vůči všemu cizímu. Jako ten, který je netolerantní vůči islámu a odlišným kulturám, které jsou prý nepřizpůsobivé. 

Pak je tady Hayato, otec několika dětí, který klade důraz na rodinu a křesťanské hodnoty. V rozhovorech mluví klidně, pomalu a s "křesťanskou láskou". Tomio mluví plamenně, rázně a často kriticky až nepřátelsky. Kdo je větší záporák a kdo je kladným hrdinou?

Z hlediska oblíbenosti mezi lidmi jasně vítězí ostřílený Tomio. Ten se nejednou umístil na předních příčkách v žebříčcích oblíbenosti českých politiků. Jeho SPD navíc atakuje ve většině volebních průzkumů pětiprocentní hranici, podle posledního výzkumu společnosti SANEP je dokonce její potenciál někde kolem 12 procent. Umírněný lidovec Hayato je až někde na pátém místě v Praze. Ta zrovna není baštou lidovců, kde by měli větší šanci spíše se STANem, jejich koalice se ale rozpadla. Hayato bude muset spoléhat na preferenční hlasy a není vůbec jisté, že se do Sněmovny dostane. 

"Bojím se, že Tomio spolupracuje s Putinovou vládou na rozložení Evropské unie - a na svém budoucím uchopení moci v České republice s ruskou podporou. Se mnou vůbec nemluví. Chcete-li, zkuste se ho na to přímo zeptat. A věřící přátele a čtenáře prosím o modlitbu," je jeden z posledních komentářů na adresu Tomia od bratra Hayata. Tomio na jeho zprávy nereaguje. Místo toho aktivně cestuje po republice a prezentuje názory SPD, po jeho boku se už objevil i milovaný písničkář Jarek Nohavica. 

Tomio se ještě na stránkách tehdejšího Úsvitu, s nímž vstoupil do Sněmovny, mohl dostat do křížku i se svým druhým bratrem Osamu. "Homosexuální páry budou chtít důchod, ale děti, které na jejich důchody budou vydělávat, bohužel vzájemně nezplodí,“ napsal tehdy a popudil tím celou LGBT komunitu. Jeho bratr Osamu se přitom letos chystá na festival za práva gayů a leseb Prague Pride. Bude hostem Prague Voices, kde se "představí pět LGBT osobností, která nás inspirují a kteří pomáhají, aby se nám žilo lépe" - jak o události mluví sami pořadatelé. 

Osamu politické ambice nemá, plně se věnuje své profesi architekta, je bezdětný. Hayato pracuje jako tlumočník a jako jeden ze svých největších úspěchů považuje výchovu svých pěti dětí. Tomio na svůj úspěch stále čeká, chtěl by se probít do sněmovních lavic, možná do vlády. A někdy v budoucnu třeba na Hrad, zkusil to už ostatně v roce 2013 (nenasbíral dostatečně velký počet podpisů). Který vám je nejsympatičtější?

Související

Jan Bartošek

Bartošek zvažuje žalobu na Okamuru za slova o Hitlerovi

Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) uvažuje o podání žaloby v souvislosti s výroky, kterými byl minulý týden na sněmovní schůzi terčem ze strany předsedy SPD Tomia Okamury. Okamura na řečnickém pultíku Bartoška označil za "novodobého Hitlera".
Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

Více souvisejících

Tomio Okamura Osamu Okamura Hayato Okamura

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy