Nenávidět Čechy, Romy nebo uprchlíky? Expremiérka Radičová varovala před nepředvídatelnými populisty

Praha - Na konferenci Forum 2000 v Praze dnes vystoupila bývalá premiérka Slovenska Iveta Radičová. Politiku v zemích střední Evropy podle ní ovládají nečitelné populistické strany.

"Během každých čtyř pěti let se na politické scéně objeví nová strana, kterou nikdo neumím přečíst, je nepředvídatelná a nikdo neví, jaké jsou její hodnoty," řekla s tím, že chybějící hodnotové zakotvení těmto stranám umožňuje využívat populistickou rétoriku.

Političtí lídři, kteří přistoupí na tento model vystupování, podle Radičové posouvají hodnoty celé společnosti. "Každý den se dozvídám, koho mám nenávidět. Jednou to jsou Češi, podruhé Romové, potřetí uprchlíci," poznamenala. Šířením strachu a nenávisti pak ve společnosti roste poptávka po silné autoritářské vládě.

Polská novinářka Agnieszka Romaszewská - Guzyová poznamenala, že středoevropské země nejsou spokojeny se svým členstvím v unii mimo jiné proto, že jsou v evropském společenství stále vnímány jako noví členové a nedostává se jim respektu.

Radičová se ale domnívá, že příčinou nespokojenosti jsou nenaplněná očekávání. "Cílem zemí střední Evropy bylo srovnání životní úrovně, to se ale nestalo," řekla.

Maďarsko zastupoval europoslanec Tamás Meszerics. Podle něho nehrozí, že by se středoevropské země ve většině přiklonily k extremistickým politickým směrům, ačkoliv zejména pravicový extremismus v posledních letech posílil. Meszerics dodal, že v příštích letech čeká Evropskou unii velká diskuse o tom, co změnit, aby se neprohlubovaly pochybnosti o smyslu evropské integrace.

Související

Více souvisejících

Forum 2000 Iveta Radičová visegradská čtyřka EU Praha

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy