Praha – Server EuroZprávy.cz dostal e-mail s videem, které ukazuje napadení kontaktního stánku strany Svobodných. Útočník napadl předsedu strany Petra Macha, u incidentu byla přítomna i další žena, která u stánku stála.
„Máme video, které ukazuje alespoň část dnešního nechutného útoku na Svobodné. Rozkopnutí a fyzickému střetu ještě předcházelo ostré slovní napadání útočníka, to se bohužel zaznamenat nepodařilo", píše redakci autor záznamu. „Podívejte se, jak může být kontaktní kampaň v ulicích náročná. Zároveň vás chceme uklidnit, Petr Mach i naše dobrovolnice jsou naštěstí v pořádku," dodává.
Stejné video se objevilo i na sociálních sítích a na Youtube. „14.10. v Praze na Letné začal neznámý magor slovně napadat kontaktní tým Svobodných. V záznamu je pak vidět, jak rozkopává stánek a střetá se s Petrem Machem,“ píše se pod videem na YouTube.
Útok na twitteru potvrdil sám Mach, který napsal: „Část dnešního napadení našeho týmu v Praze se podařilo zaznamenat. Buďte na sebe opatrní před takovými lidmi!“ Mach přitom na videu útočníka odstrčil a muž se poté dal na útěk. Ještě předtím je slyšet, jak údajný agresor říká: „Ty šmejde jeden zas..."
Mluvčí Petra Macha Kateřina Kašparová pro server EuroZprávy.cz uvedla, že u incidentu nebyla. „Ale co vím od kolegů z místa, tak se to seběhlo dost rychle. Objevil se tam člověk, co vulgárně nadával slečně na stánku s letáky, pak začal do stolku kopat a pokoušel se napadnout i přímo ji. Toho si všiml Petr Mach, který byl opodál a šel jí prostě na pomoc. Chlápka odstrčil a než zjistil, jestli je hosteska v pořádku, což naštěstí byla, tak ten člověk odešel.“ popsala situaci. „My jsme hlavně rádi, že se nikomu nic nestalo!“ řekla našemu serveru.
Mach poté ihned tu kampaň na Letné ukončil. „Po tom zážitku asi nikdo z přítomných neměl náladu v ní pokračovat, a vůbec se jim nedivím. Mně bylo úplně zle, když jsem se o tom odpoledne dozvěděla a docela mě to na nějaký čas paralyzovalo - že prostě někdo jen tak jde a napadne cizí lidi, natož chlap mladou holku!!!“ přiznala Kašparová, která byla ze situace v šoku.
Mach za svůj zásah sklidil na sociálních sítích pochvalné komentáře. Zároveň se ale objevily spekulace o tom, jestli vše není jen nahrané a jestli nejde jen o snahu zviditelnit se. „Opravdu to vypadá že je to nahrané, místo toho aby sledovali agresora kde se nachází, tak se všichni dívají do notýsku . tímhle jste si moc nepomohli ...“ napsal jeden z uživatelů pod video na YouTube. „No, celé mě to připadá takové trochu nahrané, ale pokud ne, tak bravo pane Machu. Takhle se na blbce musí, ničemu jinému nerozumí,“ napsal další uživatel přímo pod Machovým komentářem na twitteru.
„Promiňte, ale to je jak z béčkoveho filmu.Ruka na obranu nahoře dřív než útočník vůbec pohne ramenem a komediální vystoupení pána po rádoby úderu.Jestli na takové lži chytáte voliče, tak nevím co by přišlo po volbách,“ uvedl v diskuzi na faceboku Svobodných uživatel Jiří Čermák.
„Líbí se mi, jak je to tady samý expert na násilí a kde kdo tvrdí "je to nahraný".. to jako vážně? Lidi, proberte se! Kdo někdy řešil situaci s agresivním člověkem ví, že násilí většinou něco předchází! Mít ruce nahoře a být připraven na "big right hand" je základ. Většina lidí bude bouchat ze "silové" ruky (u většiny populace pravá) a tímto způsobem. Nastoupit s krytem levou je přirozená reakce každého pohotového člověka. Za mě palec nahoru pro Petra Macha!“ oponoval mu diskutující Jiří Vančura.
Tyto dohady ale Svobodní odmítají. „To už je takový zdejší úsměvný kolorit, že někdo pochybuje úplně o všem a nevěří nikomu a ničemu a za vším vidí spiknutí a konspirace,“ dodala pro EuroZprávy.cz Kašparová.
Související
Události Petra Nutila: Machův návrat, česká školní stávka a slovenské blouznění o Kristově království
Klaus ml. naostro: Dezinformační Seznam.cz! Tohle je zákulisí Trikolóry
Petr Mach , strana svobodných občanů
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
včera
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
včera
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
včera
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
včera
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
včera
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
včera
Jak Trump změnil Ameriku? Většině lidí se do USA nechce, zvažují i zrušení dovolené
V uplynulých dvanácti měsících prošly Spojené státy pod Trumpovou administrativou proměnou, která z nich v očích mnoha cestovatelů učinila nehostinné a nebezpečné místo. Průzkum deníku Independent ukazuje, že 80 % respondentů se hodlá cestám do USA vyhýbat, zatímco pouze 11 % by zemi stále navštívilo. Mezi těmi, kteří již mají dovolenou zarezervovanou, zvažuje každý sedmý její zrušení.
Zdroj: Libor Novák