Praha - Bývalý prezident Václav Klaus se bojí ale nízké volební účasti. Novinářům také prozradil, koho bude volit. Řekl, že výběr mu usnadnil fakt, že letos kandiduje jeho syn. Václav Klaus mladší je na pražské kandidátce ODS. Odvolili už i předseda SPD Tomio Okamura, kandidát za TOP 09 Dominik Feri nebo šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
"Mám strach, že volební kampaň byla tak mdlá a nevýrazná, že nevím, jestli jsou voliči dostatečně motivováni," řekl Klaus. Zároveň poznamenal, že letos mohou lidé vybírat z obrovské plejády stran, a mohou si proto z 31 možností vybrat tu, která odpovídá jejich názorům a požadavkům. "Myslím, že je o čem rozhodovat, a doufám, že lidi tyto volby nepodcení," řekl bývalý prezident České republiky.
Společně s Klausem dnes v Kobylisích volila také jeho manželka Livia, která je českou velvyslankyní na Slovensku. "Volby probíhají i v Bratislavě, ale z pochopitelných důvodů jsem přijela odvolit do Prahy," prohlásila. Na dotaz, zda důvodem jejího příjezdu je fakt, že na kandidátce ODS v Praze je syn manželů Klausových, velvyslankyně přímo neodpověděla. Klaus starší se k podpoře syna přihlásil.
"Klidně to můžu říct, proč bych to neřekl," uvedl. Kandidatura Václava Klause mladšího mu prý dokonce ulehčila výběr. "Tentokráte nám to usnadnil náš syn, jinak by to bylo strašlivě těžké," prohlásil bývalý prezident a zakladatel ODS, který se už dříve se stranou rozešel.
"Nebudu spolupracovat s médii tuneláře Bakaly," říká Tomio #Okamura (SPD) a jmenuje HN, Aktuálně, DVTV a Respekt... #volby2017 pic.twitter.com/iOPegtSvKn
— Martin Rychlík (@martinrychlik) 20. října 2017
Šéf Strany zelených Matěj Stropnický očekává, že jeho strana překročí pětiprocentní hranici a vrátí se do Poslanecké sněmovny. Novinářům to řekl dnes poté, co v základní škole na pražském Žižkově odevzdal svůj hlas. Očekává spíše vyšší účast u voleb, bude však podle něj záležet i na tom, jak se jemu a dalším politikům podařilo přesvědčit občany, že jít k volbám je potřeba.
"Co se týče Zelených, očekávám, že vstoupíme do Poslanecké sněmovny," konstatoval Stropnický. Při svém odhadu vychází z výzkumů volebního potenciálu. "Pokud všichni ze součtu rozhodnutých a nerozhodnutých voličů přijdou, tak to znamená, že tam Zelení jsou, a to bude změna, ze které se někteří politici už nevzpamatují," uvedl.
Odvolili ale i další
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš odhlasoval mezi prvními občany na obecním úřadu v Průhonicích u Prahy. Po odchodu z volební místnosti novinářům řekl, že chce ve volbách zvítězit tak, aby nebylo možné sestavit vládu bez ANO. Chce také ve Sněmovně co nejméně stran, aby se usnadnilo vytvoření vlády.
Plzeňský kraj, Zbiroh. Občanská povinnost splněna. Poprvé v životě s voličským průkazem. Jděte k volbám! pic.twitter.com/vtPDDCkget
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 20. října 2017
Letošní volby jsou podle Babiše zlomové pro budoucnost Česka. "Jde o to, jestli vyhrajeme a dostaneme tolik procent, aby nás neobešli jako v krajských volbách," připomněl, že v některých krajích sice loni ANO zvítězilo, v krajské radě ale nakonec nezasedlo. Babiš nicméně nechtěl tipovat, na jaký procentní zisk hnutí dosáhne.
Za největšího soupeře pro ANO označil Babiš současný politický systém. "My chceme porazit ten klientelisticko-korupční systém," řekl. Zároveň ale odmítl, že by ANO bylo ohrožením demokracie. Předseda ANO také doufá, že po volbách zasedne ve Sněmovně co nejméně politických stran. "Čím víc jich tam bude, tím to bude větší problém. My potřebujeme většinový systém, koaliční vládnutí je problém všude v Evropě," řekl.
Odvoleno! ? pic.twitter.com/56LCoknWk9
— Dominik Feri (@DominikFeri) 20. října 2017
Hlasování má za sebou také předseda SPD Tomio Okamura, tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček nebo kandidát za TOP 09 Dominik Feri.
Související
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
ANO si udržuje stabilní podporu i po volbách, ukazuje nový průzkum
volby , volby 2017 , Andrej Babiš , Dominik Feri (TOP 09) , Václav Klaus , Matěj Stropnický
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 13 minutami
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 32 minutami
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 50 minutami
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 1 hodinou
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 1 hodinou
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 2 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 3 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 4 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 4 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 5 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 6 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 7 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 7 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 8 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 10 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
Pražská hromadná doprava od pondělí opět jezdí podle běžného jízdního řádu. Po většinu ledna a po celý únor totiž tramvaje a některé autobusy jezdily v mírně prodloužených intervalech.
Zdroj: Jan Hrabě