Praha - O tom, zda obce opět dostanou právo trestat notorické narušitele pořádku zákazem pobytu, rozhodne Senát až příští rok. Zrušení zákazu prosadila loni vláda při úpravách přestupkového práva. Podle kritiků se tento druh trestu, proti němuž se postavili obhájci lidských práv, loni příliš nevyužíval.
Tvůrci senátorské novely chtějí návrh formulačně upravit. Chtějí také zkrátit navrhovaný půlroční zákaz pobytu na polovinu, uvedla předsedkyně senátorů ANO Zdeňka Hamousová. Senátní výbor pro veřejnou správu dnes kvůli tomu projednávání novely odložil do konce ledna 2018.
Obce by mohly podle upravené novely zakázat pobyt až na tři měsíce. Tuto možnost měly do konce loňského roku, než je o ni připravil nový zákon o přestupcích. Zákaz pobytu by se měl podle novely týkat nemajetných, kteří se přestupků dopouští opakovaně a od nichž jsou finanční pokuty nevymahatelné.
Senátor Michael Canov (SLK) upozornil na to, že zákaz pobytu by se netýkal mladistvých a nevztahoval by se na obce, kde pachatelé přestupků mají trvalý pobyt. Reagoval tak na námitky senátorky Renaty Chmelové z lidoveckého klubu, podle níž by zákaz mohl lidem znemožnit rodinný a pracovní život. Navrhovala proto zamítnutí novely.
Chmelová také uvedla, že zákaz by mohl být zneužitelný a protiústavní. Canov oponoval, že původní úprava, která umožňovala zakázat pobyt, nebyla za čtyři roky platnosti napadena u Ústavního soudu.
Dan Jiránek ze Svazu měst a obcí poukázal na to, že hrozba zákazu pobytu měla odstrašující účinek, jak se ukázalo třeba v ústecké čtvrti Střekov v letech 2015 a 2016.
Možnost obcí udělit zákaz pobytu schválil Parlament v roce 2012 na návrh někdejší poslankyně a chomutovské primátorky Ivany Řápkové (ODS). Přestupek, za nějž obec mohla zákaz pobytu uložit, musel být úmyslný. Lidé, kteří by byli takto postiženi, by se ve stejné obci museli dopustit závažného přestupku i dříve, a to v posledním roce.
Související
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
Pavel dostane návrhy na vyznamenání. Zapojili se poslanci i senátoři
Senát ČR , obce , zákony , přestupky
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
včera
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
včera
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
včera
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
včera
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
včera
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
včera
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
včera
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
včera
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
včera
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
včera
Historie letního času v Čechách. Poprvé se zavedl před 110 lety
včera
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
včera
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
včera
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
včera
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
včera
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
včera
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
Českou republiku čeká víkend ve znamení slunečného počasí a výrazného oteplování. S příchodem května se rtuť teploměru vyšplhá až k letním hodnotám. Srážky se v nejbližších dnech očekávají pouze ojediněle, a to až během nedělního večera.
Zdroj: Libor Novák