Praha - Novým předsedou pražského hnutí ANO se stal Jan Říčař, ve funkci nahradil dosavadního předsedu pražské organizace a ministra obrany Martina Stropnického. Podle předsedy hnutí Andreje Babiše bude muset nové vedení v hlavním městě například zvýšit počet členů a založit nové místní organizace.
Krajský sněm zvolil rovněž místopředsedy, kterými se stali pražský radní Karel Grabein Procházka, zastupitel Prahy Radomír Nepil a Miroslav Nauč. Hnutí ANO získalo v říjnových volbách do Sněmovny v Praze 20,35 procenta hlasů.
Pro Říčaře hlasovalo 83 procent z 92 přítomných delegátů. Volbu musí ještě schválit celostátní předsednictvo. "Proč jsem kandidaturu přijal a proč jsem kandidoval, je to, že bych rád navázal na dobrou práci, kterou jsme společně odvedli. Čekají na nás komunální volby v roce 2018. Praha má před sebou hodně práce a my si potřebujeme analyzovat výsledky voleb do Sněmovny, začít připravovat kandidátní listiny, kampaň a program," řekl Říčař.
Stropnický dnes na funkci nekandidoval. Svou roli prý vnímal jako dočasnou a jako pozici krizového manažera. "Já už se chci věnovat jen práci ve vládě. Doufám, že se ji povede brzy poskládat," řekl Stropnický.
Lídrem kandidátky do komunálních voleb v příštím roce Říčař nebude. "Naprosto podporuji současnou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO)," řekl. Zda tedy bude lídryní Krnáčová, ale neřekl.
Velká očekávání do nového vedení vkládá Babiš. "Je to (Říčař) mladý perspektivní politik, tak doufejme, že se mu podaří naší krajskou organizaci posunout dopředu. Já jsem dlouhodobě s Prahou nespokojený," řekl. "Strana musí být v Praze jednotná. Ve všech částech Prahy máme málo členů a málo místních organizací," dodal.
Martin Stropnický byl lídrem pražské kandidátky do parlamentních voleb. V pražské předsednické funkci nahradil někdejší starostku Prahy 10 Radmilu Kleslovou.
Související
Babiš už shromáždil jména všech kandidátů na ministry
Pavel neslevuje z požadavků. ANO může požádat o jiného kandidáta na premiéra
hnutí ANO , Andrej Babiš , Jan Říčař (ANO) , Praha , Martin Stropnický
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
Bývalý princ Andrew nadále ztrácí půdu pod nohama v souvislosti s kauzou kolem vazeb na finančníka Jeffreyho Epsteina. Mladší bratr krále Karla III. přišel o další dva tituly, informovala stanice Sky News.
Zdroj: Lucie Podzimková