Napsal jsem program Občanského fóra, tvrdí Zeman. Lže, udeřil Horáček. A pak se přidali další

Praha – Velkou odezvu vyvolala slova prezidenta Miloše Zemana o tom, že právě on napsal program Občanského fóra (OF). Pro televizi Barrandov uvedl, že jej vytvořil na  své chalupě na Vysočině, zatímco ostatní členové fóra „jen mluvili, mluvili, ale nic nenapsali“. Proti tomu se ale ohradili někteří zástupci OF a přímí účastníci dění.

Zeman tvrdil, že někteří z těch, s nimiž se době kolem listopadu 1989 stýkal, nebyli příliš aktivní. „Velká část z nich byli žvanilové. Když se psal program Občanského fóra, tak jsem ho musel na chalupě ve Vysočině napsat sám, protože všichni mluvili, mluvili, ale nic nenapsali,“ uvedl Zeman.

Jeho slova vyvolala bouřlivé reakce. „Miloš Zeman říká, že v listopadu 1989 napsal program Občanského fóra. Jako účastník revolučních událostí konstatuji: Zeman nebyl v Občanském fóru ani při jeho zakládání v Činoherním klubu, ani kdykoli později v revolučních dnech. Jednou jsme mu dali možnost promluvit. Na Letné. Využil ji po svém: lhal. Pro program Občanského fóra nenapsal nic. Konec hlášení,“ okomentoval jeho slova Michal Horáček.

„Pánové protikandidáti se teď hádají o 'hodnoty 17. listopadu' jako komunisté o odkaz 'Vítězného února'. Klauni. Ale raději fakta. V červnu 1990 se konaly první svobodné volby. Zvítězilo Občanské fórum. Cituji ČT z roku 2015, ať je to 'z druhého břehu' Volbami začalo zcela nové období československé politiky; hlasování totiž spustilo řadu zásadních pohybů na politické scéně a zároveň se v něm rodily politické hvězdy následujících let - v čele s Václavem Klausem. Ostatně spolu s Klausem začínala v té době politická kariéra i pro Miloše Zemana. V roce 1990 sice nestál na náměstích, psal ale volební program Občanského fóra,“ komentoval slova Horáčka mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček.

I předseda programové komise Občanského fóra Daniel Kroupa ale pro Hospodářské noviny uvedl, že to bylo jinak a že Zeman sepsal k programu jen předmluvu. „K samotnému programu nepřispěl Miloš Zeman ničím, ale napsal k němu pěknou předmluvu," oponuje prezidentovi Kroupa.

Kroupa také uvedl, že prezidentovi zřejmě selhala paměť. „Na programu OF pracovaly desítky špičkových odborníků, pak jej schvaloval sněm a k samotnému programu pan Zeman nepřidal nic, jen tu předmluvu o budování nějakého domu," říká Kroupa, který v roce 1990 předsedal programové komisi OF.

I k samotné předmluvě se prý Zeman dostal víceméně náhodou. Na jaře 1990 ho přivedl exministr Josef Vavroušek s tím, že by mohl napsat předmluvu k předvolebnímu programu OF. „Za pár dní přišel Miloš Zeman a měl předmluvu napsanou. Tak jsme si řekli, že nám ušetřil práci," vzpomínal Kroupa.

Zemanovi se doslova vysmál někdejší poslanec TOP 09 František Laudát. „Miloš yetti 89 Zeman se snaží stůj co stůj vlámat do historie coby aktér listopadu 89. Po nepodařeném pokusu o zhmotnění svojí přítomnosti na Národní třídě v pátek 17. listopadu 89 teď vytáhl silnější kalibr. Napsal totiž program Občanského fóra. Ovšem opět má problém. Nikdo ho u toho neviděl. Jestli on nezačíná být takovým Járou Cimrmanem české politiky. Všechno vymyslel, se vším přišel, ale jako na potvoru o pár minut později. Prokazatelným je zatím jeho tajemný kufr, který donesl na Hrad Havlovi, ve kterém bylo ... a kauza Bamberg," rýpnul si na sociálních sítích politik. 

OF bylo politické hnutí, které vzniklo dva dny po začátku „sametové revoluce“ v Praze jako široká, spontánní platforma občanských nezávislých aktivit. OF odmítalo totalitní komunistický režim. Později se OF orientovalo politicky do pravého středu. Prvním neformálním lídrem hnutí byl Václav Havel, jediným předsedou OF byl ale v říjnu 1990 zvolen Václav Klaus.

Související

Miloš Zeman

Zeman chce, aby Babiš zůstal v politice. Vládu ale podle něj nesestaví

Bývalý prezident Miloš Zeman bude apelovat na vedení hnutí ANO, aby jeho předseda Andrej Babiš zůstal v politice. Skutečných osobností je podle Zemana v politice málo. Babišovi během středeční schůzky vytkl chyby, kterých se dopustil v prezidentské kampani. Zeman to řekl v rozhovoru ČTK.

Více souvisejících

Miloš Zeman Michal Horáček Občanské fórum Daniel Kroupa

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Aktualizováno před 43 minutami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 1 hodinou

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci volí prezidenta. Erdogan se modlí, Kilicdaroglu ještě věří

V Turecku v neděli probíhá druhé kolo prezidentských voleb, v nichž je favoritem Recep Tayyip Erdogan, který obhajuje mandát. Hlavou státu se stále může stát také opoziční politik Kemal Kilicdaroglu. Volební místnosti se uzavřou v 16 hodin, až čtyři hodiny se pak může čekat na první výsledky. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

před 4 hodinami

Putin na každoroční přehlídce ke Dni vítězství 2. světové války na moskevském Rudém náměstí (9. května 2023, Moskva).

Moskva s těžkostmi počítá. Přesto by po porážce na Ukrajině hrozil rozpad federace, míní norský analytik

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, co z taktického hlediska útoky takzvaných diverzantů na území Ruské federace znamenají. Kreml podle něj sice s těžkostmi počítal a od roku 2014 posílil vlastní represivní schopnosti, nejistota však může způsobit nedůvěru občanů v úřady a podkopat regionální bezpečnost.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 7 hodinami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy