Občanské fórum

Jan Patočka

Tragická smrt Jana Patočky: Umučila největšího českého filozofa StB?

Jan Patočka byl dost možná největší český filozof 20. století, ale nejvíce ho proslavil jeho postoj k Chartě 77. Patočka se významně podílel na její formulaci a přijal na sebe nebezpečnou funkci mluvčího Charty. Ačkoli se nikdy nechtěl politicky angažovat, situace došla tak daleko, že neměl příliš na výběr. Mohl se zpronevěřit svým celoživotním filozofickým ideálům nebo veřejně vystoupit. Patočka se nezalekl a následoval svým osudem do jisté míry osud svého velkého filozofického vzoru – Sokrata. Snaha naplnění ideálu jeho filozofie ho nakonec stála život. Zemřel na infarkt jenom chvíli poté, co absolvoval výslech Stb, která si se 70letým filozofem nebrala servítky.
Dagmar Burešová

Zemřela Dagmar Burešová, první polistopadová ministryně spravedlnosti

Praha/Brno - O víkendu ve věku 88 let zemřela první ministryně spravedlnosti po listopadu 1989 a někdejší předsedkyně České národní rady z počátku 90. let Dagmar Burešová. Po roce 1969 obhajovala přes stovku lidí, kteří byli jako nepohodlní komunistickému režimu vyhazováni z práce nebo jinak perzekvováni. Nesnášela zbabělce a nezpráví, vzpomíná předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský.
ČSSD

Před 25 lety vzniklo Občanské fórum a byla obnovena ČSSD

Praha - Jako široká, spontánní platforma občanských nezávislých aktivit vzniklo před 25 lety, 19. listopadu 1989, v Praze dva dny po sametové revoluci Občanské fórum (OF). Odmítalo komunistický režim a bylo hlavním tvůrcem změn, které nastaly po jeho pádu.
Milan Uhde

Uhde otevřeně promluvil o Havlovi a fackách v OF

Praha - Bývalý ministr kultury a disident Milan Uhde zavzpomínal na dobu převratu v Československu. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluvil o Občanském fóru i důvodech, proč se do něj aktivněji nezapojoval. Došlo i na Václava Havla.
Ilustrační foto

Česko hazarduje: Západ je prosperita, Kreml agrese, varují zakladatelé OF

Praha - Někdejší zakladatelé Občanského fóra (OF) a slovenské Veřejnosti proti násilí (VPN) ve svém dnešním prohlášení apelují na prezidenty a premiéry ČR a SR. Nelze prý být důvěryhodnými členy západního společenství a zároveň legitimizovat agresivní politiku Kremlu. Kritizují také servilitu českých politiků vůči Číně.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

České florbalistky vybojovaly první cenný kov z MS od roku 2011. Ze Singapuru si odvážejí bronz

České florbalistky živily až do poslední chvíle šance na postup do finále a boj o tu nejcennější medaili na letošním světovém šampionátu v Singapuru. Nakonec si z něj odvezly jiný cenný kov, a to bronz, když v neděli uspěly v boji o třetí místo se Švýcarkami, nad kterými vyhrály 5:4.

Zdroj: David Holub

Další zprávy