O první polistopadové volby se nyní historici zajímají jako o proces výměny elit i z hlediska rozdílů mezi českou a slovenskou veřejností. Na volbách bylo pozoruhodné rozšíření víry v nováčky bez zkušeností i rozmělnění stranické příslušnosti. O řadě povolebních sporů se dosud neví dost.
V rozhovoru s ČTK to řekla historička a politoložka Adéla Gjuričová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Parlamentní volby se v roce 1990 konaly 8. až 9. června.
"Historiky zajímá kontinuita i diskontinuita elit, proměna lidí, které jsme vyslali do politiky ve volbách, které měly být skutečnou změnou. Zároveň už je výzkum konečně schopen nahlédnout to, že pokud do parlamentu pošlete tři čtvrtiny nováčků, tak je to obrovské znepřehlednění politické scény," řekla akademička. "Ta jejich nezkušenost znamená, že tam je také několik zdatných jedinců schopných politický proces manipulovat," dodala.
Další silné výzkumné téma je podle ní institucionální stránka voleb. "Lidé volbou vyjádřili, že odmítají staré stranické oligarchie. Zároveň dali obrovskou moc prezidentu (Václavu) Havlovi a jeho charizmatickému vedení. Prezident sestavoval vládu, která do značné míry ignorovala volební výsledky, byli tam nestraníci, neposlanci. Nebylo jasné, kde je většina. Bylo to nějaké přetrvání revoluční situace, představme si, že by toto udělal prezident dnes," podotkla historička.
Zmínila i rozdíly politického života v českých zemích a na Slovensku. "Dlouho jsme hlavně my v Čechách nevnímali, že to byly volby do tří různých parlamentů a veřejnost v obou částech volila jinak. Každý parlament jinak sestavoval většinu, své orgány," poznamenala. "Tomuto, i překvapení, že Slováci nevyslali Verejnosť proti násiliu do parlamentů tak jednoznačně jako Češi Občanské fórum (OF), už dnes rozumíme trochu lépe. Vnímáme, že na Slovensku byl autonomní politický život, kterému jsme tehdy nerozuměli," popsala Gjuričová.
Historička uvedla, že se dosud neví dost o řadě následujících sporů mezi federálními a národními institucemi. Upozornila také na tendence opomíjet volby do obecních zastupitelstev na podzim 1990. Akademička uvedla, že ty už byly v atmosféře rozpadu Občanského fóra. Volilo se také na čtyři, nikoliv na dva, roky, zvolené 'elity' přežily rozpad Československa. "A provedly obce těmi obrovskými, naprosto revolučními ekonomickými privatizačními procesy," řekla historička.
Gjuričová zmínila i specifika kampaně OF. "Podařilo se rozšířit víru, že absolutní personální výměna a nováčci na kandidátce, kteří politiku ani dělat nechtějí, jen se nakrátko 'obětují', zaručí větší efektivitu a pracovitost politiky," uvedla. "Řada hereckých a hlasatelských hvězd z prvních míst kandidátek po pár dnech odstoupila. Nicméně tato 'antiprofesionální technika', to že to nemáte umět, abyste to mohli dělat, je zajímavý paradox," poznamenala Gjuričová.
Připomněla také "antistranickou" strategii OF a slogan: "Strany jsou pro straníky, Občanské fórum je po všechny". "Zároveň se to ale okamžitě po volbách podél linie profesionalizace politiky začalo štěpit. Václav Klaus, jako ten kdo rozdělí OF a založí úspěšnějšího nástupce, Občanskou demokratickou stranu, prostě využil nálady v regionech a naštvání lidí na rozplizlost a antistranickost centra," zmínila.
"Skočili po něm i lidé, kteří by politicky třeba směřovali jinam," řekla Gjuričová. "Nabídl jim ale stranickou, profesionální strukturu. Je vlastně zajímavé, že na tak abstraktní otázce se ten hegemon začal okamžitě po volbách štěpit," uzavřela historička.
Související

Jak dopadnou volby? První průzkum po vyhlášení termínu ovládlo ANO

Starostové odhalili program pro podzimní sněmovní volby
Volby , historie , Občanské fórum , Československo , život , Václav Havel
Aktuálně se děje
před 10 minutami

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
před 15 minutami

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
před 16 minutami

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
před 37 minutami

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
před 1 hodinou

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
před 1 hodinou

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
před 2 hodinami

Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
před 2 hodinami

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
před 2 hodinami

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa
před 3 hodinami

Nové informace k případu smrti chlapce v Táboře. Dítě si mělo hrát se zbraní
před 3 hodinami

Trump převrací Ameriku naruby. Milion lidí přijde o práci, účty za energie porostou, počasí bude ještě extrémnější
před 4 hodinami

Netanjahu kope kolem sebe. Ostře útočí na Evropu, státníky viní ze spolupráce s Hamásem
před 4 hodinami

Co čeká trh s energiemi? Zeptali jsme se dodavatelů, jak se budou měnit ceny elektřiny
před 4 hodinami

Ukrajina důrazně varuje EU: Dodržte slovo. Vaše kroky pro nás budou devastační
před 5 hodinami

Válka sahá daleko za hranice Ukrajiny. Evropa není bezmocná, jen s Ruskem neumí pracovat, tvrdí expert
před 6 hodinami

Akademický svět zasáhla panika. Trump zakázal Harvardově univerzitě přijímat zahraniční studenty
před 7 hodinami

Počasí v příštím týdnu bude stabilní, vyplývá z předpovědi
Aktualizováno včera

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde
včera

Pád cen pohonných hmot se zastavil. Teď zdraží, ekonom ale očekává další obrat
včera
Nová vlna podvodů na WhatsAppu zaměstnává policisty. Lidé přicházejí i o miliony
Policisté na jaře pozorují nárůst kybernetické kriminality v prostředí platformy WhatsApp, kterou lidé běžně používají ke komunikaci. Škody jdou v některých případech do milionů korun. Na co si dát pozor a jak správně postupovat, pokud u vás zavládne jakékoliv podezření?
Zdroj: Jan Hrabě