Občanské forum: Po počáteční euforii přišly spory, deziluze a nečekaně rychlý rozpad

Občanské fórum se stalo symbolem sametové revoluce a nepochybně také jejím největším výdobytkem. Ale osudy této strany nestrany jako by se měly stát předzvěstí věcí příštích – po počáteční euforii totiž přišly rychle spory, deziluze a nečekaně rychlý rozpad.

Dva dny po střetu studentů a policie na Národní třídě na mezinárodní den studenstva se sešly tři stovky postav z oficiálních i neoficiálních struktur, aby se k demonstracím vyjádřilo. Zde vzniklo Občanské fórum, nové apolitické uskupení, které sjednotilo pod svá křídla prakticky veškerou opozici vymezující se proti komunistickému režimu.

K jeho zakladatelům patřil vedle pozdějšího prezidenta Václava Havla řada dalších významných osobností ze všech možných oblastí. mezi vůdčí osobností tak patřil například katolický kněz Václav Malý, herec Petr Čepek, sociální demokrat Rudolf Battěk, Alexandr Vondra, scenárista Jiří Křižan i četní zástupci studentů. V reakci na brutální postup represivních složek byly formulovány také první požadavky občanského fóra. V prohlášení požadovali potrestání politiků zodpovědných za zásah ze 17. listopadu. Záhy přišel požadavky na další demokratizaci režimu, mezi které patřilo propuštění politických vězňů, vznik pluralitního systému, a hlavně opravdu svobodné volby.

Do prvních polistopadových voleb šlo fórum s lákavým sloganem vyjadřujícím hlavní myšlenku uskupení: „strany jsou pro straníky, Občanské fórum je pro všechny“. A opravdu se tuto myšlenku podařilo naplnit, když OF ve svobodných volbách zvítězilo s nadpolovičním ziskem hlasů.

Jenomže to, co fungovalo v porevolučním nadšení dlouho nevydrželo. Brzy se začaly objevovat problémy a neshody. Bez společné ideje, která by držela Občanské fórum pohromadě bylo nemožné, aby se takto široce pojatý program dokázal dlouhodobě udržet. Pohromadě celé OF držela jenom společná snaha o eliminaci komunismu a nastolení standardních demokratických poměrů. Ovšem o podobě a vývoji demokratického státu měli jeho představitelé značně odlišné mínění.

I když většina politiků počítala s tím, že Občanské fórum skončí, ale rozpad přišel i tak nečekaně brzo. Ve Federálním shromáždění k tomu došlo jen několik měsíců po volbách. Během podzimu 1990, dochází k ideovému štěpení reprezentantů fóra a vzniku několika frakcí, které vytvořily vlastní kluby. Lidé kolem Daniela Kroupy (ODA) v říjnu založili Meziparlamentní klub demokratické pravice žádající urychlení ekonomických reforem. Na sklonku roku se ustavuje i Klub sociálních demokratů a vzápětí vznikne i Liberální klub.

 Další ranou byl sjezd OF, který se odehrál 13. října 1990. Zástupci okresních buněk nevyslyšeli přání pražské centrály a na místo mluvčího Charty 77 Martina Palouše zvolili do čela hnutí ministra financí Václava Klause. Ten byl nakloněn rychlejším reformám a nástupu klasických politických stran. V projevu po svém zvolení Klaus sice tvrdil, že chce udržet fórum jednotné, ale byl v tomto ohledu skeptický. Klaus sám přitom ideově směřoval k vyhraněnému ekonomickému liberalismu zkombinovaném morálním konzervatismem ve společenských problémech, což bylo směřování, které bylo pro mnoho členů fóra problematický směr.

Rostoucí názorové neshody mezi jednotlivými názorovými frakcemi historii Občanského fóra ukončily už v únoru 1991. Na schůzce svolané prezidentem Václavem Havlem poté byla uzavřena dohoda o rozdělení celého hnutí s tím, že žádný z jeho epigonů nebude značku OF využívat, aby si étos Občanského fóra nepřivlastnila žádná z nástupnických stran.

Poslední oficiální akcí byl mimořádný sněm fóra, který se konal 23. února 1991 a byly na něm ustanoveny dvě nástupnické strany, jedna pod vedením Václava Klause, Občanská demokratická strana, kterou podpořila větší část členské základny. Druhým uskupením bylo Občanské hnutí vedené ministrem zahraničí Jiřím Dienstbierem, které se snažilo pokračovat víceméně v myšlence občanského fóra a které získalo podporu většiny známých osobností. Kromě Dienstbiera například Petr Pithart, Pavel Rychetský nebo Jan Sokol.

Na první pohled tak byla situace poměrně vyrovnaná ale nadcházejí volby situaci rázně rozsekly ve prospěch ODS. Zatímco ODS zvítězilo volby s 30 %, Občanské hnutí se v roce 1992 do parlamentu vůbec nedostalo. Ještě tentýž rok v říjnu se přeměnilo v politickou stranu, později změnilo název na Svobodní demokraté, ale nic z toho nepomohlo, a nakonec se sloučilo s dalším středovým uskupením Liberální stranou národně sociální. V té době ale většina členů OH stranu už dávno opustila.

Samotné Občanské fórum, které bylo vedené prozatímním koordinačním výborem, existovalo ještě rok od svého rozpadu na mimořádném sněmu. Definitivním koncem OF de iure bylo vymazání subjektu z rejstříku ministerstva vnitra 11.5 1992. Svůj postoj k rozpadu hnutí Václav Klaus komentoval tak „že se Občanské fórum stalo nevypočitatelným politickým subjektem, že začalo ohrožovat řešení základních politických problémů naší země“.

Související

Více souvisejících

Demonstrace 17. listopad 1989 Občanské fórum

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy