Trutnov – Celkem 9 kandidátů se utká v doplňujících senátních volbách na Trutnovsku. Ve dnech 5. a 6. ledna bude o křeslo bojovat také bývalý senátor a nynější poslanec Jiří Hlavatý, který místo v Senátu uvolnil. Pod obvod 39 Trutnov spadají kromě Trutnovska i některé obce na Náchodsku. Senátních voleb v roce 2014 se zúčastnilo osm kandidátů.
Hlavatý byl letos na podzim preferenčními hlasy zvolen do Sněmovny jako nestraník za hnutí ANO. Mandát senátora mu zvolením do Sněmovny zanikl, s čímž Hlavatý nebyl srozuměn. „Pan Hlavatý bude kandidovat za hnutí ANO, získal jednoznačnou podporu ANO pro senátní volby na Trutnovsku," potvrdil krajský předseda hnutí Pavel Plzák.
Hlavatý kandidoval letos do Sněmovny na 18. místě kandidátky, poslanecký mandát mu ale zajistilo 4859 preferenčních hlasů. Zvolením poslancem mu zanikl mandát senátora, s čímž úspěšný podnikatel nepočítal. Po zvolení oznámil, že kandidaturu mínil spíše jako podporu ANO, a o něco později uvedl, že zváží opětovnou kandidaturu do horní komory.
Přihlášky k registraci mohli kandidáti podávat do 20. listopadu do 16:00. Jména všech kandidátů zveřejní trutnovský městský úřad až po vydání rozhodnutí o registraci kandidátky, řekl dnes ČTK Jiří Masařík z trutnovské radnice.
„Jde o kandidáty ČSSD, KSČM, ODA, Starostové a nezávislí (STAN), Česká pirátská strana, hnutí ANO 2011, SPD Tomia Okamury a Nezávislá iniciativa (NEI). Teď do 26. listopadu bude probíhat kontrola registrací. Jména sdělíme, až proběhne registrace," řekl ČTK Masařík s tím, že devátý je nezávislý kandidát.
Ve volbách by se měli střetnout například vrchlabský starosta Jan Sobotka, který kandiduje za Starosty a nezávislé (STAN) s podporou TOP 09, KDU-ČSL a ODS, místostarosta Úpice nominovaný ČSSD Karel Šklíba, majitelka tiskárny Luďka Tomešová za Okamurovu SPD nebo kandidátka komunistů Iva Řezníčková s přímou podporou Strany přátel občanů (SPO).
Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku budou stát několik milionů korun. Největší část půjde na zaplacení volebních komisařů. V roce 2011 stály podle údajů ministerstva financí doplňovací volby na Kladensku zhruba 6,1 milionu korun.
Související
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
Pavel dostane návrhy na vyznamenání. Zapojili se poslanci i senátoři
Aktuálně se děje
včera
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
včera
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
včera
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
včera
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
včera
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
včera
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
včera
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
včera
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
včera
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
včera
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
včera
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
včera
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
včera
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
včera
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
včera
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
včera
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
včera
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
8. dubna 2026 21:41
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
8. dubna 2026 20:28
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
8. dubna 2026 19:08
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
Vztahy mezi Pražským hradem a Úřadem vlády vstupují do další fáze diplomatického přetlačování. Prezident Petr Pavel zaslal premiérovi Andreji Babišovi oficiální dopis, v němž jasně deklaruje svůj záměr vést delegaci České republiky na nadcházejícím summitu NATO. Ten se má uskutečnit počátkem července v turecké Ankaře a očekává se, že půjde o jedno z nejdůležitějších setkání aliančních lídrů v posledních letech.
Zdroj: Libor Novák