Komu ve volbě prezidenta fandí Schwarzenberg nebo Okamura? Možná se budete divit

Praha - Většina českých politických stran zatím oficiálně nepodpořila žádného z prezidentských kandidátů. Jednotliví politici ale dávají najevo, že mají své favority. Například bývalého diplomata Pavla Fischera už podpořili poslanci TOP 09 Karel Schwarzenberg a Kristýne Zelienková nebo lidovec Hayato Okamura.

„Pavel Fischer je vzorný manžel a otec rodiny, který spolu se svojí manželkou Klárou opatroval nejstaršího syna Vojtu, od narození vážně nemocného, doma, než v 17 letech zemřel. Má rád lidi, není z něj 'cítit' příslušnost k nějaké elitě, ve styku s lidmi má kouzlo a šarm osobnosti,“ oceňuje osobnost jednoho z prezidentských kandidátů lidovec Hayato Okamura.

Zdůrazňuje také jeho zkušenosti. „Je velkým odborníkem na mezinárodní vztahy a bezpečnost. Několik let úspěšně působil jako náš velvyslanec v Paříži, předtím roky pracoval ve vysoké funkci v prezidentské kanceláři jako blízký spolupracovník Václava Havla. Nikdy nebyl a ani nyní není členem žádné politické strany,“ dodal

Podporu má tento uchazeč o Hrad i u jiných politiků. „Pavel Fischer je pro mě kandidát, který přináší do prezidentské kampaně poctivost, skromnost, rozum a rozvahu. Navíc jeho politické a diplomatické zkušenosti mě utvrzují v tom, že mu můžu dát svůj hlas a taky to udělám,“ podpořila ho poslankyně TOP 09 Kristýna Zelienková.

To čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg sice neprozradil, koho bude sám v lednu volit za prezidenta, dodal ale, že za kvalitního kandidáta považuje právě Pavla Fischera. Připomněl, že se s ním zná ze svého působení v diplomacii. „Zajisté by to byl velice vhodný kandidát. Otázka je, jestli získá dostatečnou podporu, aby se dostal do druhého kola, ale že je to velice vhodný kandidát, o tom nebudiž pochyb," dodal.

Ani tato podpora ale Fischerovi nemusí stačit. Podle průzkumu  agentury STEM/MARK Fischera podpořilo 16 procent respondentů, odmítavě se k němu vyjádřilo 26 procent oslovených. Zbylých 59 procent uvedlo, že jej nezná.

Bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer kandiduje, stejně jako expremiér Mirek Topolánek a lékař a aktivista Marek Hilšer, s podporou senátorů. Fischer nyní působí jako ředitel neziskové organizace STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění.

V letech 1991 až 1993 byl osobním sekretářem pražského biskupa Františka Lobkowicze, následující dva roky byl zástupcem ředitele pražského Institutu komunikace. V letech 1995 až 2003 působil v Kanceláři prezidenta republiky, mimo jiné jako poradce Václava Havla, v letech 1999 až 2003 byl ředitelem politického odboru. Sedm let byl českým velvyslancem ve Francii a v Monaku, po návratu do Prahy pracoval jako vrchní ředitel sekce bezpečnostně-multilaterální ministerstva zahraničí.

Související

Česká televize

Debaty kandidátů na prezidenta před prvním kolem: Kdy a kde poběží?

V opravdu horké fázi se již nachází kampaň před prezidentskými volbami, v nichž si občané vyberou nástupce současné hlavy státu Miloše Zemana. Oficiálně už začala i série mediálních debat devítky kandidátů, z nichž někteří však již avizují svou neúčast v řadě diskuzí.
Miloš Zeman

Při prezidentské kampani Miloše Zemana byl třikrát porušen zákon

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí našel tři porušení zákona v prezidentské kampani Miloše Zemana před volbami v roce 2018. Zeman tehdy prezidentskou funkci obhajoval. Předvolební kampaní byly podle úřadu i tehdejší prezidentovy výjezdy do krajů, řekl ČTK vedoucí kontrolní skupiny Tomáš Hudeček. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček považuje rozhodnutí úřadu za bizarní, nemístně politické, ne za odborné.

Více souvisejících

prezidentské volby 2018 Pavel Fischer Hayato Okamura Kristýna Zelienková (ANO) prezident čr Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy