Praha - Ve věku 77 let zemřel ekonom, někdejší poslanec a ministr české vlády Tomáš Ježek. Čeští politici oceňují jeho přínos pro českou ekonomickou transformaci. Na Ježka zavzpomínají i exprezident Václav Klaus i současná hlava státu Miloš Zeman.
Ekonom a bývalý ministr Tomáš Ježek, který podlehl vážné nemoci, měl velkou zásluhu o českou ekonomickou transformaci, reagoval na jeho úmrtí bývalý prezident Václav Klaus. Odešla podle něj významná osobnost akademického i politického života.
"Zpráva o úmrtí mého dlouholetého kolegy a přítele Tomáše Ježka mne velmi zarmoutila," uvedl Klaus. Podotkl, že se znali od dětství, navštěvovali stejné školy a oba uchvátila ekonomická věda. "Dokonce jsme spolu v jednom dorosteneckém družstvu hráli košíkovou. Setkávaly se i celé naše rodiny," uvedl Klaus.
Po listopadu 1989 Ježek patřil ke Klausovým blízkým spolupracovníkům na tehdejším ministerstvu financí. "Má velkou zásluhu na naší ekonomické transformaci a na úspěšném průběhu a výsledcích privatizace," podotkl. Klaus poznamenal, že ho velmi mrzelo, že se mu Ježek v jisté chvíli začal politicky a později i lidsky vzdalovat. "Jeho pozdější zahořklost mne velmi trápila. V posledních letech jsme se vídali už jen na zasedáních Vědecké rady Národohospodářské fakulty VŠE," dodal.
"Zemřel člověk, který upřímně věřil své práci a jejímu smyslu," uvedl k Ježkovu úmrtí prezident Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka.
Další z prezidentských kandidátů Marek Hilšer uvedl, že Ježek byl skvělý ekonom, který si víc než kdo jiný uvědomoval, že volný trh a kapitalismus nebudou dobře fungovat bez efektivního právního rámce.
Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že Ježek patřil k důležitým postavám polistopadového vývoje. Bývalý premiér, někdejší šéf ODS a jeden ze současných kandidátů na prezidenta Mirek Topolánek poznamenal, že Ježek byl nejen jedním z otců ekonomické transformace, ale také férový, slušný a rovný chlap. "Co dělal, dělal pro lepší budoucnost našich lidí," poznamenal. Za života byl podle něj oceněn méně, než si zasloužil. Přeje si proto, aby se dostatečných poct dočkal alespoň nyní.
Související
Už nikdy bych do ničeho nešel s Klausem, vzpomínal Ježek na privatizaci
Zemřel Tomáš Ježek, jeden z tvůrců kuponové privatizace
Tomáš Ježek , Václav Klaus , Miloš Zeman , Petr Fiala (ODS) , Mirek Topolánek , Marek Hilšer
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
40,6 stupně. Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
před 1 hodinou
Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin
před 2 hodinami
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
před 3 hodinami
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
před 3 hodinami
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
před 4 hodinami
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
před 5 hodinami
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
před 6 hodinami
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
před 7 hodinami
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
před 7 hodinami
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
před 8 hodinami
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
před 9 hodinami
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
před 10 hodinami
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
včera
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
Ve Velké Británii bylo nalezeno tělo dospívajícího chlapce, který ve čtvrtek vstoupil do jezera Meynell Lake v hrabství Leicestershire a utopil se. Policie potvrdila, že tělo mladíka z vody vytáhli specialisté, přičemž událost se stala během dne, který se s teplotou 36,7 stupně Celsia zaznamenanou v Somersetu stal předběžně nejteplejším červnovým dnem v historii země.
Zdroj: Libor Novák