Praha - Jan Outlý, předseda Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, na svém blogu vysvětlil, že prezident Zeman by měl na svém transparentním účtu zveřejnit všechny dárce.
Politolog Jan Outlý je v poslední době terčem otázek ohledně financování kampaní jednotlivých kandidátů, zejména Miloše Zemana, v nadcházející prezidentské volbě. V nedávné kauze billboardů, které propagovaly znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem republiky, se současná hlava státu distancovala od autorství respektive zadání této zakázky a poutači, ale přiznala, že nebude svým podporovatelům bránit se vyjadřovat v jeho prospěch.
Nedávno ale vyšlo najevo, že zadavatelem těchto poutačů byl spolek Přátel Miloše Zemana z.s., ve kterém je předsedou představenstva hradní kancléř Vratislav Mynář. "Pan prezident vyslovil souhlas s touto aktivitou. Veškeré náklady, které souvisejí s touto záležitostí budou zaneseny do účetnictví volební kampaně," potvrdil pro server idnes.cz mluvčí prezidenta Ovčáček. To samé potvrdila i členka volební kampaně Barbora Filípková: "Pan Miloš Zeman samozřejmě částku za vylepení těchto billboardů zahrne do limitu volebních nákladů jako nefinanční plnění a zveřejní je v zákonném termínu.“
Podle Outlého bylo evidentní, že kampaň někdo vede. Bylo navíc jasné, že s vědomím Miloše Zemana. Proto musí náklady zveřejnit na transparentním účtu do půlnoci 8. ledna. Nyní se však politolog obává, že si Zeman vyloží zákon po svém a jako osobu, která za billboardovou kampaní stojí, uvede zmíněný spolek: "'Vtip' má pravděpodobně spočívat v tom, že Miloš Zeman ve stanoveném termínu zřejmě zveřejní spolek přátel sebe sama jako onu osobu, která za billboardovou kampaní stojí, aniž by byli uvedeni dárci, kteří poslali peníze tomuto spolku," píše Outlý na svém blogu.
Předseda úřadu rovněž dodává, že Martin Nejedlý, podnikatel a Zemanův blízký spolupracovník, je v kampani taktéž zainteresován. Nicméně i on odmítl dle Hospodářských novin financování kampaně rozkrýt. "Dva zaměstnanci organizační složky státu a poradce prezidenta se veřejně přihlásili k jednání, které je patrně legální, ale může vyvolat dojem účelového zacházení se zákonem. Tímto účelem je utajení skutečných finančních zdrojů podpory kandidáta, který je v době kampaně jednou z hlav výkonné moci. Kandidát Zeman, v jehož prospěch konají, se proti takovému jednání dle dostupných informací nijak neohradil a nevyzval spolek svých podporovatelů, aby dárce ještě v průběhu kampaně zveřejnil," vyjádřil na blogu své znepokojení Outlý.
Související
Exprezident Zeman se vrátil do pracovního režimu schůzkou s čínským diplomatem
Exprezident Zeman podal dobrou zprávu z nemocnice. Volal Okamurovi
Miloš Zeman , Jan Outlý (politolog) , Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran , prezidentské volby 2018 , Vratislav Mynář
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 47 minutami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 1 hodinou
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 2 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
Cesta k míru na Ukrajině zůstává podle Donalda Trumpa nejasná, a to i přes "přiměřeně dobré" rozhovory mezi americkými vyslanci a ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které ovšem nepřinesly žádný zásadní průlom. Zvláštní vyslanec USA Steve Witkoff a Trumpův zeť Jared Kushner, kteří absolvovali dlouhé úterní jednání v Kremlu, se nyní chystají setkat s předním ukrajinským vyjednavačem Rustemem Umerovem na Floridě. Trump ve středu v Oválné pracovně prohlásil, že Putin by dohodu rád uzavřel, nicméně dodal, že nemůže říct, co z jednání vzejde, protože "k tanci jsou potřeba dva". Prezident také uvedl, že Spojené státy "měly s Ukrajinou něco docela dobře rozpracováno".
Zdroj: Libor Novák