Mám strach o naši svobodu. Čelíme velkému nebezpečí, říká známý muzikant

Praha - V rozhovoru pro Český rozhlas se muzikant Dan Bárta rozpovídal nejen o své vášni k přírodě. Otevřeně se vyjádřil k současné situaci v České republice. Vadí mu rasisté, xenofobové a populisté.

Dan Bárta není jen muzikantem. Velmi ho baví ekologie, kterou momentálně studuje na Ostravské univerzitě. K dokončení studia mu chybí ještě rok, respektive dvě zkoušky. Věnuje se zejména vážkám. Jedna z nich je dokonce po něm pojmenována, jak sdělil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus. V roce 2002 byl na expedici v Peru, kde se svými kolegy chytil neznámou samici vážky. O tři roky později byla popsána a pojmenována Gynacantha bartai Paulson and von Ellenrieder, 2005.

Když však přišla řeč na politickou situaci v České republice, vášnivý obdivovatel přírody začal na dané téma mluvit vážně a vyjádřil obavy o směřování naší země. "Zatím to ještě jde, ale je otázka, co ve věci svobody přinesou dny příští. A do jaké míry potenciál obrovského nebezpečí, které tady je, tedy otevřených rasistů, xenofobů a populistů ve vedení společnosti, bezskrupolózních podnikatelů ve vedení společnosti a navrátivších se komunistů ve vedení společnosti, to celé pod jednou vlajkou: dáme vám, co chcete, stačí, když budete držet hubu, svobodu ovlivňuje. Z toho jako liberál a člověk, který se zabývá svobodnou tvorbou, strach mám," říká Bárta. 

Podle něj však není jisté, že si toho lidé všimnou. Platí to i u něho samotného. „Obávám se, že si toho pro samou práci nevšimnu. A pak už bud pozdě, protože nemohu vidět do logiky a struktury státní správy. Zabývám se muzikou, starám se o rodinu a mám spoustu obyčejných starostí jako ostatní lidé. Může se stát, že se za rok dozvím, že je všechno v loji a poznám to podle toho, že nějaké věci už nepůjdou, svoboda slova se změní v dehonestaci atd.,“ bojí se muzikant.

Přiznal také, že vnímá ekologii trochu jinak. "Já jsem v tomto ohledu mnohem tvrdší. Mě zajímá prazáklad. Vztah organismu a jeho prostředí. Pro mě je důležitá ochrana přírody. Vztah krajiny k zemědělství. To jsou pro mě důležitější témata než populárně zelený model, že budu baštit nějakou bio zeleninu a tím se ze všeho vyvážu, pokud si to můžu takto zjednodušit," tvrdí obdivovatel přírody Bárta, který by na to konto zrušil biopaliva: "Jsem přesvědčen, že biopaliva jsou nesmysl. To je chyba. Pokus, který by se měl okamžitě zrušit. Nefunguje to. Nic proti obnovitelným zdrojům, ale jsou lepší obnovitelné zdroje, například sluneční energie," dodal.

Související

Ondřej Pivec

Podzimní JazzFestBrno láká na křest nové desky Ondřeje Pivce i Dana Bártu s předním americkým big bandem

Podzimní část celoročního festivalu JazzFestBrno odstartuje 3. října v brněnském Divadle Husa na provázku hammondkář, skladatel, producent a držitel Grammy Ondřej Pivec s novým koncertním projektem nazvaným Greatest Hits 4000. Během večera také pokřtí nové stejnojmenné album, které z popudu festivalu vzniklo jako živý záznam pro Českou televizi v době coronavirové pandemie. 
Dan Bárta

Dan Bárta a Tonya Graves zazpívají na Strunách podzimu

Praha – Festival Struny podzimu začne již příští týden, pořadatelé si ale nechali jedno hudební překvapení pro fanoušky na poslední chvíli. V rámci koncertního provedení oratoria Anthracite Fields vystoupí za doprovodu legendární skupiny Bang on a Can All-Stars a společně s Martinů Voices Tonya Graves a Dan Bárta.

Více souvisejících

Dan Bárta Český rozhlas Česká republika politika společnost

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Po ruském útoku na Oděsu je nejméně pět mrtvých včetně kojence. Úřady vyhlásily den smutku

Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa. Mezi několika mrtvými je také tříměsíční dítě. Administrativa oblasti na jihu Ukrajiny vyhlásila neděli 3. března za den smutku. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy