Ministr Vojtěch má novou náměstkyni. Do zdravotnictví vnese mezinárodní nadhled

Praha - Nová politická náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová chce přinést mezinárodní nadhled a srovnání s okolními zdravotními systémy. Hodlá se také zaměřit na prevenci, výchovu a osvětu.

Šteflová pracovala jako šéfka české kanceláře Světové zdravotnické organizace WHO, předtím už působila i na ministerstvu. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) ji dnes dopoledne představil na setkání s novináři.

Podle Vojtěcha je inspirace zahraničními zdravotními systémy velmi důležitá. "Máme různá doporučení WHO, OECD a Evropské komise pro české zdravotnictví, která dlouhodobě nejsou plněna, jak bych si představoval," uvedl ministr. OECD například doporučuje, aby do zdravotnictví šlo asi 9,5 procenta hrubého domácího produktu. V Česku je to přibližně 7,8 procenta, rozdíl je kolem 100 miliard.

"WHO velmi tlačila na reformu psychiatrické péče, ve které chceme pokračovat," uvedla Šteflová. Chce se soustředit také na chronická neinfekční onemocnění, jako jsou onkologické diagnózy, diabetes a obezita, kde je Česko v Evropě na čelních místech.

"Je důležité si uvědomit, že přestože došlo k velkému nárůstu délky života, tak jsou to ale bohužel roky s nemocemi. Kvalita života jako indikátor je 62 roků. Později začínají lidé marodit a kvalita života už není ono," uvedla dále Šteflová. Podle ní Švédsko bylo na stejné úrovni v roce 1962, dnes mají Švédové kvalitní život o devět let déle.

Důležitá je podle ní i role pacientů a zvyšování jejich zdravotní gramotnosti. "Zásadní je uvědomění si hodnoty vlastního zdraví a vytvoření motivačních prvků, aby lidé sami přispívali k tomu, aby byli zdravější," dodala.

Šteflová nahradí na ministerstvu politickou náměstkyni za ČSSD Lenku Tesku Arnoštovou, která rezignovala. Druhým náměstkem byl dosud Kamal Farhan (ANO), který se stal poslancem. "Jeho místo v nějaké krátké době neplánuji obsazovat," řekl ministr. Dalšími případnými personálními změnami se bude zabývat po Novém roce.

Ministr dnes podepsal memorandum o spolupráci s Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně, bude se podílet i na tvorbě legislativy. Její předseda Štěpán Svačina bude zároveň poradcem ministra a povede také vědeckou radu ministerstva. Dále fungovat by měla i letos zřízená pacientská rada, podle Vojtěcha by se měla zapojovat do legislativního procesu.

Související

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 
Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) Alena Šteflová (náměstkyně) Zdravotnictví WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 52 minutami

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 8 hodinami

před 8 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Počasí bude o víkendu teplé, ale deštivé

Nadcházející víkend bude sice teplý, podle ČHMÚ.cz ale také deštivý. Přesto naměříme až 26 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy