Babiš lhal o Čapím hnízdu? Vlastnil ho, když žádal o dotaci, tvrdí Šuman

Praha - Twitterová skupina Julius Šuman, která v říjnu minulého roku zveřejnila naskenované bankovní dokumenty, měla nejspíše pravdu v tom, že Andrej Babiš byl v době žádání o dotace vlastníkem Farmy Čapí hnízdo. Premiér vlády dříve uvedl, že vlastníky byli jeho blízcí z rodiny.

Server Neovlivní.cz přišel s tvrzením, že dokumenty, které v říjnu loňského roku vystavilo na twitterovém účtu uskupení pod názvem Skupina Šuman, byly pravdivé. V naskenovaných bankovních dokumentech, ve kterých Farma Čapí hnízdo žádala britskou banku HSBC o půjčku, bylo totiž jasně napsáno, že vlastníkem farmy je Andrej Babiš. Podle zjištění serveru jsou dokumenty autentické. 

Alespoň to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje, které server oslovil. Závěry tedy jasně dokazují, že úřady, které poskytly farmě padesátimiliónovou dotaci, byly záměrně uvedeny v omyl a neměly tušení o tom, že Čapí hnízdo tajně dotuje Babiš. Současný premiér totiž tvrdí, že v době žádání o dotace patřila farma jeho dětem. Když ale Farma Čapí hnízdo, a. s. žádala britskou banku o půjčku, o dětech nebyla ani zmínka. Jediným vlastníkem byl Andrej Babiš.

Podle serveru jsou bankovní výpisy rovněž součástí policejního spisu, do kterého měli možnost nahlédnout poslanci při prvním hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání. Do České republiky dorazila na konci roku 2017 také závěrečná zpráva Evropského úřadu pro boj proti korupci (OLAF), kterou Ministerstvo financí postoupilo například Policii ČR a Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Několik poslanců požádalo ministerstvo o zveřejnění zprávy. Podle ministryně Aleny Schillerové dostanou výsledky zprávy poslanci k dispozici nejpozději 9. ledna, tedy den před hlasováním o důvěře Babišově vládě.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Čapí hnízdo OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) Julius Šuman poslanecká imunita

Aktuálně se děje

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

včera

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

včera

včera

včera

včera

22. června 2024 21:55

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

22. června 2024 20:28

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy