Právní řád je naprosto nepřehledný. Vinu na tom mají i zákonodárci, uvedl Benda

Praha - Podle Marka Bendy (ODS) je český právní řád přebujelý a na všechno musí být nějaký zákon. Je toho názoru, že ve Sněmovně se má jednat co nejméně a hlavně co nejméně tvořit. Právní řád musí projít revizí, jinak se v něm nikdo nevyzná.

"Český právní řád je rozhodně nepřehledný a v budoucnu bude ještě nepřehlednější," uvedl pro Český rozhlas Karel Havlíček, zakladatel konferenčního projektu Stálá konference českého práva. Souhlasí s ním i poslanec ODS Marek Benda. "Je to naprosté nepřehledné a dramaticky se to zhoršuje. Samozřejmě to má dopad na ochotu lidí právní řád dodržovat, protože, jak já občas říkám, když jsem ráno vyjel tramvají a přijel sem, tak jsem nepochybně tři až čtyři nějaké předpisy porušil," uvedl s nadsázkou předseda Ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny. Havlíček jej doplnil, že jde o skromný odhad. 

"Už i právníci se nevyznají v takto přebujelém právním rádu. Jako zákonodárci si připouštíme určitou míru zodpovědnosti. Bohužel většina z té legislativy pochází z Evropy, kde je obrovská snaha všechno normovat. Šedesát až osmdesát věcí, které přijímáme, jsou jenom recepce norem Evropské unie," vysvětlil poslanec občanských demokratů, jenž dodal, že poslanci navrhují pouze drobné normy, ale nejpodstatnější regulační věci přináší vláda.

Podle Havlíčka mají zákonodárci touhu zasáhnout do právních předpisů kvůli tomu, aby se zviditelnili. "Myslím, že dostávají čárku u voličů. Oni mají aspoň ten pocit. Když totiž někdo nemá co říct, tak tady má ideální možnost jak se zapsat do dějin - vstoupit do legislativního procesu. to je přece senzační příležitost," míní Havlíček. 

"Čím jsem starší, tím více dodržuji staré britské přísloví, že žádný člověk si nemůže být jist svým životem, svobodou a majetkem, dokud Parlament zasedá. Takže tvrdím, že Parlament ČR má zasedat co nejméně a tvořit co nejméně. Bráním se všem snahám o zrychlování legislativního procesu a do čtrnácti dnů něco změnit, protože to jsou přesně ty nedomyšlené důsledky," uvedl Marek Benda. Podle něj je ve společnosti široký konsenzus, aby se neustále regulovalo a regulovalo. 

Právník Havlíček s poslancem souhlasí a je přesvědčený, že je to špatně. Právní řád by potřeboval revizi, kterou by primárně měla dělat vláda, byť připouští, že je to velmi obtížné.   

Související

Marek Benda

Sněmovní výbor odložil projednání změn ve vysílání vojáků do zahraničí

Sněmovní ústavně-právní výbor odložil projednání navrhované širší pravomoci vlády k rozhodování o vyslání českých vojáků do zahraničí, například k záchraně českých občanů v případě jejich ohrožení. Koalice potřebuje ke schválení změny ústavy podporu aspoň části opozice, kterou zatím nemá. Výbor proto vládní předlohu z programu dnešní schůze na návrh Marka Bendy (ODS) vyřadil, vyčká na závěry debaty ve sněmovní ústavní komisi.

Více souvisejících

Marek Benda Karel Havlíček Poslanecká sněmovna zákony

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Aleš Juchelka

Superdávku čekají úpravy. Do výše dávky se promítnou na podzim

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje upravit parametry dávky státní sociální pomoci (DSSP) na základě prvních zkušeností z jejího fungování. Vyšší podporu mají nově získat samoživitelé se staršími dětmi do 15 let i domácnosti v regionech, kde dosavadní nastavení neodpovídalo skutečným cenám bydlení. Změny ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka předložil formou pozměňovacího návrhu, aby se mohly co nejrychleji promítnout do výše vyplácených dávek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem

Ukrajina sice není členem NATO, přesto se její prezident Volodymyr Zelenskyj pečlivě připravuje na právě začínající alianční setkání. V Turecku hodlá zatlačit na spojence Kyjeva, aby poskytli další prostředky protivzdušné obrany, které pomohou s obranou proti ruským útokům. Informovala o tom BBC. 

včera

včera

Petr Pavel

Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO

Prezident Petr Pavel potvrdil, že nebude chybět na neformální večeři při summitu NATO, který dnes začíná v turecké Ankaře. Pavel dostal pozvánku od tureckého protějška Recepa Tayyipa Erdogana. Prezident zároveň odhalil, jaký bude jeho další program na vrcholném jednání. 

včera

včera

včera

6. července 2026 21:13

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry

Jižní Evropu sužují rozsáhlé lesní požáry, které vyhnaly tisíce lidí z jejich domovů a přiměly úřady k zákazu vstupu diváků na francouzskou část pondělní třetí etapy cyklistického závodu Tour de France. Po rekordních vlnách veder na začátku léta čelí region kritické situaci, kterou úřady popisují jako sud s prachem. Stovky hasičů bojují s plameny, které v Portugalsku, Španělsku, Francii a Řecku zničily již téměř dvacet tisíc hektarů půdy. Situaci navíc komplikuje předpověď silného větru a očekávaný opětovný nárůst teplot.

6. července 2026 19:52

Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí

Smuteční průvod doprovázející rakev zesnulého íránského nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího dnes zaplnil ulice Teheránu. Až miliony truchlících se sešly podél deseti kilometrů dlouhé trasy, která vedla přes klíčová místa metropole, včetně náměstí Enghelab. Záběry státní televize ukázaly rakev zahalenou do íránské vlajky, kterou centrem města pomalu převážel nákladní automobil.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy