Hrozí útok na právní stát a demokracii, varuje politolog Pehe

Praha - Podle politologa a komentátora Jiřího Peheho je pozvání nepravomocně odsouzeného Jiřího Komárka skandální. Rovněž připomíná, že mandátový a imunitní výbor překračuje pravomoci, protože není vyšetřovací komisí.

V komentáři, který Jiří Pehe napsal pro server Novinky.cz, se vrací ke složení mandátového a imunitního výboru, kde mají zástupci ANO, SPD a KSČM většinu. Připomíná, že komunisté a členové hnutí Tomia Okamury, podle analytiků, dostali možná "zaplaceno" v podobě důležitých postů ve Sněmovně, aby mohl výbor oddalovat doporučení k vydání či nevydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání. 

Výsledek úterního jednání výboru dospěl pouze k závěru, že se schůze přesune o další týden z toho důvodu, že oba pánové z hnutí ANO se musí nejdříve se zprávou seznámit. Když Poslanecká sněmovna jednala ve středu o vyslovení důvěry vládě, ve večerních hodinách se sešel mandátový a imunitní výbor, kde zástupci SPD a ANO odhlasovali, že na další schůzi vystoupí před členy výboru nepravomocně odsouzený tehdejší detektiv Jiří Komárek.

"Poslankyně za ANO Taťána Malá při té příležitosti vyjevila, že Komárek prý v minulosti mluvil o stycích detektiva Pavla Nevtípila, který kauzu Čapí hnízdo vyšetřuje, s mafií," uvedl Pehe a situaci shrnuje: "Komárek, nepravomocně stíhaný za zneužití pravomoci úřední osoby, má nyní zřejmě zkompromitovat Nevtípila, na něhož opakovaně útočí i Babiš."

Pehe je přesvědčený, že pokud bude Komárek opravdu vypovídat, pak to je "skandální" pokus celou věc "rozmlžit". Dále je to také překračování pravomocí mandátového a imunitního výboru, který má pouze posoudit, zda policejní žádost nemá účelně bránit poslancovi vykonávat jeho mandát. Není to vyšetřovací komise. "Předvolat detektiva, který s kauzou Čapí hnízdo nemá nic společného, jen za účelem znevěrohodnění jiného detektiva, se ze všeho nejvíc jeví jako pokus o manipulaci případu ve prospěch obviněných poslanců," míní politický komentátor.

Pokud bude Komárkova výpověď bráno v potaz a ke zpochybnění policejního vyšetřování, jehož závěry se shodují se závěry Evropského úřadu pro boj proti podvodu (OLAF), pak je to podle Peheho "útok na právní stát a parlamentní demokracii".

Související

plk. Mgr. Tomáš Tuhý

Brutální únik informací? Komárek nebude za svůj výrok potrestán

Praha - Bývalý detektiv Jiří Komárek nebude potrestán za to, že nařkl policejního prezidenta Tomáše Tuhého z brutálního úniku informací. Soud mu původně uložil roční podmínku. Krajský soud v Praze však dnes vyhověl Komárkovu odvolání, zrušil původní verdikt a zprostil ho obžaloby. Podle pravomocného rozhodnutí Komárek jednal ve veřejném zájmu. Proti rozhodnutí lze podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu. Komárek obvinění dlouhodobě odmítá. Čelil obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu hrozilo až pět let vězení nebo zákaz činnosti.

Více souvisejících

Jiří Komárek (ÚOOZ) Jiří Pehe poslanecká imunita Čapí hnízdo Andrej Babiš Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Andrzej Duda, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj chce od summitu návrh míru, který se představí Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu na probíhajícím mírovém summitu ve Švýcarsku řekl, že Rusku předloží návrh na ukončení války, na němž se shodne mezinárodní společenství. Neprozradil však, zdali by sám jednal s ruským protějškem Vladimirem Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy