Jiří Pehe

Andrej Babiš

Babiš je jen bezmocný posera, premiérovi se vysmál i známý politolog

Včerejší schůzka předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana dlouho dopředu vyvolávala řadu očekávání. Kvůli ignoraci požadavku vládní strany ČSSD na výměnu ministra kultury, kterou Zeman protiústavně ignoruje, hrozil rozpad vládní koalice a konec současné vlády. Nicméně opět se nic neděje.
Prezident Miloš Zeman jmenoval Andreje Babiše premiérem

Babiš nesmí dělat z lidí hlupáky, opřel se do premiéra publicista

Praha - Politický komentátor Jiří Pehe je přesvědčený, že pro předsedu hnutí ANO Andreje Babiše je program je kus papíru, o čemž podle něj svědčí Babišovo prohlášení, že hnutí ANO je tu pro všechny. Hnutí je schopno se domluvit jak se sociálními demokraty, tak s pravicovými extremisty.
Jiří Pehe

Obraz ČR upadá? Naděje na obrat pohasla, upozorňuje politolog

Praha - Politický komentátor Jiří Pehe je přesvědčený, že obraz České republiky se v očím spojenců postupně zhoršuje od pádu vlády Mirka Topolánka v roce 2009. Obrat k lepšímu příliš neočekává, protože jako prezidenta máme Miloše Zemana, který se chová nevyzpytatelně, a jako premiéra trestně stíhaného Andreje Babiše, který byl zřejmě agentem StB.
Jiří Pehe

EU se na kvótách shodne i bez nás, míní politolog

Praha - Česká republika sice v Evropské unii hlásá, že kvóty kategoricky odmítá a že požaduje, aby se tzv. Dublin IV. schválil jednomyslně na Evropské radě, nicméně na české politické scéně vláda ještě návrhem, jak se země zachová, pokud bude opět v rámci EU přehlasována.
Jiří Pehe

Vznikne prezidentská vláda? Politolog popisuje, proč si to myslí

Praha - Politický komentátor a spisovatel Jiří Pehe je přesvědčený, že Andrej Babiš je závislý na Miloši Zemanovi, protože nejenže potřebuje sestavit vládu, ale také politicky přežít. Před prezidentskou volbou tomu totiž bylo naopak, jelikož Zeman potřeboval ke svému zvolení voliče Andreje Babiše.
Jiří Pehe

Zeman to ještě všem osladí, míní spisovatel Pehe

Praha - Podle politického komentátora Jiřího Peheho lze ze Zemanových slov vyčíst to, že se v případě svého nezvolení postará o sladké rozloučení. Prezident Miloš Zeman se dle jeho slov bude chtít pomstít.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

před 2 hodinami

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

před 4 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

před 4 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 7 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 8 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 10 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Co bude po atentátu? Trump chtěl změnit plány, nakonec se rozhodl jinak

Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že navzdory atentátu, který na něj byl spáchán den předtím, se vydá do města Milwaukee na nominační sjezd Republikánské strany. Uvedl to server USA Today.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy