Vypli mu mozek? Politologové poukazují na podivné chování Zemana ve Sněmovně

Prezident Miloš Zeman ve středu navštívil jednání Poslanecké sněmovny. Před poslanci například slíbil, že podepíše návrh státního rozpočtu na příští rok, pokud Sněmovna tuto normu schválí. Někteří ale poukazují na to, že podobný projev, který přednesl letos, už jsme z jeho úst slyšeli i loni.

Miloš Zeman jako každý rok předstoupil před poslance, aby vyjádřil svůj názor na návrh nejdůležitějšího zákona roku - zákona o státním rozpočtu. Zmínil třeba i to, že tento zákon projednávali také v jeho expertním týmu s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

Prezident některé kroky vlády chválil, jiné kritizoval. Zmínil například zrušení Fondu dalšího vzdělávání, který působil pod ministerstvem práce a sociálních věcí a zaměstnával šest stovek lidí, za které pochválil ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD).

Politolog Lukáš Jelínek na svém Facebooku ale poukázal na velké podobnosti v projevech, které prezident Miloš Zeman přednášel před Poslaneckou sněmovnou během schvalování letošního rozpočtu před rokem a letos. I před rokem totiž Maláčovou za zrušení Fondu dalšího vzdělávání ocenil. Celkem tak šéfku rezortu práce pochválil za tuto věc již potřetí.

„Chtěl bych ocenit, že paní ministryně Maláčová učinila první dobrý krok, a sice tím, že zrušila Fond dalšího vzdělávání se 650 zaměstnanci. Nevím, kolegové, kdo z vás kdy o tomto fondu něco slyšel, já tedy ne. Možná, že je to typicky parkinsonovská instituce, která se živí sama sebou,“ pronesl Zeman ve Sněmovně před rokem.

A letos? „Chtěl bych ocenit paní ministryni Maláčovou. Je tady? Je tady. Dobrý den. Která zrušila bez náhrady fond dalšího vzdělávání, který měl 600 zaměstnanců. Takže těchto 600 zaměstnanců se může uplatnit v soukromém sektoru. Zlí jazykové sice říkají, paní ministryně, že jste je vzala zpátky, ale při naší minulé schůzce jsem si potvrdil, že tomu tak není. Kéž by i v dalších resortech se podařilo zrušit fondy dalšího vzdělávání. Kdo z vás o tom slyšel? Typicky parkinsonovská instituce, která se živí sama ze sebe, nu a 600 lidí, to je opravdu hodně,“ uvedla hlava státu.

Pod Jelínkovým příspěvkem se rozpoutala divoká debata. „Kde udělali doktoři z Vojenské nemocnice chybu?“ uvedl jeden z diskutujících v narážce na nedávný Zemanův rekondiční pobyt ve Střešovicích. Na tato slova zareagoval i někdejší šéf poslaneckého klubu TOP 09 a nový předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN) František Laudát, „Asi mu zapli na nějaký čas pohybové ústrojí, ale vypli mozek. Jinak si to nelze vysvětlit,“ zažertoval politik.

Fakt, že byl Zeman poněkud mimo, zdůraznil i politolog a publicista Jiří Pehe. Ten poukázal na fakt, že Zeman včera ve Sněmovně hledal premiéra Andreje Babiše, který je aktuálně v Japonsku, kde Zemana zastupuje na korunovaci nového japonského císaře.

„'Kde je Babiš?' ptal se prý dnes po příchodu do Sněmovny prezident Zeman, ač za něj Babiš kvůli jeho 'zdraví' zaskakuje na korunovaci císaře v Japonsku... Je to stále lepší. Možná se při udílení Bílého lva 28.10. zeptá Klause 'A vy jste kdo?',“ rýpnul si do Zemana Pehe na twitteru.

Související

Miloš Zeman

Exprezidentu Zemanovi hrozila exekuce. Šarapatkovi nakonec zaplatil

Exprezident Miloš Zeman dostal sám sebe do problematické situace ve věci omluvy bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Jak zjistil web Seznam Zprávy, Zeman mu během patnáctidenní lhůty nezaplatil 50 tisíc korun, jak mu to nařídil soud. Bývalá hlava státu ale v průběhu pátečního dne informovala, že částku uhradila.

Více souvisejících

Miloš Zeman státní rozpočet Alena Schillerová Jana Maláčová (ČSSD) Lukáš Jelínek - Jiří Pehe František Laudát

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 15 minutami

před 20 minutami

před 44 minutami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

včera

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy