Co když budou Češi muset brzy zvolit nového prezidenta? Věc se může pořádně zkomplikovat

Praha - Podle politického komentátor Jiřího Peheho by bylo zapotřebí, upravit zákon o přímé volbě prezidenta. Pokud totiž prezident nedokončí pětiletý mandát například z důvodu smrti, měly by se nové volby konat do sto dní, což je pro sběr podpisů případných kandidátů krátký časový úsek.

Spisovatel Jiří Pehe připomíná jeden zásadní prvek, který je ve své podstatě nesystémový. Jde totiž o postup v případě, že by prezident během výkonu svého mandátu z vážných důvodů odstoupil nebo v horším případě zemřel. Pokud by se tak stalo, že hlava státu nedokončí pětileté funkční období, pak musí předseda Senátu nejpozději do deseti dnů vyhlásit nové volby, které se musí uskutečnit do devadesáti dnů od vyhlášení. V tomto období pak premiér bere na svá bedra většinu prezidentských pravomocí.

Je to přežitek z nepřímé volby, který zůstal v zákoně. Zákon však v případě přímých prezidentských voleb stanovuje, že uchazeč o Pražský hrad musí získat minimálně padesát tisíc platných podpisů od občanů nebo od deseti senátorů respektive dvaceti poslanců. To vše musí kandidáti stihnout během maximálně tří měsíců, což je velmi krátká doba.

"Stávající úprava diskriminuje kandidáty, kteří by se chtěli opřít o potřebný počet podpisů od občanů. A naopak zvýhodňuje kandidáty, kteří buď dokážou najít potřebný počet podpisů senátorů či poslanců napříč politickým spektrem, popřípadě kandidáty stranické v případě těch stran, které mají buď více než deset senátorů, nebo více než dvacet poslanců, popřípadě obojí," uvedl v komentáři pro Český rozhlas Jiří Pehe.

Bývalý ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla také naznačuje, že tříměsíční doba může zvýhodnit majetné kandidáty, nebo ty , kteří mají silnou podporu velké strany. Vybízí proto zákonodárce, aby úpravu o neplánované volbě prezidenta přizpůsobili té přímé. Jako nejlogističtější řešení vidí prodloužení lhůty mezi vyhlášením prezidentských voleb a jejich konáním. K zamyšlení by také bylo přesunutí některých pravomocí do rukou předsedy Senátu, jakožto druhého nejvyššího ústavního činitele v zemi, protože premiér by neměl kumulovat jak své, tak prezidentské pravomoce. 

Související

Lidé na pražském Václavském náměstí demonstrují proti Fialově vládě. (3.9.2022)

Politologové: Proti vládě demonstrovali extremisté i lidé jen nespokojení

Protivládní demonstrace v Praze se v sobotu podle politologů nezúčastnili jen proruští extremisté, na něž poukázal premiér Petr Fiala (ODS), ale také lidé, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost s postupem vlády při řešení energetické krize. Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně dnes řekl ČTK, že na tuto nespokojenost mohou doplatit vládní strany při komunálních volbách, které budou především ve velkých městech testem důvěry ve Fialův kabinet.

Více souvisejících

Jiří Pehe prezidentské volby 2018 ústava čr Pražský Hrad

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 2 hodinami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 4 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 5 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

Výhled počasí na květen: Meteorologové řekli, zdali čekají další extrémy

Nebývale chladné počasí v závěru minulého týdne odeznělo a teploty už opět stoupají do nadprůměru. Extrémy se ale v květnu nečekají, vyplývá z dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy