Koncert pro budoucnost 2020 se konal online. Zapojili se umělci, promluvil politolog Pehe

Několik desítek umělců a řečníků se dnes zapojilo do kombinovaného přenosu Koncertu pro budoucnost 2020, který on-line pod záštitou Festivalu svobody pořádal Nerudný fest. Akce se bez přítomnosti diváků přenášela z Václavského náměstí, kde se představili řečníci s projevy, a z Obecního domu, odkud zahráli hudebníci.

Jako první za umělce vystoupila Ewa Farna. V závěru herečka Erika Stárková zazpívala státní hymnu. Jako poslední vystoupil Michal Prokop se skupinou Framus Five.

Z hygienických důvodů jsou řečníci a moderátoři na Václavském náměstí v oploceném areálu. Záměry organizátorů částečně narušili účastníci protestu proti vládním protiepidemickým opatřením, kteří se sešli ve stejných místech, než se vydali na pochod směrem k Národní třídě.

"Občanská společnost posledních třicet let rostla, ale také trochu spala a dovolila politikům, aby si dělali co chtěli - viz. časy opoziční smlouvy nebo dění nyní," uvedl politolog a novinář Jiří Pehe z prostoru ozdobeného stovkami instalovaných svíček.

Mezi letos pozvanými řečníky byli také ekonomové Danuše Nerudová a Lukáš Tóth, epidemiolog IKEM Petr Smejkal, sociolog Daniel Prokop nebo aktivistka Jarmila Balážová.

Ve vnitřních prostorách Obecního domu se, rovněž bez návštěvníků, střídají různí hudebníci. Jsou mezi nimi například The Plastic People of the Universe, Ondřej Gregor Brzobohatý, Jiří Schmitzer, Tomáš Klus, Iva Bittová, Ivan Hlas Trio, Klára Vytisková & Albert Černý, Michal Horák nebo skupina Megaphone.

Akci uváděla Linda Bartošová z České televize a Jindřich Šídlo z portálu Seznam Zprávy. Občané také využívali možnost posílat on-line vzkazy republice, které pořadatelé vysílali napříč celým programem.

Festival svobody je otevřené uskupení nezávislých občanských iniciativ a organizací pořádající akce k výročí 17. listopadu, které v roce 2016 založili organizátoři pražských akcí. Spojují je hodnoty vázané k tomuto výročí a potřeba jejich přítomnosti v dnešní době. V současnosti nejvýznamnějšími členy platformy jsou Sametové posvícení, Nerudný fest, Post Bellum, Svobodný listopad a Brněnský sedmnáctý. V roce 2019 se do programu Festivalu svobody zapojilo 53 měst včetně Prahy, ve kterých se uskutečnilo přibližně 400 programových bodů. Uskupení každoročně pořádá koncerty, průvody, besedy, happeningy a další akce. Vydává rovněž společné memorandum.

Související

Češi si na Národní třídě připomínají události 17. listopadu 1989.

Česko si připomíná 17. listopad: Politici míří na Národní, Babišovi vadí privatizace demokracie

Česká politická scéna od pátečního rána míří k památníku na Národní třídě, aby si připomněla události ze 17. listopadu 1989, které vedly k sametové revoluci. Výjimkou je nemocný premiér Petr Fiala (ODS), který oslavy vynechává. Politici zmiňují důležitost demokracie, expremiér Andrej Babiš kritizoval její údajnou privatizaci současnou vládní garniturou. 

Více souvisejících

17. listopad Hudba Praha Jiří Pehe Ewa Farna

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy