ústava čr

Lubomír Kopeček Rozhovor

Po Zemanovi nezůstane myšlenkové dědictví, jen bonmoty a vzpomínky na deformaci demokracie, říká politolog Kopeček pro EZ

Před 10 lety, 26. ledna 2013, byl hlavou státu zvolen Miloš Zeman. Stalo se tak v historicky první přímé prezidentské volbě v České republice. Tato skutečnost dodala jeho mandátu větší legitimitu, nepochybuje politolog Lubomír Kopeček v rozhovoru pro EurpoZprávy.cz. Profesor působící na Fakultě sociálních studí Masarykovy univerzity a v Národním institutu SYRI se Zemanovi se věnoval v knize „Příběh talentovaného pragmatika: Intelektuál válčící s intelektuály“, a také ve srovnávací biografii českých prezidentů „Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus a Zeman – paralelní životopisy“. Za nepříjemný dopad zavedení přímé volby prezidenta považuje mimo jiné vybuzené emoce a možné dlouhodobé rozdělení společnosti, jak ukazuje právě Zemanův případ.
Lucie Martin-Nešporová, právnička a bývalá diplomatka. Rozhovor

Babiš prezidentem? Napadá mě slovo ostuda. Šíří dezinformace, sám uvěřil i tomu, že je diplomat, říká Martin-Nešporová

Právnička a bývalá diplomatka Lucie Martin-Nešporová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz zhodnotila české předsednictví v Radě Evropské unie i různá vyjádření kandidátů z kampaně před prvním kolem prezidentské volby. „Obecně nelze vykládat právo tak, že si přečtete jeden paragraf a bez souvislostí si jej vyložíte, jak se Vám zlíbí. Tím spíš, že jde o Ústavu,“ komentovala například tvrzení Jaroslava Bašty (SPD) o tom, že by odvolal vládu. „Pan Babiš prezidentem v kontextu například výsledků Evropské komise ke střetům zájmu? Tak mě napadá asi slovo ostuda,“ dodala zkušená právnička s mnohaletými zkušenostmi z Francie.
JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Ústava se podle Rychetského za 30 let osvědčila, varuje před unáhlenými změnami

Česká ústava se osvědčila a prokázala velkou odolnost vůči různým "tektonickým otřesům" v politické oblasti, řekl ČTK v rozhovoru předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Varoval před unáhlenými změnami ústavy na základě různých "politických výkřiků". K případným změnám lze podle něj přistoupit po odborné diskusi. 
Ústavní soud

Expert by považoval předčasné jmenování nového předsedy ÚS za protiústavní

Jmenování nového předsedy Ústavního soudu (ÚS) ještě před tím, než skončí ten současný, by bylo protiústavním krokem, míní expert na soudnictví David Kosař. V rozhovoru s ČTK varoval před rozkolísáním systému a těžko předvídatelnými důsledky. Nového předsedu ÚS lze jmenovat až poté, co se funkce uvolní, zdůraznil Kosař, jenž je vedoucím Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Vláda Petra Fialy

Ochrana manželství jako svazku muže a ženy u vlády zřejmě narazí

Navrhovanou ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy vláda Petra Fialy (ODS) před zákonodárci zřejmě nepodpoří. K předloze skupiny poslanců, která doplňuje listinu práv a svobod, by měl kabinet zaujmout podle podkladů pro středeční schůzi záporné stanovisko.
Ladislav Mrklas, politolog.

Fiala nesmí Zemanovi ustupovat. Pokud nejmenuje navrhovaného kandidáta, měla by přijít kompetenční žaloba, říká Mrklas

Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že by designovaný premiér Petr Fiala neměl ustupovat prezidentu Miloši Zemanovi, který má mít výhrady k jednomu členu budoucího kabinetu, jenž předseda ODS sestavuje a navrhuje. V zákulisí se hovoří o šéfovi diplomacie pirátu Janu Lipavském, jenž má s hlavou státu rozdílné názory na zahraniční politiku. „Pokud by Zeman odmítl jednoho kandidáta jmenovat, Fiala by si daný resort měl stáhnout pod sebe a hned druhý den podat návrh na jmenování dotyčného znovu. Kdyby ani poté premiérovi nebylo vyhověno, měl by podat k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu. Je nejvyšší čas zarazit prezidentům snahy vymezovat se vůči navrhovaným členům kabinetu, čehož jsme byli už svědky v minulosti,“ říká pro EuroZprávy.cz Ladislav Mrklas.
Pražský Hrad

DOKUMENT: Plné znění článku 66 Ústavy České republiky, který věnuje hlavně situaci, kdy je země bez prezidenta

Článek 66 se věnuje zejména přenesení prezidentských pravomocí na jiné ústavní činitele v situaci, kdy se uvolní funkce prezidenta a nová hlava státu ještě není zvolena nebo nesložila slib. Už první věta článku ovšem hovoří i o tom, že se tato pravidla mohou uplatnit také v situaci, "nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát". V české ústavě je toto ustanovení od jejího schválení koncem roku 1992 a nezměnilo se ani poté, co byla v roce 2012 zavedena přímá volba prezidenta.
Ilustrační foto

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku na základě rozhodnutí Senátu v ústavě, doplní Listinu základních práv a svobod. Novela má podle předkladatelů pomoci čelit odzbrojovacím tendencím v EU. Senát dnes podle očekávání potvrdil souhlas s tím doplněním listiny, které sám navrhl.
Ilustrační fotografie.

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze změn schválila toto senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, které je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Souhlas s novelou nyní ještě musí stvrdit horní parlamentní komora.
Pavel Rychetský Komentář

Stateční lidé naštěstí nevymřeli, díky, pane Rychetský. Babiš je prohrou českého národa

KOMENTÁŘ – Odvahu má zakódovanou v DNA. A neopouští jej ani ve funkci předsedy Ústavního soudu. Pavel Rychetský totiž v nedělním rozhovoru pro Českou televizi zkritizoval premiéra Andreje Babiše, u něhož se pozastavil nad jeho možnou estébáckou minulostí. V době, kdy se lidé ve vysokých funkcí bojí říci svůj názor, zní slova signatáře Charty 77 jako sci-fi. Je dobře, že statečné osobnosti ještě nevymřely. Tváříme se, že jsme se s minulostí vypořádali, ale všichni víme, že je to lež.
Poslanecká sněmovna

Sněmovna dala šanci ústavnímu zakotvení ochrany vody

Sněmovna dala šanci ústavnímu zakotvení ochrany vody a případně i půdy a práva na pitnou vodu. V dnešním úvodním kole podpořila hned tři poslanecké návrhy. Odolaly snaze ODS na zamítnutí a nyní je posoudí výbory i ústavní komise dolní komory.
Ilustrační foto

Ústavní právo bránit se zbraní vláda asi označí za nadbytečné

Za nadbytečný zřejmě označí vláda ANO a ČSSD senátní návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní za podmínek stanovených zákonem. K úpravě Listiny základních práv a svobod pošle kabinet zákonodárcům podle podkladů pro pondělní schůzi neutrální stanovisko. Měl by v něm varovat před "překotnými a neuváženými" dílčími změnami listiny.
Ilustrační foto

Vláda odmítla ústavní zakotvení práva na platbu v hotovosti

Ústavní zakotvení práva na platbu v hotovosti, které navrhli poslanci Trikolóry, vláda na svém dnešním zasedání odmítla. ČTK to sdělil tiskový odbor Strakovy akademie. Vyslovit se zákonem nesouhlas doporučila podle předkládací zprávy ministerstva i Česká národní banka. Vládní stanovisko je doporučením pro Sněmovnu, není ale jisté, zda dolní komora stihne návrh projednat do konce volebního období.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy