ústava čr

Lubomír Kopeček Rozhovor

Po Zemanovi nezůstane myšlenkové dědictví, jen bonmoty a vzpomínky na deformaci demokracie, říká politolog Kopeček pro EZ

Před 10 lety, 26. ledna 2013, byl hlavou státu zvolen Miloš Zeman. Stalo se tak v historicky první přímé prezidentské volbě v České republice. Tato skutečnost dodala jeho mandátu větší legitimitu, nepochybuje politolog Lubomír Kopeček v rozhovoru pro EurpoZprávy.cz. Profesor působící na Fakultě sociálních studí Masarykovy univerzity a v Národním institutu SYRI se Zemanovi se věnoval v knize „Příběh talentovaného pragmatika: Intelektuál válčící s intelektuály“, a také ve srovnávací biografii českých prezidentů „Hodný, zlý a ošklivý? Havel, Klaus a Zeman – paralelní životopisy“. Za nepříjemný dopad zavedení přímé volby prezidenta považuje mimo jiné vybuzené emoce a možné dlouhodobé rozdělení společnosti, jak ukazuje právě Zemanův případ.
Lucie Martin-Nešporová, právnička a bývalá diplomatka. Rozhovor

Babiš prezidentem? Napadá mě slovo ostuda. Šíří dezinformace, sám uvěřil i tomu, že je diplomat, říká Martin-Nešporová

Právnička a bývalá diplomatka Lucie Martin-Nešporová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz zhodnotila české předsednictví v Radě Evropské unie i různá vyjádření kandidátů z kampaně před prvním kolem prezidentské volby. „Obecně nelze vykládat právo tak, že si přečtete jeden paragraf a bez souvislostí si jej vyložíte, jak se Vám zlíbí. Tím spíš, že jde o Ústavu,“ komentovala například tvrzení Jaroslava Bašty (SPD) o tom, že by odvolal vládu. „Pan Babiš prezidentem v kontextu například výsledků Evropské komise ke střetům zájmu? Tak mě napadá asi slovo ostuda,“ dodala zkušená právnička s mnohaletými zkušenostmi z Francie.
JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.

Ústava se podle Rychetského za 30 let osvědčila, varuje před unáhlenými změnami

Česká ústava se osvědčila a prokázala velkou odolnost vůči různým "tektonickým otřesům" v politické oblasti, řekl ČTK v rozhovoru předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Varoval před unáhlenými změnami ústavy na základě různých "politických výkřiků". K případným změnám lze podle něj přistoupit po odborné diskusi. 
Ústavní soud

Expert by považoval předčasné jmenování nového předsedy ÚS za protiústavní

Jmenování nového předsedy Ústavního soudu (ÚS) ještě před tím, než skončí ten současný, by bylo protiústavním krokem, míní expert na soudnictví David Kosař. V rozhovoru s ČTK varoval před rozkolísáním systému a těžko předvídatelnými důsledky. Nového předsedu ÚS lze jmenovat až poté, co se funkce uvolní, zdůraznil Kosař, jenž je vedoucím Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Vláda Petra Fialy

Ochrana manželství jako svazku muže a ženy u vlády zřejmě narazí

Navrhovanou ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy vláda Petra Fialy (ODS) před zákonodárci zřejmě nepodpoří. K předloze skupiny poslanců, která doplňuje listinu práv a svobod, by měl kabinet zaujmout podle podkladů pro středeční schůzi záporné stanovisko.
Ladislav Mrklas, politolog.

Fiala nesmí Zemanovi ustupovat. Pokud nejmenuje navrhovaného kandidáta, měla by přijít kompetenční žaloba, říká Mrklas

Politolog Ladislav Mrklas se domnívá, že by designovaný premiér Petr Fiala neměl ustupovat prezidentu Miloši Zemanovi, který má mít výhrady k jednomu členu budoucího kabinetu, jenž předseda ODS sestavuje a navrhuje. V zákulisí se hovoří o šéfovi diplomacie pirátu Janu Lipavském, jenž má s hlavou státu rozdílné názory na zahraniční politiku. „Pokud by Zeman odmítl jednoho kandidáta jmenovat, Fiala by si daný resort měl stáhnout pod sebe a hned druhý den podat návrh na jmenování dotyčného znovu. Kdyby ani poté premiérovi nebylo vyhověno, měl by podat k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu. Je nejvyšší čas zarazit prezidentům snahy vymezovat se vůči navrhovaným členům kabinetu, čehož jsme byli už svědky v minulosti,“ říká pro EuroZprávy.cz Ladislav Mrklas.
Pražský Hrad

DOKUMENT: Plné znění článku 66 Ústavy České republiky, který věnuje hlavně situaci, kdy je země bez prezidenta

Článek 66 se věnuje zejména přenesení prezidentských pravomocí na jiné ústavní činitele v situaci, kdy se uvolní funkce prezidenta a nová hlava státu ještě není zvolena nebo nesložila slib. Už první věta článku ovšem hovoří i o tom, že se tato pravidla mohou uplatnit také v situaci, "nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát". V české ústavě je toto ustanovení od jejího schválení koncem roku 1992 a nezměnilo se ani poté, co byla v roce 2012 zavedena přímá volba prezidenta.
Ilustrační foto

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku na základě rozhodnutí Senátu v ústavě, doplní Listinu základních práv a svobod. Novela má podle předkladatelů pomoci čelit odzbrojovacím tendencím v EU. Senát dnes podle očekávání potvrdil souhlas s tím doplněním listiny, které sám navrhl.
Ilustrační fotografie.

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze změn schválila toto senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, které je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Souhlas s novelou nyní ještě musí stvrdit horní parlamentní komora.
Pavel Rychetský Komentář

Stateční lidé naštěstí nevymřeli, díky, pane Rychetský. Babiš je prohrou českého národa

KOMENTÁŘ – Odvahu má zakódovanou v DNA. A neopouští jej ani ve funkci předsedy Ústavního soudu. Pavel Rychetský totiž v nedělním rozhovoru pro Českou televizi zkritizoval premiéra Andreje Babiše, u něhož se pozastavil nad jeho možnou estébáckou minulostí. V době, kdy se lidé ve vysokých funkcí bojí říci svůj názor, zní slova signatáře Charty 77 jako sci-fi. Je dobře, že statečné osobnosti ještě nevymřely. Tváříme se, že jsme se s minulostí vypořádali, ale všichni víme, že je to lež.
Poslanecká sněmovna

Sněmovna dala šanci ústavnímu zakotvení ochrany vody

Sněmovna dala šanci ústavnímu zakotvení ochrany vody a případně i půdy a práva na pitnou vodu. V dnešním úvodním kole podpořila hned tři poslanecké návrhy. Odolaly snaze ODS na zamítnutí a nyní je posoudí výbory i ústavní komise dolní komory.
Ilustrační foto

Ústavní právo bránit se zbraní vláda asi označí za nadbytečné

Za nadbytečný zřejmě označí vláda ANO a ČSSD senátní návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní za podmínek stanovených zákonem. K úpravě Listiny základních práv a svobod pošle kabinet zákonodárcům podle podkladů pro pondělní schůzi neutrální stanovisko. Měl by v něm varovat před "překotnými a neuváženými" dílčími změnami listiny.
Ilustrační foto

Vláda odmítla ústavní zakotvení práva na platbu v hotovosti

Ústavní zakotvení práva na platbu v hotovosti, které navrhli poslanci Trikolóry, vláda na svém dnešním zasedání odmítla. ČTK to sdělil tiskový odbor Strakovy akademie. Vyslovit se zákonem nesouhlas doporučila podle předkládací zprávy ministerstva i Česká národní banka. Vládní stanovisko je doporučením pro Sněmovnu, není ale jisté, zda dolní komora stihne návrh projednat do konce volebního období.

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy