Jmenování nového předsedy Ústavního soudu (ÚS) ještě před tím, než skončí ten současný, by bylo protiústavním krokem, míní expert na soudnictví David Kosař. V rozhovoru s ČTK varoval před rozkolísáním systému a těžko předvídatelnými důsledky. Nového předsedu ÚS lze jmenovat až poté, co se funkce uvolní, zdůraznil Kosař, jenž je vedoucím Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Některá média v minulých dnech spekulovala o tom, že se prezident Miloš Zeman chystá ještě před březnovým odchodem z funkce jmenovat šéfem ÚS Josefa Fialu, nynějšího řadového člena. Prezident se k věci dosud nevyjádřil, jeho kancléř Vratislav Mynář údajný plán označil za spekulace. V čele soudu do srpna stojí Pavel Rychetský. Fialu by tedy Zeman musel jmenovat s odloženou platností, což je možnost, kterou sice ústava výslovně nezakazuje, ale podle Kosaře nikdo nepočítal s tím, že by někdo základní zákon státu vykládal právě tímto způsobem.
"Byl by to nebezpečný nesystémový krok, na který lze právně čistým způsobem těžko reagovat," uvedl Kosař.
S většinou kolegů se Kosař podle svých slov shoduje na tom, že předčasné jmenování nového předsedy lze následně hodnotit jako paakt, nicotné rozhodnutí. Je však otázkou, kdo, kde a jakým způsobem se může proti takovému paaktu bránit, případně jakým způsobem lze rozhodnutí nahradit či překlenout.
"Nový prezident by případně měl vyjádřit názor, že k paaktu nepřihlíží, a jmenovat někoho nového," naznačil Kosař. Právní cesty, jak takový paakt napadnout u soudu, si lze podle něj také představit, ale jsou krkolomné. Největší šanci by prý měl jiný člen ÚS, který by se domáhal toho, že má subjektivní právo, aby byl brán v potaz jako potenciální předseda. Prezident totiž pro tuto funkci vybírá pouze z členů ÚS – a tím, že by Zeman konal předčasně, ochudil by ostatní ústavní soudce o možnost být vybrán novým předsedou. V situaci případného "dvojvládí" by podle Kosaře bylo také důležité to, komu končící předseda Rychetský funkci fakticky předá a jak se k situaci postaví ostatní členové soudu.
Obecně se Kosař domnívá, že by veřejnost, odborníci i politici měli vytvářet tlak na to, aby prezident podobným způsobem nerozhodnul, případně aby jeho kandidát nabídku nepřijal. Pokud ji přijme, měla by jej odborná obec v podstatě ostrakizovat, míní Kosař. Ostrakizace znamená vyobcování z profesní komunity a přerušení kontaktů.
Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa dnes v souvislosti se spekulací o možném Zemanově kroku poukázal na princip dělby moci. Politici se podle něj vždy snaží ovlivňovat moc soudní, a to i prostřednictvím personálních rozhodnutí. "Neměli by ale v justici nacházet horlivé pomocníky," řekl ČTK Baxa s tím, že k uskutečnění podobného plánu "vždycky musí být dva". Kosař ale s poukazem na dlouhodobou justiční krizi v Polsku řekl, že se "bohužel vždy najde někdo, kdo tu funkci chce tolik, že ji přijme".
"Jsou to spekulace," řekl dnes Frekvenci 1 na dotaz k údajnému Zemanovu plánu kancléř Mynář. "Z oficialit nás čeká ještě jmenování členů bankovní rady ČNB a vím, že pan prezident ještě přemýšlí o nominaci na jedno uvolněné místo na post ústavního soudce. Čekají nás do konce mandátu také některé státní návštěvy v podobě Slovenska - případně Izraele, Srbska, Rakouska a Německa," uvedl Mynář.
Související
"Podvod na voliče" legalizován. Rozhodnutí Ústavního soudu může mít velké dopady
Pět procent stačí. Ústavní soud odmítl stížnost na nepřiznané koalice Stačilo! a SPD
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 56 minutami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 1 hodinou
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 1 hodinou
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 2 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 3 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 3 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 4 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 5 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 5 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 6 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 6 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 7 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 9 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Belgický premiér Bart De Wever prohlásil, že je "naprostá iluze" věřit, že by Rusko mohlo ve válce na Ukrajině prohrát. Jeho nedávné komentáře, které odhalují hluboké neshody mezi evropskými lídry, zazněly v pondělí na akci deníku La Libre. Premiér si stěžoval na "neuvěřitelný" tlak ohledně otázky využití zmrazených ruských aktiv.
Zdroj: Libor Novák