Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna dnes beze změn schválila toto senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, které je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Souhlas s novelou nyní ještě musí stvrdit horní parlamentní komora.
Listina základních práv a svobod má podle předlohy nově obsahovat ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon". Ústavní změna podle navrhovatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem; posílí také pozici ČR při projednávání dalších unijních regulací. "Přehnaná regulace legálně držených zbraní nemá žádný smysl a vede k nárůstu nelegálně držených zbraní," uvedla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).
Novelu podpořilo 141 ze 159 přítomných poslanců, 15 členů dolní komory zejména z řad Pirátů a KDU-ČSL se hlasování zdrželo. Proti byli pouze Mikuláš Ferjenčík (Piráti), Alena Gajdůšková (ČSSD) a Jan Čižinský z klubu KDU-ČSL. Pro doplnění listiny byla třeba třeba ústavní většina nejméně 120 poslaneckých hlasů.
Novela vychází z petice, kterou podepsalo 102.000 lidí včetně mnohých ústavních činitelů. Petice byla reakcí myslivců a dalších majitelů zbraní na snahu Evropské komise omezit vlastnictví zbraní včetně legálně držených. Komise to zdůvodnila mimo jiné nutností přijmout opatření proti terorismu. Kritici unijního opatření poukazovali na to, že teroristé většinou používají nelegálně opatřené zbraně a že stávající český zákon je dostačující.
Novelu výslovně podpořili před hlasováním zástupci SPD, ODS či ANO, podle nichž má novela garantovat lidem právo bránit se legálně drženými zbraněmi proti agresorům, kteří zákony nedodržují. Odmítli obavy, že by změna vedla k nekontrolovanému nárůstu počtu držitelů zbraní. "Není to zákon o ozbrojování, ale o obraně se zbraní," uvedl Jiří Mašek (ANO). "Úpravou listiny zde nevznikne žádný Divoký Západ s pistolníky s kolty proklatě nízko," přidala se Černochová.
Česko neuspělo u Soudního dvora Evropské unie s žalobou na kontroverzní unijní směrnici. Vláda musela Sněmovně předložit novelu zbraňového zákona, která unijní regulaci přebírá v nezbytně nutné míře. Norma zavedla dvě nové kategorie zbraní. Platnost zbrojních průkazů zůstala desetiletá, policie bude nejméně jednou za pět let prověřovat, zda držitel průkazu splňuje zákonné, zejména zdravotní podmínky.
Související
Žena v Praze překvapila policisty. Přinesla protitankovou střelu
Fico v pasti, kterou sám nastražil. Nedodržuje sliby a ztrácí podporu, nespokojení přecházejí jinam
zbraně , Poslanecká sněmovna , ústava čr
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
před 59 minutami
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
před 1 hodinou
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
před 2 hodinami
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
před 3 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
před 4 hodinami
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
před 4 hodinami
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
před 5 hodinami
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
před 6 hodinami
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
před 7 hodinami
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
včera
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
včera
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
včera
Opravdu jde o terorismus? Výbušniny u plynovodu mohou být zinscenované, aby pomohly Orbánovi, míní experti
včera
USA mohou zítra uzavřít dohodu s Íránem, tvrdí Trump. Teherán řekl, za jakých okolností otevře Hormuzský průliv
včera
Trump ztratil nervy: Otevřete ten zas***** průliv, vy šílení parchanti, nebo budete žít v pekle, nadává Íránu
včera
U plynovodu na srbsko-maďarských hranicích našli výbušniny. Zasahují vrtulníky i pyrotechnici, Orbán svolal Radu obrany
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce
včera
Začátek Orbánova konce? Magyar zacílil na mladé voliče, ti touží po svobodné zemi
včera
Macinka Pavla na summit NATO nepustí. Pojede tam s Babišem a Zůnou
včera
Ovládli jsme Luhanskou oblast, opakuje stále dokola Rusko. Podle expertů i Kyjeva je to aprílový žert
Rusko tento týden již potřetí od začátku své invaze prohlásilo, že plně ovládlo Luhanskou oblast na východě Ukrajiny. Přestože Moskva toto území, které se pokusila nelegálně anektovat, kontroluje téměř celé už od prvního roku války, realita na bojišti vypadá podle nezávislých analytiků i ukrajinských představitelů zcela odlišně.
Zdroj: Libor Novák