KOMENTÁŘ | Stateční lidé naštěstí nevymřeli, díky, pane Rychetský. Babiš je prohrou českého národa

KOMENTÁŘ – Odvahu má zakódovanou v DNA. A neopouští jej ani ve funkci předsedy Ústavního soudu. Pavel Rychetský totiž v nedělním rozhovoru pro Českou televizi zkritizoval premiéra Andreje Babiše, u něhož se pozastavil nad jeho možnou estébáckou minulostí. V době, kdy se lidé ve vysokých funkcí bojí říci svůj názor, zní slova signatáře Charty 77 jako sci-fi. Je dobře, že statečné osobnosti ještě nevymřely. Tváříme se, že jsme se s minulostí vypořádali, ale všichni víme, že je to lež.

Vytáhl téma, která premiéra Andreje Babiše vytáčí, a bohužel se o něm málo mluví i píše. Předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského zarazilo, že můžeme mít předsedou vlády takovou osobu, jakou máme z hlediska její minulosti. S jeho názorem musí každý demokraticky smýšlející člověk souhlasit. Babiš je listopadovou prohrou českého národa, i když vyhrál ve svobodných volbách. Ostudou však je, že ministerský předseda, který se stále soudí, že je v archivech evidován neoprávněně, se do politiky vůbec dostal.

I kdyby jej náhodou slovenské soudy očistily, pochybnosti zůstanou. Babiš několikrát během svého působení prokázal, že je nasáknutým minulým režimem. Jeho výrok o zakleknutí na nepohodlnou opavskou firmu FAU, nemá s demokracií a svobodou nic společného. Šéf vlády navíc šíří strach, mnoho lidí začalo raději zase mlčet, aby neměli problémy či nepřišli o práci.

Pod rouškou koronaviru je v zemi oklešťována svoboda

O možném Babišově zapletení s StB se tak už ani nemluví či nepíše. Plných jednatřicet let po Sametové revoluci se jedná o zneklidňující moment. Mnozí svůj strach nepřiznají, a tak tvrdí, že nyní není v době koronavirové pandemie čas řešit komunistickou minulost. Je to laciné alibi. Poukazovat na podivné osobnosti je morální povinností všech, kterým není lhostejný vývoj země. Je dobře, že bývalý signatář Charty 77 ve veřejnoprávním médiu poukázal na nejasnosti ohledně Andreje Babiše. A nejde o žádný hysterický výlev. Navíc je vyřkl předseda Ústavního soudu, který se těší autoritě.

Bohužel mnohým ani nedochází, jak se pod koronavirovou rouškou vytrácí ze země svoboda. Neustále prodlužovaný nouzový stav ji oklešťuje, protože vládě otevírá široké možnosti rozhodování. Státu se tak zamlouvá, že jeho občané jsou zaměstnáni pandemií a nemají čas racionálně uvažovat. Jarní uzavření hranic nás například vrátilo do doby železné opony a Rychetský, který mimo jiné za totality publikoval i do Tigridova Svědectví, všem hlasitým kritikům dal za pravdu, když řekl, že se jednalo o protiústavní rozhodnutí.

Velmi silné prohlášení předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského vůči předsedovi vlády Andreji Babišovi. Zdroj: speciální vydání Interview ČT24 pic.twitter.com/rMFRSXlljx

— František Lutonský (@FLutonsky) November 29, 2020

Právě v tomto kontextu zní strašidelně vyjádření bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který na jaře prohlásil, že by měly být uzavřeny kvůli nákaze na dva roky. I když je pan profesor epidemiologickým expertem, měl se za tento názor okamžitě stáhnout z veřejného života. Zadrátovanou zemi s uvědomělými pohraničníky, kteří měli neustále nabité samopaly, jsme si užili celých 41 let. Je nutné si neustále připomínat, jak jsme žili, a kdo volá po starých pořádcích, by měl vidět červenou kartu.

Není to poprvé, co bývalý ministr spravedlnosti nemlčí. Když loni zemřela disidentka Vlasta Chramostová, ozval se, že by měla mít státní pohřeb. Prezident Miloš Zeman mu tehdy vzkázal, ať se neplete do politiky a stará se raději o Ústavní soud. Právě chování hlavy státu Rychetského trápí. Není divu, byli přáteli, v roce 2002 v Zemanově vládě dokonce vykonával místopředsedu kabinetu. A v září 1989 jej u soudu zastupoval v jeho sporu s bývalým Rudým právem.

Otočka, jakou nejvyšší ústavní činitel v poslední době předvádí, demokrata Rychetského zneklidňuje a trápí. Kdysi liberálně humanisticky založený muž se nyní orientuje na diktátorské režimy a mnohdy zaujímá xenofóbní postoje. Možná by od něj letos v říjnu propůjčený Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy ani nepřijal, kdyby jej nenavrhl Senát, jehož si váží. Rychetský si moc dobře uvědomuje, jaké nebezpečí Zeman v sobě skýtá. Možná i proto ve funkci skončí až v červnu roku 2023, kdy už současná hlava státu skončí na Hradě, a pak už snad nebude hrozit, že by se někdo tak okatě paktoval s komunistickou Čínou i Ruskem a útočil tak drsně na Bezpečnostní informační službu (BIS), včetně jeho ředitele Michala Koudelky.

Místopředseda jak v Zemanově, tak i Špidlově kabinetu nezastírá, že byl v letech 1967 až 1969 členem KSČ. V historii státu jsou dvě období, kdy se dá pochopit, že lidé do rudé partaje vstoupili. A to bezprostředně po válce a pak v období takzvaného Pražského jara. Právě před rokem 1968 do ní přicházeli lidé, aby ji pomohli rozložit, o čemž hovořil i pozdější disident. Byla to pošetilá i naivní myšlenka, ale v dané chvíli člověk do budoucnosti nevidí a netuší, jak se v určité fázi svého života spletl, mýlil. Přešlapu se však dopustil každý z nás.

Spravedlnost není bohužel pro každého

Komunismus je naprosto bezcharakterní a nemorální systém. A Rychetský jeho zvrácenost rovněž vzpomněl. Zradil vlastně sám sebe, současným českým komunistům už nejde o žádné revoluční ideály či ideologii. Když mají ze svých postojů profit, spolčí se s kýmkoli. Role tichých podporovatelů Babišovy vlády se jim totiž velice líbí. Zvrácená ideologie je schopná opravdu všeho. Pokud by se jí to hodilo a měla z toho výhody, je schopna potlačit i myšlenku vzniku komunismu.

Jedině s čím nelze souhlasit, je, že komunisty nešlo postavit po revoluci mimo zákon. Podle Rychetského bylo důležitější porazit je ve volbách a neřešit administrativu. Porazit komunisty je vždy sladké, ale je to málo. Za zvěrstva, která zde provedli, měli být jednoznačně zakázáni. A stále je šance náš obrovský přehmat napravit. Zlu se prostě v žádné době, za žádných okolností, neustupuje. Pokud se ale o to nepokusíme, nesplatíme nikdy morální dluh vůči perzekuovaným politickým vězňům. Nemůžeme upřímně uctívat Miladu Horákovou, Heliodora Píku, trýzněné československé letce, zatčené hokejové mistry světa a jiné hrdiny, které bolševický režim sprostě nechal odstranit z cesty, aby jim nepřekáželi.

Bývalý porevoluční generální prokurátor jako jeden z mála lidí pohybující se v justici připustil, že ne každý člověk v České republice má šanci na spravedlivý proces. Zatímco ostatní odborníci to popírají, Rychetský se odmítá přetvařovat. Z vlastní bohaté praxe ví, jak soudní mašinérie i orgány činné v trestním řízení umějí s člověkem zatočit, zničit mu život a nenajde nikde zastání. Spravedlnost není zkrátka pro každého, je to šílené zjištění, ale je nutné vše zmínit. Alarmující rovněž je, že země se může vydat podobnou cestou jako Polsko či Maďarsko, kde dochází k destrukci soudního systému.

Expolitik dal nedělním rozhovorem vzpomenout na euforickou polistopadovou dobu, kdy se lidé nebáli ozvat, nepříjemné věci se řešily a národ mohl vedení státu věřit. Je dobře, že se ještě najdou stateční lidé, kteří i ve vysoké pozici umí věci pojmenovat správným jménem a nezaleknou se. Je třeba si uvědomit, že Andrej Babiš i KSČM jsou hrozbou pro jednatřicetiletou mladou demokracii a svobodu. A nejde nad tím mlčet, stejně jako to předvedl Pavel Rychetský. Je dobře, že stateční lidé ještě nevymřeli, a ozvou se, když cítí křivdu.

Související

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim) Komentář

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.
Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera. Komentář

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Více souvisejících

komentář Pavel Rychetský Ústavní soud ČR Andrej Babiš ústava čr právníci Miloš Zeman justice soudy

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Mike Waltz

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí

Poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa Mike Waltz a jeho zástupce Alex Wong opustí své posty poté, co ztratili důvěru ostatních činitelů administrativy a přišli o podporu v Bílém domě. Uvedly to dva informované zdroje, napsal server The Guardian.

před 2 hodinami

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

před 2 hodinami

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

před 2 hodinami

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

před 3 hodinami

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

před 3 hodinami

Derby semifinále play off mezi Hradcem a Pardubicemi

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

před 4 hodinami

Elon Musk

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon

Americké ministerstvo obrany čelí nové vlně kritiky – tentokrát od technologického magnáta Elona Muska. Bývalý šéf SpaceX a současný šéf „Ministerstva vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency – DOGE), zřízeného prezidentem Donaldem Trumpem, tvrdě zaútočil na vývoj stíhačky F-35 Lightning II. Podle něj jde o jeden z největších podvodů na americké daňové poplatníky v moderní historii.

před 5 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa

Bývalá viceprezidentka Spojených států Kamala Harris vystoupila ve středu večer v rámci své první významné veřejné řeči od porážky v prezidentských volbách s ostrou kritikou prezidenta Donalda Trumpa. V proslovu, který zazněl na slavnostním galavečeru organizace Emerge America, Harris varovala před systematickým rozkladem demokratických hodnot, k němuž podle ní dochází od nástupu nové administrativy.

před 6 hodinami

Dmitrij Medveděv

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz

Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“

před 8 hodinami

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

před 10 hodinami

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

před 11 hodinami

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy