právníci

Pražský hrad

Zastupoval Zemana, Pavel o jeho služby nestojí. Hrad ukončil spolupráci s Nespalou

Prezidentská kancelář v minulém týdnu ukončila spolupráci s advokátem Markem Nespalou. Píše to server iROZHLAS.cz. Nespala zastupoval minulého prezidenta Miloše Zemana či hradní kancelář mimo jiné ve sporech se Zemanovým bývalým poradcem Zdeňkem Šarapatkou, vnučkou novináře Ferdinanda Peroutky či lékařkou Džamilou Stehlíkovou.
Pavel Blažek

Blažek chce od července zvýšit odměny advokátů

Odměny advokátů by se měly zvýšit od letošního července. Počítá s tím ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který dnes o podobě vyhlášky k advokátnímu tarifu jednal s vedením České advokátní komory (ČAK). Společně řešili také chystanou novelu zákona o advokacii. Šéf profesní organizace Robert Němec na tiskové konferenci uvedl, že některé body návrhu bude potřeba prodiskutovat ještě se státními zástupci - například problematiku prohlídek v advokátních kancelářích.
Lidé na Ukrajině, ilustrační foto

Advokáti varují před nekalými praktikami při právní pomoci Ukrajincům

Česká advokátní komora (ČAK) dnes upozornila na svědectví ukrajinských uprchlíků o tom, že po příjezdu do Česka zaplatili peníze za poskytnutí právní pomoci. ČAK přitom vede seznam dobrovolníků z řad advokátů, kteří svými radami pomáhají zdarma. Za vybíráním peněz jsou podle komory nekalé praktiky takzvaných zprostředkovatelů. Uvedla to dnes v tiskové zprávě.
Ústavní soud ČR

Ústavní právníci mají rozhodnutí ÚS za správné, přišlo ale pozdě

Jako správné hodnotí dnes zveřejněné rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) zrušit část volebního zákona ústavní právníci, které oslovila ČTK. Dosavadní pravidla podle nich deformovala rovnost volebního práva a vytvářela disproporce v zastoupení jednotlivých stran v Poslanecké sněmovně. Soud měl však podle právníků rozhodnout dříve, aby bylo víc času na přijetí náhradních pravidel.
Pavel Rychetský Komentář

Stateční lidé naštěstí nevymřeli, díky, pane Rychetský. Babiš je prohrou českého národa

KOMENTÁŘ – Odvahu má zakódovanou v DNA. A neopouští jej ani ve funkci předsedy Ústavního soudu. Pavel Rychetský totiž v nedělním rozhovoru pro Českou televizi zkritizoval premiéra Andreje Babiše, u něhož se pozastavil nad jeho možnou estébáckou minulostí. V době, kdy se lidé ve vysokých funkcí bojí říci svůj názor, zní slova signatáře Charty 77 jako sci-fi. Je dobře, že statečné osobnosti ještě nevymřely. Tváříme se, že jsme se s minulostí vypořádali, ale všichni víme, že je to lež.
Ronald Němec Rozhovor

Vítkovští žháři si před 10 lety vyslechli rozsudky. Tresty splnily účel, neonacisté se zklidnili, říká pro EZ advokát Němec

ROZHOVOR – Způsobili nepředstavitelnou bolest, utrpení a zničili budoucnost malé Natálie. Přesně před deseti lety si vítkovští žháři vyslechli u Krajského soudu v Ostravě rozsudky v rozmezí 20 až 22 let odnětí svobody. Tehdejší prezident Václav Klaus označil uložené tresty čtyřem českým neonacistům za nepřiměřeně vysoké. „Domnívám se, že politici by neměli komentovat konkrétní trestní kauzy z pohledu výše uděleného odnětí svobody. Vyřčené tresty považuji za přiměřené, a to vzhledem k tomu, že se jednalo o útok, který měl opravdu závažné následky,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz advokát Ronald Němec.
Volby, ilustrační foto

Volby v karanténě? Právník naznačil, že by nemuseli volit i jinak nemocní lidé

Když ministr vnitra Jan Hamáček na svém twitterovém účtu oznámil, že lidem v karanténě bude odepřeno právo účasti v říjnových krajských a senátních voleb, vyvolalo to nejen odpor, nýbrž i řadu otázek. Řada právních expertů se totiž domnívá, že daný zákon, jímž argumentuje, je špatně formulován a že by měla vláda přistoupit k jeho lepší interpretaci.
Ilustrační foto

Vláda musí využívat nástrojů v krizovém zákoně, reagují právníci na rozhodnutí soudu

Rozhodnutí pražského městského soudu potvrzuje, že vláda musí při vydávání mimořádných opatření, která závažně omezují lidská práva, využívat nástroje, které jí dává krizový zákon. Uvedli to právníci, které oslovila ČTK. Soud dnes s účinností od 27. dubna zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví související s koronavirovou pandemií. Podle některých právníků se nyní firmy mohou od státu domáhat odškodného.
Klára Long Slámová

Kajínkovu právničku pronásledují? Slámová si stěžuje na agresivního stalkera

Známá právnička Klára Long Slámová, která dlouhodobě hájila Jiřího Kajínka, si stěžuje na údajnou šikanu ze strany spolku Šalamoun, zvláště pak jeho místopředsedy Vaška Peričeviče. Se spolkem, který se dle svých slov snaží poukazovat na „pochybení české justice“, je ve sporu dlouhodobě. Podle ní situace zašla tak daleko, že plánuje policejní ochranu, poukazuje server TN.cz.
Armáda České Republiky

Obrana vybrala komando právníků, připraví nákup bojových vozidel

Praha - Ministerstvo obrany už vybralo vítěze soutěže na advokátní kancelář, která resortu pomůže s přípravou tendru na nákup bojových vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun. Úřad se ale nyní musí vypořádat s námitkou, kterou jeden z účastníků podal. ČTK to dnes řekl Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany. Podle informací ČTK nepravomocně soutěž vyhrála advokátní kancelář Havel & Partners. Jde o jednu z největších právnických firem.
Marek Benda

Vleklé soudní spory? Advokáti patrně nebudou odvádět DPH předem

Praha - Advokátům se v případech, kdy je klientům ustanovují soudy, možná změní u dlouhých řízení termín pro odvod daně z přidané hodnoty (DPH). Kabinet ANO v demisi dnes podle tiskového odboru Strakovy akademie podpořil poslaneckou novelu, podle níž by se za okamžik zdanitelného plnění považoval den úhrady odměny, jako tomu bylo v minulosti. Návrh nyní projedná Sněmovna.
Ministerstvo financí

MF vyplatilo poradcům a advokátům 81,5 milionu

Praha - Ministerstvo financí vyplatilo v prvním pololetí poradním orgánům a advokátům zhruba 81,4 milionu korun, když za stejné období loni to bylo zhruba 9,4 milionu korun. Za nárůstem jsou především výdaje advokátním kancelářím, které zastupují ČR v mezinárodních arbitrážích.
Ilustrační foto

Nutná obrana: Kdy už můžete skončit za mřížemi?

Je poměrně snadné se dostat do křížku se zákonem, pokud neznáte základní pravidla přiměřené obrany. Právo zná pojem nutná obrana, krajní nouze a oprávněné použití zbraně. Kdy a jak se tedy můžete účinně bránit a kdy už je to za hranou?

Aktuálně se děje

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Co bude s Ukrajinou, kdy vyhraje Trump? Zelenskyj se toho nebojí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí prohlásil, že se neobává možného vítězství bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách, i když existují náznaky, že Trumpova administrativa by mohla být více nakloněna Kremlu. Uvedl to server Kyiv Independent.

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

včera

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

včera

včera

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

včera

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

včera

EU zničí kávový byznys, tvrdí slavný výrobce. Cenu kávy zvedne nové nařízení i změny počasí

Připravované nařízení Evropské unie (EU) o odlesňování povede podle Giuseppe Lavazzy, předsedy představenstva stejnojmenné společnosti vyrábějící kávu, k růstu cen kávy v Evropě a zničí byznys tisícům zemědělců. Lavazza to řekl v rozhovoru pro britský deník The Telegraph.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy