Když ministr vnitra Jan Hamáček na svém twitterovém účtu oznámil, že lidem v karanténě bude odepřeno právo účasti v říjnových krajských a senátních voleb, vyvolalo to nejen odpor, nýbrž i řadu otázek. Řada právních expertů se totiž domnívá, že daný zákon, jímž argumentuje, je špatně formulován a že by měla vláda přistoupit k jeho lepší interpretaci.
"Ministr má pravdu, že si zákonodárce nechává možnosti omezit volební právo pro případ extrémních situací. Třeba jako ochranu před šířením pandemie,“ uvedl v pořadu Pro a proti na Plusu Ondřej Preuss z Katedry ústavního práva Právnické fakulty UK.
"Musíme řešit přiměřenost. Ale dovedu si představit, že budou ti, kteří z důvodu akutního průběhu choroby nebudou moci v podzimních volbách volit," vysvětlilo ministerstvo, že by skutečně šlo o situace, kdy by byl člověk prokazatelně infikován nakažlivou chorobou.
"Pokud by se jen omezili ti pozitivně nakažení, tak to v rozporu se zákonem není. Z dosavadních všech výroků mi nepřijde, že by volební právo bylo ohroženo. Ale také si myslím, že vláda má rezervy v základním nastavení, jako východisko si klade jen statistiku nemocných, ale základní práva jsou pro ni jen omezením. Jenže ono je to právě naopak." Ondřej PreussPodle právníka Petra Němce je Hamáčkův výrok značně zjednodušující. „Je možnost zákonného omezení v případě ochrany zdraví lidu. Zákonná formulace je ale účelově vágní, aby poskytovala interpretační možnost," řekl advokát.
"Podle mé interpretace není tak jednoduchá, že se řekne: kdo je v karanténě, nemůže volit... Bavme se o tom, o jakou jde nemoc a zda má zákon dopadat i na ty, kteří jsou v karanténě proto, že se potkali s s nakaženým. Karanténním opatřením je i lékařský dohled nebo zvýšený zdravotnický dozor," dodal.
Preuss poznamenal, že v krajních případech lze využívat zákonů jako jakéhosi mantinelu pro řešení situace, ale vždy takovým způsobem, aby byla maximálně zachovaná základní práva občanů.
"Dáváme do rukou hygienikům možnost omezit základní lidské právo a podstatu demokracie, volební právo. Když jde o omezení voličského práva, vláda se chová, jako kdyby šlo o ebolu. Ale státní hmotné rezervy mají v zásobách nula roušek a vláda se tváří, že jde o rýmu. Takže stát neřeší věc, jak by měl, ale pokud jde o omezení práva, chová se naopak drakonicky." Petr NěmecNěmec by chtěl, aby byla jasná pravidla. Současné ani nevíme, kterých jedinců se budou omezení týkat, což je vysoce rizikové. Daná právní norma je navíc vágní, a tudíž je riziko, že volební práva budou omezovat nikým nevolené orgány, tedy hygieny.
"Je správně, že zákon je relativně vágní a ministerstvo má řadu měsíců se na vše připravit. Hovoří se o možnosti mobilní urny, kdy člověk zvolí bez kontaktu se členy volební komise. Technické možnosti jsou, ale nestihne se to připravit za týden. Týká se to desítek tisíc lidí, u volebního práva se vždycky ďábel skrývá v detailu,“ řekl Preuss s tím, že to půjde díky velké časově rezervě jednoduše.
Za to advokátovi se velice nelíbí způsob, jakým Hamáček o omezení volebního práva hovořil. Přijde mu to lehkomyslné.
"Na Twitteru vypálí, že kdo je v karanténě, nebude volit, je to v zákoně a máte smůlu, to jste měli vědět. Ale ten zákon si zaslouží precizní a opatrnou interpretaci. Stejně tak může oznámit, že kdo má chřipku, bude v karanténě a nebude volit, i na to má hygiena oprávnění,“ varoval.
Související
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Volby , Jan Hamáček , právníci , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek