Praha - Možnost zrušení prezidentské amnestie i zpětně se nelíbí advokátovi Tomáši Sokolovi. Nápad z dílny hnutí Starostové a nezávislí o možnosti Senátu nechat přezkoumat amnestie a milosti Ústavnímu soudu vyšel ze zkušenosti z Klausovy novoroční amnestie.
Kontroverzní amnestii vyhlásil bývalý prezident Václav Klaus na sklonku svého funkčního období v roce 2013. Právě i kvůli ní teď hnutí STAN jde do voleb s nápadem, že by Senát měl dostat možnost třípětinovou většinou všech členů navrhovat Ústavnímu soudu zrušení vyhlášené amnestie či individuální milosti. Mohl by k tomu přikročit v případě, že by krok hlavy státu podle senátorů zpochybňoval demokratický právní stát.
"Narážím na amnestii Václava Klause, která zastavila trestní stíhání u nejzávažnějších hospodářských trestných činů. To mělo za následek výrazný dopad na poškozené a byla podkopána důvěra v právní stát," konstatovala právnička Hana Marvanová, která je jednou z garantek programu STAN. Šéf hnutí Petr Gazdík upřesnil, že zákon by byl obecný, a umožnil tak zpochybnění i amnestií z minulosti.
S tímto nápadem zásadní nesouhlasí renomovaný advokát Tomáš Sokol. "Pokud dobře rozumím, základní záměr je omezit do budoucna presidentskou amnestijní pravomoc. Jestli president bude moci amnestie rozdávat, jak ho napadne, anebo bude poněkud pod kuratelou, je ryze politická záležitost. Pouze bych za elegantnější a snad i humánnější považoval zakotvení předchozí kontrasignace jako podmínky účinnosti amnestijního rozhodnutí. Oproti nastíněné možnosti, dle které by Parlament mohl ex post amnestii zrušit. Žít měsíce nebo snad i roky v režimu amnestovaného nanečisto a čekat, až se politické strany rozhodnou v rámci nějakých politických tanečků, že amnestie platí nebo neplatí, mi připadá spíš jako akt krutosti než milosti," uvedl pro portál Česká justice.
Zrušení Klausovy amnestie je podle něj nesmyslné a zejména nepřijatelné v právním státě, kterým Česko je. "V případě, že by byl návrh zákona a akceptován a posléze schválen i návrh na zrušení amnestie, pak by cca v roce 2019 „obživla“ trestní stíhání, k tomuto datu trvající cca 14 let," doplňuje. Znamenalo by to pak opakování všech soudních řízení.
S přijetím opatření by tak přišel jen chaos a další nejistota, že se věc neprošetří. "Vyjdu-li z předpokladu, že soudy měli již v minulosti značné obtíže věc rozhodnout, pak v roce 2019 by se tato možnost zcela jistě nezměnila k lepšímu. Přesně naopak. Svědci si už nic nebudou pamatovat, znalci nebudou schopni obhájit posudek, pokud ještě vůbec žijí a jsou znalci atd," míní Sokol.
"A pak to nejhlavnější. Přečetl jsem si, že zásadním důvodem je obava, že lidé nebudou věřit na spravedlnost, když nebudou zločiny potrestány. Zní to krásně, ale zavání to nepěkně totalitou. Ta slibovala něco, co v právním státě nikdy slibovat nelze. Především tu máme presumpci neviny a tak lidé prostě musí věřit, že ne každý obviněný a obžalovaný není pachatel trestného činu. A také si musí přiznat, že základní paradigma trestního procesu, chcete-li trestní spravedlnosti, není potrestání každého zločinu. A že lze potrestat pouze ty zločiny, či zločince, u nichž máme dostatečné důkazy. S tím souvisí latinská sentence in dubio pro reo, tedy v pochybnostech ve prospěch obžalovaného," domnívá se Sokol. Nespokojený je i se samotnou retrospektivní podstatou daného návrhu Starostů.
Sokol se nepřímo zastal všech obviněných ze zrušených kauz. Domnívá se totiž, že u veřejnosti převládlo mínění, že kvůli amnestii pachatelé uniknou trestu. Dle jeho slov ale nikdy nikdo nedoložil, kolik takových pachatelů bylo a zda by i přes pokračování řízení nebyli zproštěni všech obvinění. "Připustím, že v některých případech skutečně amnestie mohla pomoci pachatelům. Jako ostatně jakákoliv jiná z dřívějších plošných amnestií," dodal.
Právník Tomáš Sokol v minulosti obhajoval Radovana Krejčíře, Marka Dalíka nebo Bohumila Kulínského. Působil i jako právní zástupce bývalého premiéra Jiřího Paroubka. Hájil také exšéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka v kauze zneužívání rozvědky tehdejší šéfkou Úřadu vlády Janou Nečasovou (dříve Nagyovou).
Aktualizováno 26. listopadu 2024 8:21
Strom pro Prahu na Staroměstském náměstí už stojí. České vánoční trhy 2024 se blíží
Související
Plaga už nechce radit Balašovi. S Gazdíkem rezignovali na funkce poradců
Balaš bude mít 16 poradců, na ministerstvo se vrací Gazdík
Petr Gazdík , amnestie , Tomáš Sokol , právníci , ústava čr , prezident čr
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek