Nutná obrana: Kdy už můžete skončit za mřížemi?

Je poměrně snadné se dostat do křížku se zákonem, pokud neznáte základní pravidla přiměřené obrany. Právo zná pojem nutná obrana, krajní nouze a oprávněné použití zbraně. Kdy a jak se tedy můžete účinně bránit a kdy už je to za hranou?

Právo na obranu sebe samého, své rodina a majetku je jedním ze základních morálních práv každého jedince. Myslí na to i české zákonodárství a právo na sebeobranu ukotvuje v trestním zákoníku. Pokud je situace tak vyhrocená, že při obraně musíte sáhnout k násilí, v oprávněných případech by vás měl zákon ochránit. Mluví o tom hlava III. trestního zákona, která stanoví "okolnosti vylučující protiprávnost činu". Málokdo asi zná všechny aspekty dovolené sebeobrany, ale neznalost zákona neomlouvá. Pojďme si tedy připomenout, kdy a jak se můžete bránit.

Základní poučkou v situaci, kdy se musíte vypořádat s rizikem, je fakt, že byste měli být schopni odhadnout své fyzické, psychické i taktické předpoklady k účinné obraně. Okolnosti vylučující protiprávnost určují, kdy chování člověka, které by za normálních podmínek bylo označeno za protiprávní, jedná tak, že se ve skutečnosti trestního činu nedopustí. 

Krajní nouze

Paragraf 28 mluví o krajní nouzi. Jde o situaci, kdy čin za normálních podmínek považován za trestný, trestným není. Jde o situaci, kdy "někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem." Zákon poměrně nejednoznačně mluví o tom, že o krajní nouzi nejde, pokud bylo možné toto nebezpečí odvrátit jinak, nebo pokud by byl způsobený následek stejně závažný nebo "závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet,". 

nebezpečí hrozí buď osobě nebo věci jde zejména o ohrožení života, zdraví či majetku nebezpečí nemá charakter útoku zdrojem nebezpečí mohou být i přírodní živly, jednání choromyslných jedinců, napadení zvířetem a podobně o krajní nouzi se nejedná, pokud nebezpečí nehrozí bezprostředně

Nutná obrana 

Paragraf 29 mluví přímo o útoku, který buď hrozí, nebo je dlouho trvajícím. Zákon pouze dodává, že o obranu nejde, pokud byla "zjevně nepřiměřená útoku". 

ten, kdo útok odvrací, v podstatě nahrazuje zásah veřejných orgánů útok musí přímo hrozit nebo trvat, dá se oprávněně předpokládat, že útok nastane není nutno čekat, až dojde k útoku - zde je nutné správně vyhodnotit situaci obrana totiž nesmí být předčasná - nestačí plané výhrůžky a gesta útočníka útok nesmí být jen domnělý při posouzení přímo hrozícího útoku je zásadní krácení vzdálenosti útočníkem k obránci o nutnou obranu se nejedná, pokud útok už skončil a jednání by tak mělo charakter odplaty cílem nutné obrany je útok odvrátit a ukončit 

Oprávněné použití zbraně

Paragraf 32 pouze stanoví, že trestný čin nespáchá, "kdo použije zbraně v mezích stanovených jiným právním předpisem." Toto ustanovení se netýká osobní sebeobrany.

Útok 

Za útok je možné považovat pouze úmyslné protiprávní jednání. Útoky dětí, choromyslných osob a obranu proti nim je třeba chápat jako jednání v krajní nouzi. 

Obrana

V této souvislosti vnímáme obranu jako odražení útoku. To je možné provést různými způsoby - nejčastěji blokováním, uvolněním z úchopu nebo krytím útočných technik. Útok odvracíme rukama, použitím předmětu, ale i zvířete. Nutnou obranou můžeme bránit nejen své zájmy, ale i zájmy jiného. Pokud tak uvidíte na ulici někoho, jak napadá nevinnou osobu, bude se jednat o "pomoc v nutné obraně". 

Vybočení z mezí 

Zákon zná i spojení "vybočení z mezí". Pokud obránce překročí meze nutné obrany, ale neprokáže se mu chladnokrevně vědomý úmysl, jeho jednání bude posuzováno jako trestný čin spáchaný buď "v silném rozrušení" nebo "odvraceje útok nebo jiné nebezpečí, aniž byly zcela splněny podmínky nutné obrany nebo krajní nouze".

Příklad z praxe

Jak je hranice mezi trestným činem a nutnou obranou tenká, dokazuje případ z Litoměřicka. Správce kostela tam postřelil zloděje, který se do objektu vloupal. Dva zloději se tam vloupali už několikrát, při jednom z vloupání správce vešel do kostela a lupiče vyplašil. Jeden ze zlodějů se snažil utéct oknem a v té chvíli ho správce postřelil. Jelikož však byl "útok" odvrácen, pachatel už byl na útěku, o nutnou obranu se nejednalo a správce byl odsouzen. 

Související

Vláda ČR

Česko podpoří místní zbrojařské firmy. Stát se za ně zaručí, rozhodla vláda

České firmy v obranném průmyslu budou moci k získání investičních úvěrů od komerčních bank využít státní záruky, které jim formou pojištění těchto úvěrů poskytne Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Program podpory obranného průmyslu schválila vláda na středečním zasedání. Odsouhlasila také poskytnutí státní dotace na uspořádání tří velkých sportovních akcí na území České republiky v příštích letech.

Více souvisejících

obrana Ministerstvo vnitra právníci zákony trestní zákoník

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 3 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

včera

včera

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy