Česká republika dopadne pod Zemanem špatně, upozorňuje politolog Pehe

Praha - Podle politického analytika a spisovatele Jiřího Peheho se voliči Miloše Zemana pletou, jestliže si myslí, že prezident bude důsledně bránit národní zájmy a že nás ochrání před nebezpečím z okolního světa.

Jiří Pehe na svém blogu vysvětluje, že Miloš Zeman nemá na to ani zdraví, ani pravomoci, ani kapacitu to dělat. Podle něj má v mezinárodní politice daleko větší váhu skutečnost, jak je ten a ten stát vnímán, než jaká je holt realita. Už rozhodnutí Čechů ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu milého roku dalo Evropě jasný signál, že jsme ustrašenci, se kterými se nedá moc počítat například ve snaze o další evropskou integraci. 

Jako důkaz postačí novinové články v zahraničním tisku, který o prezidentských volbách píše v takovém stylu, že je to vítězství krajně-pravicového prezidenta nebo vítězství proruské politiky. Pehe lituje toto, že jsme se alespoň mohli vydat slovenskou cestou, kdy je Andrej Kiska protiváhou populistického premiéra Roberta Fica. Nakonec nás evropské státy budou řadit spíše k Polsku a Maďarsku.

Politolog upozorňuje, že páteř naší ekonomiky vůbec není česká, protože ekonomický růst je tvořen převážně zahraničními investicemi o objemu zhruba tří biliónů korun. "Ze země, která je pod vedením Zemana údajně "naše", odtéká každý rok na dividendách do zahraničí okolo 500 miliard korun - navzdory tomu, že mnohé tyto firmy u nás požívají daňové a další výhody," připomíná tehdejší ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Václava Havla.

Ekonomický růst však souvisí se členstvím v Evropské unii a konkrétněji pak v schengenském prostoru. "Člověk nepotřebuje být Kassandrou, aby odhadl, kolik z onoho vzmachu české ekonomiky by nám zůstalo v případě, že by Česko bylo vytlačeno z dále se integrujícího jádra EU," je přesvědčený Pehe, který se domnívá, že si zemanovsko-babišovská část bohužel neuvědomuje, že ani ten největší přešlap vůči spojencům, na kterých jsme ekonomicky závislí, nám neublíží.

Podle politologa to však může být otázka týdnů, protože v Německu nejspíše vznikne nová koalice, která bude chtít reformovat Evropskou unii. A ochota shodnout se na návrzích z dílny francouzského prezidenta Emmanuela Macrona bude vysoká. Česko však vůbec není připraveno, aby se podílelo na reformě EU. "Český ekonomický zázrak se zdá být pevný jako žula, ale ve skutečnosti je zcela závislý na exportech do těch zemí, které se mohou cítit po právu zaskočeny už samotným znovu zvolením někoho, jako je Zeman," je přesvědčený Jiří Pehe. 

Související

Lidé na pražském Václavském náměstí demonstrují proti Fialově vládě. (3.9.2022)

Politologové: Proti vládě demonstrovali extremisté i lidé jen nespokojení

Protivládní demonstrace v Praze se v sobotu podle politologů nezúčastnili jen proruští extremisté, na něž poukázal premiér Petr Fiala (ODS), ale také lidé, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost s postupem vlády při řešení energetické krize. Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně dnes řekl ČTK, že na tuto nespokojenost mohou doplatit vládní strany při komunálních volbách, které budou především ve velkých městech testem důvěry ve Fialův kabinet.

Více souvisejících

Jiří Pehe prezidentské volby 2018 Miloš Zeman EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy