Seznam vyznamenaných? Je to jako Cibulkovy seznamy. Zemana kritizuje Kalousek i Topolánek

Seznam těch, které prezident Miloš Zeman v neděli na Pražském hradě vyznamenal, budí mezi politiky i osobnostmi veřejného života bouřlivé diskuze. Někteří poukazují na to, že někteří vyznamenaní dříve spolupracovali se Státní bezpečností (StB).

Velmi ostře Zemana kritizuje například předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Nejenom kádrováním v pozvánkách, ale řadou vyznamenaných (Krúpa, Strnad, Syrůček, Best, Zbořil, Sýs atd...) udělal prezident ze státního svátku svůj soukromý mejdan. Chodit na Zemanovy soukromé mejdany zajisté lze, ale je to už věc vkusu. Nikoliv povinnost,“ rýpnul si Miroslav Kalousek.

Zemanem vyznamenaný Rajko Doleček a jeho kámoši co mají rádi genocidu Ratko Mladić a Radovan Karadžić. Příště dostane vyznamenání K. H. Frank a Eichmann. pic.twitter.com/JuyPtu0rvS

— Jie Ťien-ming (@jietienming) 28. října 2018

Velmi kritický byl také jeho stranický šéf. „V den, kdy si připomínáme vznik svobodného Československa, ocenil prezident Zeman vyznamenáním komunistického básníka Karla Sýse. Seriál naprosto nevhodných vyznamenání bohužel pokračuje i letos,“ uvedl na sociálních sítích předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

V televizi vidím ve Vladislavském sále z europoslanců představitele krajní levice a krajní pravice, všichni na svých místech.

— Petr Ježek (@JezekCZ) 28. října 2018

Když vidím některé vyznamenané za zásluhy o stát, nedivím se, jak vypadá...

— Petr Ježek (@JezekCZ) 28. října 2018

„Přestože ho považuji za nejhoršího prezidenta po roce 89, je třeba říct, že projev patřil k těm lepším. Škoda jen, že první po 5 letech. Seznam vyznamenaných (až na výjimky) podle hesla: když Best, pak musí i Zbořil a David, nepřekvapil. Ze stáda, co pak tleská, je mi zle,“ přidal se místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Šiřitelka fake news z ANO s virózou, bojovnice proti školačce s hidžábem, proruská exchartistka, normalizační básník, normalizační baviči, zpochybňovač masakru v Srebrenici. Vyznamenání dneska dostane kdejakej zm*d. Hezkých 100 let, republiko. pic.twitter.com/QowKBliJx4

— Vojtěch Gibiš (@VojtechGibis) 28. října 2018

Také další poukazovali na to, že Zeman ocenil řadu kontroverzních osobností. „Tak příště už pořádně, bez zábran: rovnou podle Cibulkových seznamů,“ poznamenal někdejší premiér a bývalý kandidát na prezidenta Mirek Topolánek.

Velmi podobně to vidí i spisovatel Jiří Padevět. „To je seznam dekorovaných, nebo Cibulkovy seznamy?“ divil se při udělování státních vyznamenání.

„Lze ocenit, že pan prezident zřejmě nechtěl, aby se nás pan premiér cítil ve Vladislavském sále opuštěný, a vyznamenal tudíž i několik “osobností”, jejichž jména lze najít v seznamech spolupracovníků StB,“ okomentoval seznam oceněných politolog Jiří Pehe.

Související

Více souvisejících

státní vyznamenání Miloš Zeman prezident čr Pražský Hrad Miroslav Kalousek Jiří Pospíšil Mirek Topolánek Jiří Pehe Jiří Padevět

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

včera

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

včera

včera

včera

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

včera

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy