Zeman nepronese projev k 21. srpnu? Ovčáčkovo vyjádření vyvolalo drsné reakce, Pospíšil poslal otevřený dopis

Praha - Prezident Miloš Zeman nepronese žádný projev u příležitosti 50. výročí 21. srpna. Uvedlo to jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zpráva vyvolala

Ovčáček oznámil, že Zeman s žádným projevem u příležitosti 50. výročí 21. srpna nevystoupí. „Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. 8. jistojistě zazní,“ uvedl mluvčí Hradu na twitteru.

„Okupace byla zločin. Názor pana prezidenta je od roku 1968 stejný. Buďme šťastni, že dnes tuto pravdu můžeme svobodně říkat a nejsme za to postihováni profesní likvidací, jako se stalo Miloši Zemanovi v úvodu normalizace právě pro jeho odpor k okupaci Československa,“ uvedl také Ovčáček.

Tato slova mnohé zaskočila. „Tak pan prezident prý k výročí okupace 68 bude mlčet. Tomu říkám slovo do pranice. Nevím, co je horší: když mluví a neví, jak zastavit? Nebo když se nyní promlčí výročím, které budeme připomínat jaksi...ehm...bez něj?“ zajímá Zemanova někdejšího soupeře z prezidentské volby Pavla Fischera.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil dnes kvůli projevu poslal Zemanovi otevřený dopis. „Toto prohlášení mne nemile překvapilo. Není možné, aby prezident republiky ignoroval tak významné výročí v historii České republiky a nezúčastnil se ani jedné z oficiálních vzpomínkových akcí, které se budou tento den konat. Je to neúcta ke všem lidem, jejichž životy byly poznamenány událostmi 21. srpna 1968,“ uvedl Pospíšil.

„Vyzývám Vás, abyste nezanedbal své ústavní povinnosti a důstojně připomenul událost, která měla za následek nejen stovky mrtvých v průběhu sovětské invaze, ale i více než sto tisíc emigrantů, kteří utekli z Československa do konce roku 1969, a dále i stovky tisíc lidí, kteří byli vyhozeni z práce nebo jim bylo zakázáno studium, protože odmítli podepsat souhlas se sovětskou okupací," píše Pospíšil 

„Bez ohledu na Vaše proruské sympatie jsme oba občané jedné země, která v roce 1968 snila svůj sen o realizaci spravedlivého společenského řádu. Okupace tyto sny zastavila. Vy se už několik let odmítáte veřejně účastnit jak pietních aktů za mrtvé, tak i oficiálních akcí, na kterých si lidé invazi vojsk Varšavské smlouvy připomínají," dodal s tím, že Zemana zve na pietní akci v Muzeu Kampa. 

„Miloš Zeman projevil svou statečnost už v roce 1968. Když vstoupil do KSČ,“ rýpnul si jeden z nejznámějších českých handicapovaných sportovců, plavec Jan Povýšil.

Zpráva zaujala také české komentátory. „Miloš Zeman nechystá 21. srpna k 50.výročí okupace Československa žádný projev. Nelze mu upřít jistou zvrácenou konzistenci. Často propásne příležitost mlčet, nyní propásne příležitost promluvit. Ale vlastně ne zcela. Neprojev je v tomto případě naprosto jednoznačný projev,“ poznamenal Petr Honzejk.

„Zeman podle Ovčáčka nebude pronášet projev k výročí sovětské okupace. Prý už svůj odvážný prý pronesl na začátku normalizace, kdy okupaci odmítl. Je to od MZ vlastně zásadové: kdyby promluvil, neodolal by znovu urazit Dubčeka a spol., co se "podělali hrůzou". To MZ nikdy,“ přidal se komentátor Jiří Pehe.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Jiří Ovčáček Srpen 1968 Pavel Fischer Jiří Pehe

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy