Opozice kvituje vydání Babiše, Kalousek šije do Pelikána

Praha - Představitelé opozičních stran uvítali dnešní rozhodnutí Sněmovny vydat premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Piráti uvedli, že hlasování o vydání obou politiků ANO dopadlo podle očekávání. "Navzdory obstrukcím, které se opakovaně objevovaly, že se to odkládalo a neustále prodlužovalo, se nám podařilo dosáhnout toho, že postup bude naprosto spravedlivý, jako to mají všichni občané," řekl šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. O úplném zrušení imunity ale Piráti zatím mluvit nechtěli.

Místopředsedkyně poslanců ČSSD Kateřina Valachová naopak míní, že imunita je mrtvá. "Slouží jen k politickým hašteřením a tomu, abychom se vzájemně přetahovali. To bychom měli změnit," uvedla Valachová. ČSSD podle ní diskutuje o tom, jak imunitu upravit, například ji omezit jen na výroky, které poslanci vyřknou na půdě Sněmovny.

Podle lidovců Sněmovna nemá rozhodovat o vině a trestu a její dnešní rozhodnutí umožní příslušným orgánům, aby pracovaly a celou záležitost vyřešily.

Od některých zaznívala kritika Babiše a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) kvůli premiérovu výroku, že si je v Česku možné objednat trestní stíhání. "Je to naprosto skandální, premiér a ministr spravedlnosti by to měli jednoznačně vysvětlit," řekl Marek Výborný. Pokud by státní zastupitelství nebyla nezávislá, Česko by podle něj už nebylo právním státem.

Také Starosty a nezávislé výrok pobouřil. Pokud ho Babiš myslí vážně, měl by Pelikána odvolat, konstatoval šéf STAN Petr Gazdík. Podle šéfa poslanců STAN Jana Farského vypadá obhajoba Babiše a Faltýnka tak, že kritizují orgány činné v trestním řízení. "Nemohou to řešit tím, že rozmetají právní stát, to není možné," varoval Farský.

Stejně jako na plénu vystoupil na tiskové konferenci ostře proti výroku Babiše a také postoji ministra spravedlnosti Pelikána předseda poslaneckého klub TOP 09 Miroslav Kalousek. Výrok označil za naprosto šokující. "To neřekl jen tak někdo u piva, ale šéf exekutivy. Předseda vlády členské země EU oznámil všem spojencům, že v České republice je možné objednat si trestní řízení, popřel rovnost před zákonem," konstatoval. Pelikán podle něj "zababěle mlčel", když ho poslanci žádali o vysvětlení. "Každý, komu záleží na rovnosti občanů před zákonem, by tuto otázku měl ministrovi spravedlnosti každý den klást," řekl s tím, že TOP 09 bude vysvětlení žádat při interpelacích.

"Nejsme přesvědčeni, že je možné obvinit kohokoli, ale nejsme ani státní zástupci a soudci," shrnul postoj KSČM předseda poslaneckého klubu komunistů Pavel Kováčik. Komunisté podle něj splnili slib, že budou hlasovat pro vydání obou politiků.

Předseda SPD Tomio Okamura ocenil, že záležitost konečně opouští Sněmovnu. "My jsme zcela konzistentní, hlasovali jsme pro vydání v posledním volebním období i tentokrát," uvedl.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Andrej Babiš Jakub Michálek (Pirátská strana) Ivan Bartoš (Piráti) Čapí hnízdo poslanecká imunita Kateřina Valachová Petr Gazdík Miroslav Kalousek Robert Pelikán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy