Ty de*ile připos*anej. V ČSSD vznikla ostrá hádka

Praha - V sobotu se v Táboře sešla sociálnědemokratická platforma nazvaná „Zachraňme ČSSD“. K jejím nejvýraznějším tvářím patří například bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek, bývalý místopředseda Senátu Zdeněk Škromach, nebo severočeský poslanec Jaroslav Foldyna. Jedná se tedy převážně o kritiky expremiéra Bohuslava Sobotky, kteří mají blízko k prezidentu Zemanovi.

Na akci vystoupil i bývalý ministr vnitra a úřadující předseda strany Milan Chovanec. Ten ve svém projevu mimo jiné vyzval, aby strana neřešila své spory veřejně, například na sociálních sítích. Jeho slova si ale nevzal k srdci zlínský exposlanec Antonín Seďa. Na facebookovém profilu Jaroslava Foldyny se Seďa ptá, zda „to byl sjezd před sjezdem nebo další lánský puč?“. Naráží tak na fakt, že pánové Zimola, Hašek, Škromach a Chovanec se po volbách v roce 2013 účastnili tzv. Lánské schůzky s prezidentem Zemanem.

Seďa dále dodává nezvykle ostrá slova. „Pokud se v Táboře sešli pouze příznivci Miloše Zemana k jeho podpoře, tak to je opravdu málo k tomu, aby se ČSSD změnila. Krize v sociální demokracii je dlouhodobě způsobena touto pátou kolonou uvnitř ČSSD. Možná, že by stálo za to, aby aktéři raději vstoupili do SPO“ píše exposlanec na profilu Jaroslava Foldyny.

Michal Hašek mu ale oponuje. „V Táboře se sešli sociální demokrati z celé republiky,kteří ještě stále mají zájem o budoucnost ČSSD a chtějí diskutovat, svobodně,bez obav z následků,otevřeně“ píše bývalý korunní princ ČSSD na Foldynově facebooku. „Chápu Toníku, že jsi s volebním výsledkem na Zlínsku spokojený jako volební lídr. Ale já jsem byl zvyklý vyhrávat a to společně i s Tebou“, píše tamtéž zase exposlanci Zdeněk Škromach. Naráží tak na výsledek posledních sněmovních voleb ve Zlínském kraji. V nich obdržela ČSSD necelých 7% a Seďa se z prvního místa kandidátky nedostal do sněmovny, když jej díky preferenčním hlasům přeskočila druhá Alena Gajdůšková.

„Toníku už se přestaň vymlouvat na jiné. Je to trapné. Jaký jsi měl volební výsledek? A jaký měl třeba Zeman na Zlínsku? Mrkni sem tam do zrcadla. Uplakanost a vymlouvání nemá nikdo rád“, pokračuje Škromach ve facebookové kritice na Seďovu adresu. „Zdeňku, ano volební výsledek byl špatný. Tak jako všude jinde. V roce 2013 jsem vyhrál a v roce 2017 prohrál. Já tuto odpovědnost na sebe beru. Odedřel jsem tu kampaň a vůbec se za ni nestydím. Příčina volebního neúspěchu nebyla v mé osobě, jak si zřejmě myslíš. Byla v tom, o čem hovoří analýza. A ta se v drtivé většině shoduje s mým názorem. Okopávání kotníků opravdu není mým politickým stylem. A ty to víš“, oponuje mu bývalý poslanec.

Škromach se ale nedal. „Tondo je mi líto kam jsi se až dopracoval. Lidé nemají rádi plačky. Přestaň se schovávat za cizí sukni. Uvidíš jak se ti uleví“, píše mu. „Vidíš, ty debile připosranej, ale úřadující předseda ČSSD tam byl“ napadal Seďu v téže diskusi ostře český levicový novinář Štěpán Kotrba. Narážel tak na skutečnost, že Milan Chovanec byl jediným členem vedení ČSSD, který do Tábora přijel. Pokud si ale Chovanec v sobotu přál, aby sociální demokraté neprali špinavé prádlo na veřejnosti, po shlédnutí Foldynova profilu radost mít zřejmě nebude.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Michal Hašek Antonín Seďa

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy