Praha – Česká republika se možná dočká dalšího velkého politického návratu. O vysoké politice znovu uvažuje bývalý premiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek. Poté, co dal najevo, že by se rád vrátil do sociální demokracie, uvažuje i o kandidatuře na funkci nejvyšší.
Paroubek několik let vedl ČSSD, pak se ale se stranou rozešel a 1. listopadu 2011 založil novou politickou stranu s původním názvem Národní socialisté – Levice 21. století (později LEV 21 – Národní socialisté, zkratkou LEV 21).
A právě to mu nemůže řada jeho někdejších spolustraníků zapomenout. I proto v ČSSD nepanuje jednotný názor, zda by měl být Paroubek přijat zpět. Expremiér přesto věří, že mu vstup nakonec bude vstup umožněn po stranickém sjezdu, na kterém si ČSSD bude v půlce února hledat nového šéfa.
Kromě toho ale Paroubek pokukuje i po jiné funkci. „Po nějakém svém angažmá, o kterém nepochybuji, že by mohlo být úspěšné, tak bych se rád, v době, kdy to bude aktuální, tak se mohu pustit do prezidentské volby a kandidatury na prezidenta,“ řekl Paroubek pro Seznam Zprávy.
Poukázal na to, že kdyby pro ni získal podporu, zvládne poměrně rychle obnovit svou pozici u veřejnosti. Ani výsledek dalšího bývalého expremiéra Mirka Topolánka v letošních prezidentských volbách jej neodradil. „Je to zatím úvaha a ukáže se až za pět let,“ potvrdil expremiér své současné myšlenky i pro Blesk Zprávy. „Do té doby se může změnit můj zdravotní stav, může se změnit cokoli,“ přiznává.
Pokud by se pro kandidaturu nakonec rozhodl, mohl by mu jako vzor posloužit stávající prezident Miloš Zeman. I on byl premiérem a předsedou ČSSD, nakonec se s ní ale rozešel – paradoxně kvůli sporům s Paroubkem - a na podzim 2009 založil Stranu Práv Občanů (zkráceně SPO, do března 2014 Strana práv občanů ZEMANOVCI – SPOZ). Přestože se z vysoké politiky na několik let stáhl,dokázal se vrátit na výsluní a v historicky první přímé volbě zvolen českým prezidentem.
Související
Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek
Jiří Paroubek byl zvolen předsedou nové ČSSD
Jiří Paroubek , ČSSD , prezident čr , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
před 1 hodinou
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
před 2 hodinami
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
před 3 hodinami
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
před 3 hodinami
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
před 4 hodinami
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
před 5 hodinami
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
před 6 hodinami
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 6 hodinami
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 7 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 8 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 9 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 10 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 11 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Jako provokaci vnímají mnozí lidé chování ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) během úterního projevu prezidenta Petra Pavla v Poslanecké sněmovně. Macinka totiž za zády hlavy státu vytáhl výtisk komunistických novin Rudé právo.
Zdroj: Jan Hrabě