Jiří Paroubek byl zvolen předsedou nové ČSSD

Předsedou strany Česká suverenita sociální demokracie, která používá značku dřívějších sociálních demokratů ČSSD, se dnes stal někdejší premiér a předseda bývalé ČSSD, nyní známé jako SOCDEM, Jiří Paroubek. Zvolili ho delegáti mimořádného stranického sjezdu v Praze.

Všechny krajské organizace České suverenity sociální demokracie nominovaly Jiřího Paroubka na pozici předsedy strany. Předtím tuto funkci zastávala Jana Volfová, bývalá sociálnědemokratická poslankyně, která se stala statutární místopředsedkyní strany.

Novými místopředsedy se stali bývalí sociálnědemokratičtí politici Petr Benda a Petr Gawlas, a dále dosavadní statutární místopředseda strany Pavel Havránek. Sjezdu se zúčastnilo 142 delegátů.

ČSSD se loni v červnu přejmenovala na Sociální demokracii (SOCDEM), po 30 letech existence. Jana Volfová následně přejmenovala svou Českou suverenitu na Českou suverenitu sociální demokracie, a chce nadále využívat zkratku ČSSD. Michal Šmarda, předseda SOCDEM, tento krok označil za porušení ochranné známky a strana podala žalobu.

Jiří Paroubek ve svém projevu kritizoval současnou vládu Petra Fialy (ODS). Podle něj žádný kabinet v historii České republiky nebyl tak slabý a ovlivnitelný zahraničními vlivy. Vládu kritizoval za eskalaci konfliktu ve východní Evropě, který podle něj ve skutečnosti představuje konflikt mezi Ruskem a USA. Paroubek označil válku za zbytečnou a kritizoval vládu za inflaci a plány na výstavbu čtyř jaderných bloků.

Prezident Miloš Zeman zdůraznil, že k úspěchu strany jsou potřebné výrazné osobnosti. Také on kritizoval současnou vládu a označil ji za vládu amatérů. Zeman se domnívá, že strana by měla být stranou lidí, kteří jsou opomíjeni, a měla by klást důraz na veřejný sektor.

Jiří Paroubek byl premiérem České republiky asi rok a půl v letech 2005 až 2006 a vedl ČSSD přibližně čtyři roky do června 2010. Poté rezignoval na pozici předsedy strany a vystoupil z ČSSD. V roce 2017 se neúspěšně pokusil o návrat do ČSSD. Paroubek je také zakladatelem spolku Nespokojení. 

Související

Miloš Zeman

Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek

Tisíce lidí dorazily na sobotní protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze a vyslechly si i exprezidenta Miloše Zemana. Jeho hlas zazněl, ačkoliv bývalý prezident je momentálně hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Motol. Zemana zmínil i jeden z řečníků, konkrétně bývalý premiér Jiří Paroubek. 
Tomio Okamura Glosa

Události Petra Nutila: Obstrukce a pohádka o Kecálkovi a Důchodomůrce

Máme za sebou jeden z těch týdnů, které byly dokonale absurdní, dokonce tak, že na to moc rádi, sami a dobrovolně zapomenete. Tak pojďme hned k hlavní věci, která plnila stránky novin po celý týden. Totiž v Poslanecké sněmovně proběhla bitva o snížení valorizace důchodů. 

Více souvisejících

Jiří Paroubek Česká Suverenita

Aktuálně se děje

před 22 minutami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy