Karlovy Vary - Jana Vildumetzová (ANO) opustí funkci hejtmanky Karlovarského kraje a zůstane jen poslankyní. Tím přijde o funkci předsedkyně Asociace krajů ČR. Náhradu za sebe v čele kraje chce najít nejpozději do konce roku.
Vildumetzová dnes zastupitelům řekla, že vždycky odmítala kumulace funkcí, ale po svém zvolení se chtěla rozmyslet, který post si vybere. Od listopadu tak byla naplno hejtmankou i poslankyní.
"Budeme o tom teď hovořit s koaličními partnery. Hodně projektů je rozdělaných a některé věci bych v nějakém stadiu ráda předala. Je to o to složitější, protože, pokud budu ukončovat funkci hejtmanky, budu ukončovat i pozici šéfky asociace krajů. Ten termín, který jsem řekla koaličním partnerům, je maximálně do konce roku. Ale předpokládám, že to bude daleko dříve. To je opravdu nejzazší termín," řekla novinářům.
Poznamenala, že je sice výhoda, že se jako hejtmanka a šéfka Asociace krajů ČR může setkávat s poslanci a ministry ve Sněmovně, nicméně kvůli vytíženosti není k dispozici na kraji úředníkům a občanům.
Tento týden oznámil odchod z pozice starosty Mariánských Lázní i další poslanec za Karlovarský kraj, Petr Třešňák (Piráti), který rovněž nestihl vykonávat obě funkce. I exposlanec Pavel Hojda (KSČM) potvrdil ČTK, že nelze naplno pracovat jako poslanec a mít další funkci, nechce-li člověk úplně odstřihnout rodinu.
Hejtmanka kandidovala ve volbách do Poslanecké sněmovny na čtvrtém místě kandidátky, na první pohled nevolitelném. Preferenční hlasy ji ale dostaly až před lídra kandidátky, ministra dopravy Dana Ťoka.
Širší vedení hnutí ANO vyzvalo po loňských sněmovních volbách své hejtmany, kteří se stali zároveň poslanci, aby si vybrali jednu z funkcí. Výzvu vyslyšela středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a vzdala se poslaneckého mandátu. Naopak olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk si nechal obě funkce, stejně jako hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.
Související
Exhejtmanka Vildumetzová porodila syna. Pochlubila se fotkou Honzíčka
Rošády ve vedení Karlovarského kraje. Žokej Josef Váňa byl zvolen radním
Jana Vildumetzová - , Karlovarský kraj , hnutí ANO , Poslanecká sněmovna , Hejtmani
Aktuálně se děje
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
včera
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
včera
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
včera
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
včera
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
včera
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
včera
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
včera
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
včera
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
včera
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
včera
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
včera
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
včera
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
včera
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
včera
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
včera
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
včera
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
včera
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
Valné shromáždění Organizace spojených národů schválilo rezoluci zaměřenou na ochranu globálního klimatu. Tento krok navazuje na dřívější snahy, kdy bylo uznáno právo na čisté a zdravé životní prostředí jako lidské právo a soud byl požádán o vyjasnění povinností jednotlivých zemí. Nově přijatý dokument má za cíl převést dřívější právní závěry do konkrétní politické a praktické roviny, což by mělo zintenzivnit celosvětové úsilí v boji proti klimatickým změnám.
Zdroj: Libor Novák