Praha - Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) věří, že se nyní podaří schválit novelu insolvenčního zákona. Do procesu oddlužení by mohli lidé vstoupit bez ohledu na výši svých závazků.
Proces by trval tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených dluhů. Předloha by odstranila nynější vstupní podmínku, podle níž musí být dlužník schopen uhradit během pěti let aspoň 30 procent svých dluhů. Hranice by nebyla stanovena.
Expert na dluhovou problematiku Radek Hábl upozornil, že je Česko jednou z posledních zemí, kde je dosud hranice pro vstup do oddlužovacího procesu stanovena. Vyjmenoval, že neexistuje ve Velké Británii, Francii, USA, Dánsku nebo Německu. Jako poslední jí podle něj nedávno zrušili v Rakousku.
V Česku je nyní přes 4,6 milionu exekucí, které se týkají 863.000 lidí. Až 90 procent exekucí je přitom podle ministerstva nevymahatelných. "Ta čísla jsou u nás katastrofální," prohlásil Pelikán. Dodal, že by si přál, aby se přijetím zákona u dlužníků obnovila jejich důvěra v právní stát.
Pelikán novelu nestihl prosadit v minulém volebním období, když zákon dvakrát nepřešel přes první čtení ve Sněmovně. Poslanci k zákonu nestihli dokončit úvodní debatu. Někteří opoziční pravicoví poslanci tento záměr v minulosti kritizovali jako "socialistický experiment", což dnes Pelikán opět odmítl.
"V minulém období to bylo nešťastné ve dvou věcech. Jednak jsme poměrně naivně spoléhal, že máme nějakou koaliční smlouvu a že se budu moci opřít o strany té koaliční smlouvy, což tak úplně neplatilo," řekl Pelikán. Ukázaly se podle něj také "obstrukční" schopnosti opozice.
Prosazení zákona je jednou z hlavních priorit jeho politického náměstka Jeronýma Tejce, kterého do funkce jmenoval na začátku letošního roku. Bývalý dlouholetý poslanec Tejc po podzimních sněmovních volbách odešel z ČSSD a nastoupil na úřad k Pelikánovi. Jeho hlavním úkolem je komunikace s poslanci, senátory a dalšími subjekty v legislativním procesu. "Tejc to má mezi svými úkoly. Já to nechci zakřiknout, ale věřím, že se ve Sněmovně podaří najít nějakou většinovou podporu," řekl Pelikán.
Související
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
Nejen důchody. Česko nutně potřebuje kvůli půl milionu lidí ještě jednu reformu
Exekuce , Robert Pelikán , Jeroným Tejc , insolvence , zákony , Ministerstvo spravedlnosti
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počet mrtvých v Kolumbii překročil 200. Pohřešují se tisíce lidí
před 1 hodinou
Libanon jako první arabský stát zrušil trest smrti. Zavádí těžké doživotní nucené práce
před 2 hodinami
Orbánova pravá ruka skončila. Novým maďarským prezidentem bude András Baka
před 3 hodinami
Trumpa kvůli hrozbě atentátu odvezli v kontejneru na jídlo
před 3 hodinami
Česká televize představila náhradu za Moravce. Zveřejnila podzimní program
před 4 hodinami
Zelenskyj: Rusko při nejnovější vlně nočních útoků použilo balistické rakety ze Severní Koreje
před 5 hodinami
Přes 130 mrtvých a 500 zraněných. Kolumbie svádí závod s časem, pod troskami zůstávají další lidé
před 6 hodinami
Evropa shání rakety Patriot kde se dá. Ukrajina jich za týden vystřelí víc, než kolik dostane za měsíc
před 7 hodinami
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
před 7 hodinami
Trumpova sít Truth Social prodělává stamiliony. Nový nástroj slibující přednostní informace čelí kritice
před 8 hodinami
Trump si zahrává se zdravím. Doporučil snížit očkování, místo studie se odkázal na názory okolí
před 9 hodinami
13 mrtvých a přes 70 zraněných. Ukrajina podnikla nejničivější útok na Rusko za poslední roky
před 9 hodinami
Vyčistili jsme Hormuzský průliv od min, je plně pod kontrolou USA, tvrdí Trump
před 11 hodinami
Počasí bude tropické do konce prázdnin, déšť se objeví jen výjimečně
včera
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
včera
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
včera
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
včera
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
včera
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
včera
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
Nové informace z vyšetřování naznačují, že německé letiště v Lipsku se ocitlo podstatně blíže k katastrofě, než se původně předpokládalo. Analýza záznamů z bezpečnostních kamer ukázala, že neznámý dron zasáhl křídlo zaparkovaného ukrajinského nákladního letounu značky Antonov. Incident se odehrál v podvečerních hodinách a jen shodou náhod nedošlo k masivní explozi.
Zdroj: Libor Novák