KOMENTÁŘ | Nejen důchody. Česko nutně potřebuje kvůli půl milionu lidí ještě jednu reformu

Sledovat na exekuční mapě, jak se mění barvy nejvíce postižených regionů Česka není žádnou veselou zábavou. A i přesto, že v tuzemsku je celý „systém“ dluhů pěkně zarostlou houštinou, snaha snad všech možných zainteresovaných stran o řešení pořádně zapeklitého problému jako by nenalézala úrodnou půdu. Neznamená to, že vše jde špatným nebo jiným směrem, jen ta čísla a barvy předlužení mění své hodnoty k lepšímu pomaleji, než by bylo potřeba. Nutná je proto pořádná (další) reforma. Ale, jak už to tak v tuzemsku bývá, výsledek je nejistý. 

Jasné je to, že téměř půl milionu lidí v České republice je v exekuci. Podle serveru iRozhlas.cz, který se problematice věnuje, tento fakt vytváří mimo jiné tlak na sociální systém, jelikož státu chybí odvody potřebné například na vyplácení důchodů. Hovoří se proto o reformě oddlužovacího procesu.

„Soud by měl zaručit, že oddlužení bude kratší. Navrhujeme zkrátit dobu z pěti na tři roky. Dostaneme tak lidi z šedé ekonomiky a zároveň jich více oddlužíme,“ citoval iRozhlas.cz vyjádření sociologa Daniela Prokopa z výzkumné organizace PAQ Research. Podle něj je ale jasné, že dluhy nelze jen tak odpustit, řešení je proto právě v přístupnějším oddlužení. 
 
Řeknete si, co je mi do toho, že Ústecký, Karlovarský, Liberecký, či Moravskoslezský kraj na výše zmiňované mapě doslova svítí „tmavými“ odstíny kvůli vysokým číslům o počtu exekucí. Jistě, co je komu do toho, vždyť brát si peníze na dovolenou nebo novou televizi, když vím, že na ní nemám a jdu si pro peníze tam, kde mi je dají, není můj problém, ne? To je ale jen jeden úhel pohledu.

Jiný nabízí, a nutno říct, že o dost výstižnější a smutnější, třeba nový projekt dalšího veřejnoprávního subjektu, totiž České televize – V exekuci. A aniž bych záměrně dělal reklamu veřejnoprávním médiím, chci upozornit, že by se lidé měli aspoň na jeden díl uvedené série ve svém vlastním zájmu podívat. Když už ne pro příběhy, tak pro nic jiného, aby věděli, jak rychle mohou kvůli až nečekaným důvodům a praktikám sklouznout hodně hluboko do dluhové pasti.  
 
A že fakt nejde v mnoha případech exekucemi dotčených lidí o prkotinu, dokládají i slova odborníků: „Není to jejich problém. Zhruba polovina z těch lidí, kteří jsou v mnohačetných exekucích, pokud jsou ekonomicky aktivní, tak redukuje příjmy. Tito lidé pracují načerno, mají to placené přes příbuzného, mají minimální mzdu, čerpají dávky a podobně. Tím si redukují exekuční srážky,“ citoval server iRozhlas.cz Daniela Prokopa z PAQ Research.

Že to má pak velký dopad na sociální, daňový a zdravotní systém už bylo řečeno. Ale právě v tomhle případě je opakování matkou moudrosti. Výsledkem je, opravdu jen tak na „okraj“ ztráta až dvanácti miliard korun (propočty PAQ Research) pro veřejné finance. 
 
Ale jak z toho všeho ven? Když by se, možná řečeno naivně, rychle a účinně vyřešily nynější potíže s dluhovou legislativou, lepšími definicemi praktik a okolností půjčování peněz nebankovními subjekty, přestala by opravdu veřejnost chodit pro peníze jinam než do bank? Jasně, že ne… A tak jsme znovu na začátku, kde bylo řečeno, že správnou cestou není dluhy odpustit. Čísla v oddlužovacím procesu ale ukazují, že lidí, kteří jim projdou jsou oproti statistikám počtu lidí v exekuci výrazně nižší

. Experti proto říkají, že v něm nejsou, protože oddlužení je dlouhé, trvá pět let. A co víc, není jistota, že na konci bude skutečné oddlužení. Zjednodušeně řečeno. Co tomu chybí nemá cenu opakovat, když si přečtete výtky pro celý proces, zjistíte, v čem je zakopaný pes. Chci proto věřit tomu, že se řada bariér povede co nejrychleji zbourat nejen proto, že předluženým lidem, ať už z jakéhokoliv důvodu, to pomůže ulevit.  

Související

Ilustrační foto

Banky musí vést lidem v exekuci bezplatně chráněné účty, rozhodl soud

Banky mají nadále povinnost vést lidem v exekuci bezplatně chráněné účty, rozhodl Ústavní soud (ÚS). Zamítl návrh na zrušení příslušné části občanského soudního řádu, podle soudu dotyčná povinnost bank není protiústavní. Návrh loni podala skupina 17 senátorů, za které jednal Tomáš Jirsa (ODS). Skupina se domnívá, že povinnost je v rozporu s ústavním pořádkem.
Ilustrační fotografie.

Exekutor chce po českém dlužníkovi v průměru téměř půl milionu korun

Průměrná částka bez penále, úroků a dalších poplatků, kterou po dlužníkovi vymáhá exekutor, přesáhla letos 488.500 korun. Za první pololetí se tak zvedla o více než 5600 korun. Polovina lidí v exekuci má splatit jistinu přes 148.000 korun. Na konci června mělo 683.239 zadlužených téměř 4,17 milionu exekucí. Vyplývá to z údajů Exekutorské komory ČR. 

Více souvisejících

Exekuce

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Mrazivé počasí na většině území na jednu noc odezní. Výstraha ale platí dál

Mrazivé počasí během nadcházející noci na většině území odezní, ale pro jeden kraj zůstává v platnosti výstraha před mrazem ve vegetačním období. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy