Praha - Ačkoli komunista Zdeněk Ondráček v úterý rezignoval na post předsedy komise pro kontrolu GIBS, aktivisté ve středu předali petiční archy s podpisy do Poslanecké sněmovny, aby vlnu protestů symbolicky uzavřeli. Sešlo se téměř 40 tisíc podpisů.
"Občané svými podpisy i účastí na protestních shromážděních po celé republice dali najevo, že si nenechají od některých politiků líbit pohrdání demokratickými hodnotami a bojem za svobodu v roce 1989," řekla za organizátory pondělní demonstrace na pražském Václavském náměstí oznámila Lucie Kohoutová. Bude-li to nutné, jsou občané i pořadatelé protestů připraveni vyjádřit svůj nesouhlas znovu.
Zhruba polovina sesbíraných podpisů pochází z demonstrace na Václavském náměstí, kde se sešlo podle analýzy dat operátora T-Mobile kolem 25.000 lidí, ostatní jsou z protestů v 16 dalších městech i od občanů, kteří je jednotlivě posílali. Ohlas protestů napříč republikou svědčí o tom, že dělení země na Prahu a zbytek je pouhá manipulace ze strany některých politiků.
"Máme obrovskou radost jak ze síly, kterou tím česká občanská společnost prokázala, tak z civilního průběhu protestů. V obojím spatřujeme jak naději do budoucna, tak intenzivní signál směrem k politické reprezentaci, že česká veřejnost si ve svém čele nepřeje nejen komunisty, ale ani představitele dalších extrémních názorových proudů," dodal další člen organizačního týmu Vojtěch Otevřel.
Na facebooku už jiní lidé svolali v Praze další protest na pondělí 12. března. Tentokrát se lidé sejdou u sochy svatého Václava, odkud se mají v průvodu vydat k sídlu KSČM v nedaleké ulici Politických vězňů.
Ondráček byl do čela komise zvolen Sněmovnou na třetí pokus minulý pátek. Volba vzbudila mezi politiky i veřejností kontroverze jak kvůli jeho minulosti, tak pro jeho současný postoj k ní. V úterý se funkce předsedy komise vzdal, a předešel tak hlasování o svém odvolání. Řekl, že neodstupuje kvůli "pár křiklounům" v ulicích, ale kvůli obavám o bezpečnost své rodiny. Své kritiky ze středopravicových stran nazval demokratickou žumpou.
Související
Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a major Zeman nezáří z obrazovky
Nouzový stav má být prodloužen o 30 dní, KSČM tentokrát patrně podpoří vládu
Zdeněk Ondráček , petice , KSČM , Poslanecká sněmovna , demonstrace proti Ondráčkovi (5. 3. 2018)
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
před 3 hodinami
Nevíme, co Trump vlastně chce, spolupráce uvízla na mrtvém bodě, říkají evropští lídři
před 4 hodinami
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
před 5 hodinami
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
před 6 hodinami
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
před 6 hodinami
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
před 7 hodinami
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
před 8 hodinami
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
před 9 hodinami
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
před 9 hodinami
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
před 9 hodinami
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
před 10 hodinami
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
před 11 hodinami
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
před 11 hodinami
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
před 12 hodinami
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
před 13 hodinami
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
před 14 hodinami
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
před 15 hodinami
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
před 16 hodinami
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
Kriminalisté se od nočních hodin zabývají případem vraždy na ubytovně v jihočeských Prachaticích. Podezřelým v případu je cizinec, útočit měl nožem. Okolnosti tragické události jsou předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě