Dusno v ČSSD pokračuje: Uplakánky nechte doma. Je potřeba napravit, co jste zdr.... !

Praha – ČSSD vyjednává s hnutím ANO o vládním angažmá. Vedení strany sice zatím nediskutovalo o tom, o jaká ministerstva by se měla strana ucházet, prozradilo ale, kolik by jich mělo být. Někteří straníci dávají najevo, že jsou s dosavadním vyjednáváním spokojeni, najdou se ale i tací, kteří hnutí ANO nemohou přijít na jméno.

Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček novinářům po pátečním zasedání předsednictva strany řekl, že by za důstojné považoval obsazení pěti resortů. Strana by prý měla usilovat o ministerstva blízká svému programu, ale také o ta, kde má hnutí ANO střet zájmů.

Místopředsedové hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a Richard Brabec by byli ochotni pro sociální demokraty vyčlenit ve vládě vedení maximálně čtyř ministerstev. Jedním z nich by mohl být takzvaně silový resort. Oblasti financí se ale ANO vzdát nechce. Faltýnek přitom připustil, že Hamáček jako někdejší stínový ministr obrany rozumí armádě.

Premiér v demisi Andrej Babiš nechtěl personální záležitosti vyjednávání o vládě komentovat. S Hamáčkem se podle něj shodli, že nebudou vyjednávat přes média. K počtu ministrů Babiš řekl, že je „potřeba vzít kalkulačku a spočítat poměry". Podle jeho propočtů nárok ČSSD na ministerské posty vychází na 3,5, dodal.

Někdejší senátor a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach patří k těm,, kteří předchozí vedení ČSSD kritizovali. Patří také k zakladatelům platformy „Zachraňme ČSSD“. Na facebooku prozradil, že je s vyjednáváním zatím poměrně spokojený. „První krok k možnému povolebnímu uspořádání s většinovou podporou sněmovny. Je potřeba tvrdě vyjednávat. Uplakánky nechte doma,“ vzkázal svým spolustraníkům.

Jinak se ale na vyjednávání s ANO dívá Antonín Seďa, který v letech 2002 až 2017 působil jako poslanec ČSSD za Zlínský kraj. „ČSSD by měla konečně opustit oportunní chování a měla by konečně říci, zda podpoří vládu s trestně stíhaným premiérem nebo nikoliv,“ uvedl na facebooku.

Lidé podle něj čekali a čekají změnu politiky a ne její pokračování. „A řekněme veřejnosti, co bude prosazovat sociální demokracie ve vládě a neomílejme pořád personální požadavky ve vládě. Tohle je cesta k té záchraně ČSSD? Já si to nemyslím a osobně se domnívám, že si to nemyslí, ani většina členské základny,“ dodal Seďa.

Jeho slova ale Škromach šmahem zkritizoval. „Tondo nechej na vedení co vyjedná. Je potřeba napravit, co jste zdr.... !“ vzkázal mu.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Hnutí ANO Vláda ČR Zdeněk Škromach Antonín Seďa Jan Hamáček Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy