Takhle by to nešlo! Hrad sepsul senátory za kritiku Zemana, po Ovčáčkovi se ozval i další prezidentův muž

Praha - Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost přijal v úterý návrh usnesení předložený senátorem Václavem Láskou. Dokument odsoudil prezidenta Miloše Zemana a Hrad za dlouhodobé hájení zájmů cizí mocnosti na úkor České republiky. Senátní výbor proto prezidenta vyzval, aby takového jednání zanechal. Na Hradě se ale taková výzva nesetkala s velkým nadšením.

Výbor odsoudil veřejné prohlášení Miloše Zemana o pověření ředitele Bezpečnostní a informační služby pátráním po jedu Novičok i zasahování Hradu do případu vyhoštění údajného ruského hackera Jevgenijě Nikulina. Těmito případy podle výboru pouze vyvrcholil dlouholetý trend, kdy Zeman a jeho spolupracovníci obhajují ekonomické a mocenské zájmy cizích států, ke kterým Česko nemá spojenecké vazby a které jsou v jeho neprospěch.

Na Hradě to ale vidí jinak. Ozval se například ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a bývalý velvyslanec v Maďarsku, Rakousku a Německu Rudolf Jindrák. „Zahraniční výbor Senátu namísto střízlivé zahraničněpolitické diskuse bohužel také přistoupil na floskule,“ tvrdí.

Ke 3 odstavcům, které senátní výbor přijal, má prý 3 dotazy. „1. Proč zveřejnění úkolu pro BIS v této věci zamezuje jeho splnění? 2. To, na co Hrad především poukazuje v případu Nikulin, není zpochybnění vydání do USA, ale styl, jakým vše bylo provedeno. Svědčí hlavně o nekoordinaci v ČR, přičemž jednota je v takových případech naší hlavní pákou,“ táže se Jindrák na twitteru.

„3. Stojí za tvrzením, že MZ pracuje v ruském zájmu, nějaké konkrétní příklady a důkazy, nebo jde jen o další opakování mediálních frází, které svět dogmaticky dělí na "prozapadni" a "provychodni"? - Normálně se raději bavme, než si posílat takové ničemu nepomáhajíci vzkazy,“ vzkázal ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky

Mnohem stručnější byl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který poznamenal: „Zbytečné prohlášení senátorů. Prezident republiky dlouhodobě podporuje naše jednoznačné zakotvení v EU a NATO.“

Poněkud jinak to ale vidí exposlanec a bývalé šéf poslanců TOP 09 František Laudát. „Výbor Senátu versus Ovčáček: Za zbytečné stanovisko označil Zemanův mluvčí Ovčáček usnesení senátního výboru, který odsoudil Zemana za jeho postoj k vydání Nikulina a kauze novičok.. Ovčáček sdělil překvapivou zvěst, že je to zbytečné, protože prezident dlouhodobě podporuje naše ukotvení v EU a NATO. Ještě, že to nevyhlásil 1. dubna. Jako apríl by to bylo věrohodnější,“ rýpnul si politik.

První a poslední Zemanův „proevropský" krok na Hradě podle exposlance bylo vyvěšení evropské vlajky. „Jenže, stejně, jako jedna vlaštovička jaro nedělá, tak ani jeden prapor ještě proevropskou politiku nedělá. To, že po ruských a čínských trapasech Hradu na něm ještě vlaje symbol EU je tak trochu fake news,“ dodal Laudát.

Související

Miloš Zeman se vrátil do pražské kanceláře.

Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla

Bývalý prezident Miloš Zeman se v diskuzním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS vyjádřil k aktuálnímu napětí mezi Hradem a stranou Motoristé. Ve sporu o nejmenování Filipa Turka ministrem životního prostředí se částečně zastal svého nástupce Petra Pavla, když potvrdil, že hlava státu má podle Ústavy právo jakéhokoli kandidáta odmítnout. Zeman tento postoj odvozuje z formulace, že prezident jmenuje ministry na návrh premiéra, přičemž samotné slovo návrh podle něj implikuje možnost jej nepřijmout. Dodal, že by byl pokrytcem, kdyby Pavla za tento postup kritizoval, neboť on sám během svého mandátu postupoval stejně.
Miloš Zeman

Chybovali Pavel i Macinka, domnívá se exprezident Zeman

Bývalý prezident Miloš Zeman se domnívá, že chybu udělali oba hlavní aktéři aktuálního sporu mezi Pražským hradem a Černínským palácem. Petr Pavel se podle předchůdce v úřadu dopustil dokonce hned několika chyb. Zeman se tak vyjádřil v rozhovoru pro deník Blesk. 

Více souvisejících

Miloš Zeman Jiří Ovčáček Rudolf Jindrák Pražský Hrad Senát ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře

Po posledním pohárovém týdnu je jisté, že v evropských klubových fotbalových soutěží zbyli už jen dva čeští zástupci, oba v Konferenční lize. Sparta i Olomouc se dozvěděly své soupeře pro osmifinále této soutěže. Ze soupeřů, kterých se jim nabízelo, vzešli ti nejtěžší možní. V případě Sparty jde o nizozemský AZ Alkmaar i s českým legionářem Matějem Šínem v kádru. Olomouc, pro kterou to bude historicky první evropské osmifinále, vyzve německou Mohuč. Poslední los v Nyonu také rozhodl o dvojice pro osmifinále zbylých dvou evropských soutěží Ligy mistrů a Evropské ligy.

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Plzeň poprvé v Evropské lize prohrála a stalo se jí to osudným. Olomouc jde dál

Historií jsou odvety play-off měly Evropské i Konferenční ligy. V obou soutěžích měl český fotbal své zástupce, přičemž o osmifinále EL bojovala dosud neporažená Viktoria Plzeň, o osmifinále EKL zase pro změnu hrála Olomouc. Přestože větší pravděpodobnost postupu u většiny českých fanoušků mohla mít vzhledem k její dosavadní sérii neporazitelnosti Plzeň, naopak právě ona tuto svou šňůru přetrhla, když v odvetě s Panathinaikosem Atény prohrála na penalty. To olomouckému postupu do osmifinále se možná nevěřilo, přesto Hanáci svůj největší  klubový úspěch přetavili ve skutečnost, když i s notnou dávkou štěstí porazili švýcarské Lausanne na jeho umělém trávníku 2:1.

včera

včera

Julius Rosenberg (12. května 1918 New York – 19. června 1953) byl špion popravený spolu se svou manželkou Ethel Rosenbergovou (25. září 1915 New York – 19. června 1953) za špionáž pro Sovětský svaz a vyzrazení řady tajemství, včetně tajemství výroby atomové bomby.

Špehovali pro Sověty. V USA před 75 lety začal proces s Rosenbergovými

Před 75 lety, šestého březnového dne roku 1951, ve Spojených státech amerických odstartoval soudní proces se špiony, kteří získávali a dodávali informace pro vládu Sovětského svazu. Jednalo se o pár, o manžele Rosenbergovi. Kdo byli tito lidé a co obnášela jejich špionážní činnost?

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump vyhlásil nový přístup k Íránu: Jediná možnost ukončení války je bezpodmínečná kapitulace

Americký prezident Donald Trump vyhlásil novou, nekompromisní linii vůči Teheránu a oznámil, že jedinou cestou k ukončení současného konfliktu je bezpodmínečná kapitulace Íránu. Na své sociální síti Truth Social zdůraznil, že nehodlá přistoupit na žádnou dohodu, dokud země zcela nesloží zbraně. Poté, co bude nastoleno nové a pro Washington přijatelné vedení, je Trump ochoten spolu se spojenci pracovat na ekonomické obnově země, kterou chce učinit silnější než kdy dříve pod heslem „Make Iran Great Again“.

včera

včera

včera

včera

Ropná rafinerie

Ceny ropy míří k největšímu nárůstu za poslední čtyři roky

Ceny ropy na světových trzích míří k největšímu týdennímu nárůstu za poslední čtyři roky. Tento prudký vývoj vyvolává vážné obavy z nového inflačního šoku, který by mohl opětovně rozpoutat krizi životních nákladů a poškodit globální hospodářský růst. Hlavním motorem růstu je eskalující konflikt s Íránem, kvůli kterému mezinárodní benchmark Brent tento týden posílil o 17,65 % a překonal hranici 85 dolarů za barel.

včera

Andrij Sybiha

Maďarsko zadrželo zaměstnance ukrajinské banky a desítky milionů dolarů a eur

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha vznesl závažné obvinění vůči maďarským úřadům, které podle něj v Budapešti vzaly jako rukojmí sedm zaměstnanců ukrajinské státní spořitelny Oschadbank. Incident se odehrál během přepravy značného finančního obnosu a cenností z Rakouska na Ukrajinu. Sybiha v této souvislosti hovoří o „státním terorismu a torpédování“ ze strany sousedního státu.

včera

Viktor Orbán

Trump mobilizuje síly. Chce v Maďarsku udržet u moci Orbána

Maďarský premiér Viktor Orbán čelí nejtěžšímu volebnímu souboji za posledních 16 let své vlády a americký prezident Donald Trump spolu se svým hnutím MAGA podle webu Politico mobilizují síly, aby mu pomohli. Podle aktuálních průzkumů Orbán poprvé zaostává za svým bývalým spojencem a nynějším vyzyvatelem Péterem Magyarem. Ten dokázal využít frustraci voličů z rekordní inflace, hospodářské stagnace a série politických skandálů, které otřásly maďarskou scénou.

včera

včera

Benjamin Netanjahu

Válka s Íránem může Netanjahuovi doma pomoci, Izraeli ale v zahraničí uškodí

Britský deník Telegraph v pondělí označil Benjamina Netanjahua za velkého válečného vůdce naší doby. Autor článku Charles Moore přirovnal izraelského premiéra k Winstonu Churchillovi, a to zejména kvůli jeho dlouhodobému zaměření na Írán, spojectví s Donaldem Trumpem a vojenským úspěchům proti teroristickým skupinám i Teheránu. Toto srovnání pravděpodobně potěšilo příznivce premiéra, který se sám stylizuje do role moderního ochránce světa před íránskou hrozbou, podobně jako Churchill kdysi čelil nacismu.

včera

5. března 2026 21:59

Opozice tepe vládu, Babiš se brání. Tvrdá kritika Česka z úst Merricka rezonuje politiky

Mezi českou vládou a Spojenými státy se rozhořel spor o výši investic do vlastní obrany. Premiér Andrej Babiš v reakci na kritiku amerického velvyslance Nicholase Merricka prohlásil, že navržené výdaje na armádu jsou pro letošní rok „maximem možného“. V rozhovoru pro Českou televizi zdůraznil, že jeho kabinet sice považuje obranu za důležitou, ale prioritou zůstávají sociální otázky a každodenní problémy českých občanů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy